Чому Кремлю варто боятися посилення НАТО

0 коментувати
Москва все більше відстає від США, а тепер і від Китаю, в розробці просунутих систем озброєнь

Після довгих років скорочення видатки держав-членів НАТО на оборону знову почали зростати, частково через загрозу Європі з боку ісламістських бойовиків, але в основному - через загрозу з боку РФ, що виникла після конфлікту в Україні.

Взяті разом, Чеська Республіка, Естонія, Угорщина, Латвія, Литва, Польща і Словаччина в 2016 році збільшать видатки приблизно на 20%. У Болгарії, Хорватії, Греції, Румунії, Словенії, та в Сербії, яка не є членом НАТО, а також на Кіпрі, ця цифра складе близько 9%. Витрати на оборону Європи загалом збільшаться на 8,3%, незважаючи на несприятливий економічний клімат. Навіть Німеччина робить кроки, хоч і скромні, з поліпшення військового потенціалу, плануючи збільшити оборонний бюджет на 6,2% в період 2015-2019 рр.

До того ж, Вашингтон чинить тиск на своїх європейських союзників з метою збільшити видатки НАТО до 2% від загального ВВП його членів, що, своєю чергою, відкриє шлях подальшому зростанню цих витрат.

Щодо США, то скорочення витрат на оборону, яке послідувало за великою рецесією, здається, досягло дна, і в довгостроковому періоді витрати, найімовірніше, поступово збільшаться, особливо якщо зростання економіки США також прискориться.

Кремль може порадіти з того факту, що Вашингтон наражається на серйозні проблеми у сфері безпеки на Близькому Сході, а також того, що Китай являє собою дедалі більший виклик США у військовому плані. Але ситуація на Близькому Сході посприяла отриманню американською армією досвіду боїв останніми роками, а суперництво з Китаєм змушує Америку постійно модернізувати свою армію. Зважаючи, що і китайська, і американська економіки набагато більші від російської і ростуть швидше, Москва все більше відстає від США, а тепер і від Китаю, в розробці просунутих систем озброєнь.

Конгрес продовжить фінансувати новий розворот США до Європи

Також Росія є свідком чималого збільшення можливостей і впливу США в Центральній і Східній Європі. Нещодавно Білий дім попросив Конгрес збільшити фінансування програми Пентагону з надання гарантій союзникам з $800 млн у 2016 фіскальному році до $3,4 млрд в 2017 фіскальному році. Асигнування підуть на розширення ротаційних сил США у Східній Європі; підвищення кваліфікації та проведення спільних навчань з союзниками і партнерами (зокрема з Україною і Грузією); посилення військової інфраструктури в Європі загалом, а також уздовж східного флангу НАТО зокрема, і збільшення кількості важкого озброєння на цьому театрі, включно з розміщенням "повного набору" Пентагону у вигляді окремої танкової бригади.

Фінансування цієї програми отримано з рахунку Пентагону для непередбачених операцій за кордоном, або "воєнного бюджету", тож наступного року його потрібно схвалити знову. Але у Кремля немає причин сумніватися, що Конгрес продовжить фінансувати новий розворот США до Європи, і, ймовірно, це фінансування зросте, коли у листопаді в Білому домі з'явиться новий, більш "яструбиний" президент.

Тим часом НАТО був зайнятий виконанням обіцянок, зроблених на саміті в Уельсі у вересні 2014. В межах свого Плану готовності до дій він створив п'ятитисячні Сили надшвидкого реагування; у разі кризи їх планується зміцнити двома додатковими бригадами. Шість загонів НАТО, завданням яких є координація навчань та операцій Альянсу в країнах, що перебувають "на передовій", були створені в Софії, Таллінні, Ризі, Вільнюсі, Будапешті та польському місті Бидгощ. До того ж, НАТО збільшив чисельність і готовність сил швидкого реагування, паралельно давши командувачу силами НАТО в Європі великі повноваження щодо відправки сил надшвидкого реагування та інших загонів Альянсу.

Східні рубежі НАТО зміцнюються й іншими способами. Відновлені зусилля з поліпшення взаємодії між країнами Альянсу - раціоналізація і синхронізація придбання озброєнь, зв'язок, логістика і операційне координування всередині сил Альянсу. Також заохочується прагнення країн-членів зменшити свою залежність від старого радянського і російського обладнання; як наслідок Болгарія, Чехія, Польща та Словаччина позбавляються більшої частини старого обладнання і замінюють його новим, що відповідає стандартам НАТО. Альянс також заохочує активнішу регіональну взаємодію серед країн "передової", включно з Швецією та Фінляндією.

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад текстів Едварда Уокера. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.