На які провокації Кремля чекати

11 коментувати
В найближчій перспективі Москва випробовуватиме оборону Заходу на міцність

У своєму попередньому тексті я казав, що масштабний наступ російсько-сепаратистських сил у Донбасі малоймовірний, оскільки він тільки погіршить геополітичну позицію Росії та її проблеми із НАТО. Я також стверджував, що вікно можливостей для початку успішної російської гібридної війни або ж прямого вторгнення до Естонії, Латвії чи Литви вже зачинилося, оскільки до цих країн уже направлено солдатів НАТО, в тому числі й американців.

Проте я вірю керівництву Кремля, коли воно заявляє, що вважає зміцнення східних флангів НАТО, а також посилення кооперації з Україною, Грузією, Швецією та Фінляндією загрозою стратегічним інтересам Росії. Важливе не те, наскільки аргументовані ці образи, а те, що Москва в це вірить. Також я переконаний, що Кремль вважає своє послаблення в регіоні результатом дій Заходу, особливо США, спрямованих на те, щоб принизити і навіть знищити Росію.

Зрештою вірять у це не тільки російські еліти. Пересічні росіяни згодні з їхньою думкою, що означає, що навіть зміна керівництва (якою б малоймовірною вона не була) навряд чи серйозно змінить російську стратегію.

Коли так, слід задуматися, як Кремль відреагує на розширення НАТО, навіть якщо масштабний наступ на сході України або напад на країни Балтії неможливі. Частково цю реакцію можна описати терміном «зайняття глухої оборони» – інакше кажучи, Москва кине всі сили на переозброєння, зміцнюватиме свої західні кордони та робитиме все для підтримування порядку всередині країни.

Кремль вважає своє ослаблення результатом дій Заходу, особливо США

Однак цей орієнтований на оборону підхід доповнюватиметься низкою агресивних (хай і не відверто наступальних) кроків і спробами натиснути на НАТО. Наскільки амбітні цілі цього тиску, поки не зрозуміло. Вони можуть бути масштабними, на зразок організації розпаду ЄС і/або НАТО. Або ж скромнішими – посадити США за стіл переговорів і укласти якусь угоду щодо європейської системи безпеки, до якої [угоди] увійшли б пункти, що обмежують кількість розміщених у Східній Європі озброєнь і подальше розширення НАТО (щось схоже недавно пропонував Генрі Кіссинджер у своїй статті для The National Interest).

З огляду на наведене вище я б припустив, що Кремль вирішив: західні уряди не бажають укладати з Москвою масштабної угоди у сфері безпеки. Також маю підозру, що в Кремлі вірять (і, між іншим, не даремно), що будь-хто, кого на початку 2017-го оберуть американським президентом, виявиться набагато менш налаштованим на компроміси з Росією, ніж Обама.

Відповідно, мені здається, Кремль вирішить, що найліпшим способом зупинити розширення НАТО на Схід є розхитування європейської та західної єдності. Насамперед тому, що з огляду на поточну економічну ситуацію Росії буде вельми непросто втілити свої плани щодо переозброєння й утримати позиції у дедалі швидшій гонці озброєнь з НАТО.

Тому в найближчій перспективі Москва й далі випробовуватиме оборону Заходу на міцність. Триватимуть і провокації, зокрема, порушення російськими винищувачами повітряного простору НАТО. Не відмовиться РФ також від кібершпіонажу та кібервандалізму. Політичні провокації на зразок викрадення та засудження агента естонських спецслужб Естона Кохвера також здійснюватимуться. Росія загрожуватиме війною Україні, Грузії, Швеції та Фінляндії, якщо ті спробують вступити до НАТО. І, зрозуміло, вона вестиме інформаційну війну, а також фінансуватиме радикальні та лояльні їй партії у Європі.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.