Яким буде наступний хід Кремля. Три сценарії

5 коментувати
Найімовірніше, Москва досить чітко усвідомлює ризики відкритого конфлікту з НАТО. Але впевненими в цьому бути не можна

Думаю, Путін і його радники впевнені, що Сполучені Штати намагаються оточити, утримати, послабити і навіть знищити Росію як державу. Вони також переконані, що заявлена вірність Заходу принципам демократії є прикриттям для його гегемоністських амбіцій у світі в цілому і в споконвічній російській сфері впливу - зокрема.

Цю позицію щодо цілей США поділяють і більшість російських громадян. Саме так вони думали перед українською кризою (що допомагає пояснити реакцію Кремля на Майдан), а тепер впевнені в цьому ще більше – адже РФ втратила союзника в особі України, а НАТО зміцнює свої східні кордони.

Те, що російські чиновники і громадяни так вважають, було б небезпечно, навіть якби ситуація не була настільки критичною. Росія, зрештою, є ядерною державою з великою і добре екіпірованою армією. Особливо небезпечно те, що відносини Кремля з НАТО не тільки погіршуються, але і, ймовірно, продовжать погіршуватися ще протягом кількох років. Анексія Росією Криму, її роль у дестабілізації Донбасу і вторгнення в Сирію були дуже популярні в суспільстві, принаймні, до цього часу. Але ще вони змусили американських військових «повернутися» в Європу і призвели до збільшення потужностей НАТО поблизу російських кордонів, а також змусили стривожених сусідів РФ збільшити видатки на оборону.

Зважаючи на те, як Кремль розуміє стратегічні наміри Заходу, а також на політичні позиції РФ у протистоянні тому, що вона вважає загрозою своїм життєвим інтересам, і її схильність покладатися на специфічні важелі впливу для досягнення стратегічних цілей в Євразії, Москва майже напевно продовжить відповідати на зміцнення східних рубежів НАТО.

У неї є три можливих варіанти дій.

РФ підозрює Захід у прагненні посягнути на її «споконвічну сферу впливу»

1. Росія може продовжити непрямий політичний, економічний і військовий тиск на Європу, НАТО і сусідів РФ, які не є членами НАТО, з надією, що це змусить США і їх союзників піти на взаємоприйнятну угоду про контроль над озброєннями, а також на якийсь компроміс щодо України, Грузії і, можливо, Білорусі, або ж приведе до влади на Заході «голубів миру» і прихильників Росії, які завдяки цьому зможуть заблокувати зміцнення НАТО в Східній і Центральній Європі.

2. Вона може знову використати військову силу, щоб спровокувати кризу (або кризи) у відносно «безпечних» країнах або територіях, що не входять в НАТО – в Грузії, знову в Україні, в Арктиці, на Близькому Сході чи навіть уздовж кордону з Фінляндією, сподіваючись посилити розкол між «голубами» і «яструбами» у Європі, або ж змусити НАТО змінити свою стратегію.

3. Вона може спровокувати кризу всередині НАТО, досить небезпечну, щоб примусити західні столиці говорити з Москвою про угоди, що стабілізують ситуацію, контроль над озброєннями, або піддатися на вимоги Кремля - припинити нарощування сил на Сході і визнати Росію домінуючою силою на пострадянському просторі.

Дилема Путіна полягає в тому, що він вже пробував перший і другий варіанти – без особливого успіху – і малоймовірно, що вони стануть більш ефективними у майбутньому. А ось третій варіант дуже небезпечний. Щоб Кремль домігся успіху, криза повинна бути досить серйозною, щоб перелякати західне суспільство, але не настільки серйозною, щоб призвести до повноцінної війни – і знайти правильний баланс буде дуже непросто.

На щастя, найпевніше, Кремль досить чітко усвідомлює ризики відкритого конфлікту з НАТО. Але впевненими в цьому бути не можна. До того ж, існує можливість, що якесь випадкове зіткнення переконає Москву в тому, що краще не уникати ескалації, а навмисно спровокувати кризу – а потім ця криза вийде з-під контролю.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Едварда Уокера. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.