Москва vs НАТО. РФ заганяє себе в глухий кут

6 коментувати
Росії ніяк не наздогнати Альянс за витратами на оборону

Відповідаючи агресією, погрозами і нарощуванням власної військової потужності на розширення НАТО, Москва лише погіршує свою проблему з Альянсом. Такі дії викличуть ще більше занепокоєння у сусідів Росії, змусивши їх покращувати свою оборону і паралельно звернутися до НАТО за додатковою військовою допомогою. А НАТО готовий йти на заходи підтримування та стримування не тільки на своєму східному фланзі, але також і в своїх «партнерських» країнах – Швеції, Фінляндії, Україні та Грузії.

Точно такий же висновок, на мою думку, слід зробити і з російського вторгнення в Сирію. З суто військової точки зору інтервенція була вкрай успішною – принаймні, станом на даний момент. Вона також допомогла Кремлю домогтися низки своїх цілей у Сирії і однозначно погіршила європейську проблему з мігрантами і безпекою.

Але ця інтервенція абсолютно не допомогла зменшити напругу у відносинах з Україною, стабілізувати Донбас, переконати Захід прийняти анексію Криму або пом'якшити економічні санкції, так само як і не зупинила зміцнення східних флангів НАТО. Скоріше, вона справила прямо протилежний ефект.

Адміністрація Обами нещодавно звернулася до Конгресу з проханням збільшити витрати на Європейську програму посилення гарантій союзникам у чотири рази; НАТО збирається оголосити про додаткові гарантії та заходи стримування; і країни-партнери НАТО продовжують збільшувати витрати на оборону і поглиблювати співпрацю з Альянсом.

Одна з причин того, чому співвідношення сил Москви і Заходу в сфері безпеки найближчими роками буде не найкращим для Кремля, очевидна: російська економіка переживає проблеми. Ці проблеми існували ще до того, як українська криза, обвал цін на нафту та запровадження Заходом санкцій проти Росії у відповідь на анексію Криму і дестабілізацію Донбасу ще сильніше погіршили економічне становище країни.

Поки незрозуміло, як довго Кремль зможе вибирати гармати замість хліба

Також очевидно, які наслідки економічна криза матиме на ситуацію в сфері безпеки. Кремль буде стикатися з усе більш непростими рішеннями: керівництву країни доведеться урізати соціальні програми, заморожувати пенсії, вирішувати, чи надавати фінансову допомогу регіональній владі, урізати видатки на оборону тощо.

Поки Кремль дав зрозуміти, що витрати на оборону мають для нього пріоритет, але бюджетний тиск продовжує зростати. У цьому фіскальному році всі державні програми будуть урізані на 10%, за винятком військових видатків, які скоротять на 5%. Але поки незрозуміло, як довго Кремль зможе продовжувати вибирати гармати замість хліба.

Тим часом економіки країн, які викликають найбільше занепокоєння в російських стратегів у сфері оборони – Сполучених Штатів, Польщі і країн Балтії – всі зростали швидше, ніж російська і, ймовірно, ця тенденція продовжиться найближчі кілька років.

Нині російська економіка еквівалентна приблизно 1/20 економіки НАТО, так що їй не вдасться перегнати Захід у видатках на оборону навіть за найсприятливіших обставин. Але становище Росії погіршує ще й той факт, що її дії в Україні, а також загрози безпеці, з якими зіткнулася Європа через ситуацію на Близькому Сході, сприяють значному збільшенню видатків Альянсу на оборону – як в абсолютному вираженні, так і у частці від ВВП.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Едварда Уокера. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.