Між Асадом та ІДІЛ. Кому дістанеться Сирія

1 коментувати
В країні діє така кількість різноманітних угруповань, що посадити їх усіх за стіл переговорів просто неможливо

Ситуація в Сирії неймовірно складна і динамічна, в конфлікті бере участь дуже багато груп, які боролися одна з одною та вбивали одна одну дуже багато і дуже довго. Періодично групи повстанців співпрацюють одна з одною, але в цілому опозиція складається з величезної кількості більш-менш автономних загонів розміром з бригаду (як правило, від 100 до 1 000 бійців). Ці бійці в першу чергу вірні своїм безпосереднім командирам, які отримали це звання, довівши свою ефективність в бою. В результаті локальні домовленості про припинення вогню можливі, але опозиція занадто розрізнена, щоб домовитися про повноцінне перемир'я (мушу зазначити, що нещодавній російський авіаудар, за повідомленнями, поклав кінець локальному перемир'ю на північному сході країни).

Курди – в деякому роді виключення з цього правила про відсутність об'єднаного командування серед опозиційних сил. Можливо, нещодавно створена партія «Демократичний союз» зможе виступити в якості політичного представника і вести переговори від їх імені.

Це явно не відноситься до численних груп сунітської опозиції, включаючи ІДІЛ, Фронт ан-Нусра та інші ісламістські сили, а також Вільну Армію Сирії та інші більш-менш світські сили.

Коли в 2013 році ІДІЛ став основною силою на полі бою в Сирії, командирам різноманітних ісламістських груп довелося прийняти рішення, заприсягтися їм у вірності ІДІЛ, ан-Нусра (які на той момент були афіліровані з Аль-Каїдою), або обох, або ж залишитися більш-менш незалежними. Більшість прийняли сторону ІДІЛ, особливо це стосувалося несирійських загонів, і багато з них до цього часу існують, інші ж розкололися або злились з іншими загонами, і продовжують працювати цілком автономно. Якщо б керівництво ІДІЛ погодилося на припинення вогню, що і так дуже малоймовірно, не можна розраховувати, що його польові командири, більшість з яких – професійні джихадисти, припинять боротися.

Якщо наступ на Алеппо не захлинеться, нас чекає ще одна жорстока битва за місто

Що стосується Вільної Армії Сирії, то російське державне інформаційне агентство Супутник повідомило, що представники 28 бойових загонів ВАС зустрінуться з російськими чиновниками в Абу-Дабі наступного тижня. Наскільки ймовірно, що ці 28 осіб домовляться між собою щодо того, яким чином вони будуть співпрацювати з Москвою? І наскільки ймовірно, що вони можуть говорити за всю ВАС, яка навіть у більшій мірі є конфедерацією автономних загонів, ніж ІДІЛ? Більше того, інші джерела, що називають себе представниками ВАС спростували дані про заплановану зустріч з російськими чиновниками. Те, що Москві вдасться переконати представників більшості загонів ВАС, які більше боролися з урядовими силами, ніж з ІДІЛ, змінити курс і сконцентруватися на перемозі над ІДІЛ. ПрограмІ тренувань та постачання США, наприклад, це не вдалося. І ніщо не вказує на те, що Росія в цьому питанні виявиться більш схильною до вдачі.

Є й інші чинники, через які говорити про повноцінне перемир'я найближчим часом не доводиться. Я не чув, щоб хоч один з ключових учасників конфлікту висловлював щирий інтерес до широкого припинення вогню. Немає також чітких ліній демаркації або географічних об'єктів, які поділяли б ворогуючі сторони, крім, хіба що, річки Євфрат, яка проводить розмежувальну лінію між ІДІЛ і силами курдів на півночі, або, можливо, гір, що простягаються з півночі на південь, які відокремлюють алавітів в Латакії і Тартусі від решти частини країни. Потрібно відзначити, що курди намагаються переконати США допомогти їм перейти Євфрат і таким чином об'єднати дві контрольовані ними зони уздовж турецького кордону.

І, нарешті, важливо розуміти, що навіть у разі встановлення режиму припинення вогню, яким би малоймовірним він не був, результат все одно буде неприйнятний для США і союзників. У результаті залишиться держава нинішнього режиму (з Асадом або без нього), дуже велика територія, контрольована ІДІЛ, і повстанська зона, зайнята мішаниною різних груп, включаючи ан-Нусра та інші джихадистські групи, які борються за владу в країні.

Нинішня ситуація на полі бою така: урядові війська, посилені російською авіацією, найманцями Хезболли і 7 000 іранських Вартових революції, почали наступ на північ до Алеппо, вздовж дороги між Хомс та Хамою, поблизку Дамаску, на півдні, а також у прикордонних провінціях Латакія та Ідліб.

Найбільш важливою ділянкою передової є територія навколо Алеппо, де урядові війська намагаються вибити повстанців з зайнятого тими міста, і в той же час не дати ІДІЛ увійти в східні передмістя. Вони також намагаються визволити з авіабази Кувейрес своїх солдатів, які перебувають в облозі вже близько двох років.

Тим не менш, урядові війська в Алеппо можуть виявитися відрізаними від ліній поставок з півдня – частина територій була в минулому місяці захоплена ІДІЛ. Дорога з Хомса на півночі також піддається атакам.

Якщо уряду вдасться утримати лінії поставок і перешкодити ІДІЛ увійти в місто зі сходу, захоплення міста буде дуже жорстоким. Незрозуміло, скільки мирних жителів залишилося в місті, але до війни Алеппо був найбільшим містом Сирії, а його населення становило 2,1 млн. Зрозуміло, багато хто тікав. Нещодавнє відновлення боїв навколо міста призвело до втечі ще 70 000 – 100 000 жителів.

Якщо наступ на Алеппо не захлинеться і не закінчиться поразкою, в найближчі тижні або місяці нас чекає ще одна жорстока битва на території міста. Складно повірити, що місто здасться сирійській армії швидко, навіть за умови допомоги з боку російської авіації (Кремлю при проведенні своїх авіаударів варто було б про це пам'ятати).

Крім того, в цій війні є чимало інших важливих фронтів.

З урахуванням мінливості ситуації на полі бою, неможливо передбачити, яким буде розташування та розклад сил, скажімо, через рік. Але можна стверджувати, що швидкого перемир'я не буде. Більше того, ні Росія, ні США не зможуть безболісно піти з Сирії ще довгі місяці, якщо не роки.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Едварда Уокера. Републікування повної версії тексту заборонено.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.