В Україні створюють внутрішні офшори. Нотатки економіста

3 коментувати
Індустріальні парки стануть «чорною дірою» для ухилення від податків

В 2014-15 роках, коли українська економіка сумарно скоротилася на 17%, народні депутати були змушені життям до відповідальної податкової та бюджетної політики. Демонстрації вчителів, які вчасно не отримують зарплати, нікому не потрібні. Але перші ж слабкі ознаки економічного зростання надихнули парламентських лобістів.

4 жовтня Верховна Рада ухвалила в першому читанні два законопроекти, які запроваджують низку податкових пільг для так званих «індустріальних парків». Ці пільги перетворять індустріальні парки на аналог спеціальних економічних зон кінця 1990-х-початку 2000-х років, з яких лише СЕЗ «Донецьк» за кілька років існування спричинила втрати бюджету на понад 2 млрд тогочасних гривень. Саме тому експерти груп Економічний розвиток і Податкова та бюджетна реформа РПР виступили проти їх прийняття.

Публічною метою створення індустріальних парків є збільшення інвестицій, насамперед, в високотехнологічні галузі, та розвиток промисловості. Дійсно, в 2015 році вимірюваний Держстатом показник інвестицій – валове нагромадження основного капіталу – впав до 13% ВВП, найнижчого рівня як мінімум за останні 20 років. Український експорт є вкрай залежним від двох секторів економіки – рослинництва та металургії, залежних від коливань на світовому ринку сировини.

Але що саме є бар’єром для інвестицій? Цього вересня Європейська бізнес-асоціація та Dragon Capital провели опитування іноземних інвесторів щодо перешкод для інвестування в Україну. З десяти запропонованих варіантів високі податкові ставки посіли останнє десяте місця, тоді як два перших – широко розповсюджена корупція та недовіра до судової системи. Саме ці перешкоди і пояснюють сировинну структуру української економіки, адже високі ризики та незахищеність бізнесу роблять непривабливими саме інвестиції у нові виробництва та технології.

Індустріальні парки могли б стати чудовим інструментом для конкуренції місцевих громад за інвестора

Не бачать податкові пільги інвестори і серед пріоритетів влади у залученні інвестицій. Вони посіли лише восьме з десяти місць в рейтингу бажаних інвесторами дій влади. Крім тих же очищення судів та боротьби з корупцією вищими за значущістю є вчасне виконання програми з МВФ, лібералізація руху капіталу, приватизація, спрощення адміністрування податків та оновлення транспортної та енергетичної інфраструктури.

На відміну від податкових пільг, всі ці кроки, крім інфраструктури, не коштують державі нічого, а приватизація ще й приносить доходи. Та навіть розвиток інфраструктури є більш важливим для інвесторів. Лише під час Німецько-Українського бізнес-форуму в жовтні дві німецькі промислові компанії заявили про великі проблеми з залізничними перевезеннями. «Кнауф Гіпс Київ» заявила про тимчасову зупинку виробництва через цю причину, а «ХайдельбергЦемент Україна» назвала нестачу потужностей «Укрзалізниці» своєю найбільшою проблемою на сьогодні. За легкістю ж підключень до електромереж Україна в рейтингу Doing Business зараз посідає 130 місце в світі.

Отже, політика залучення інвестицій має бути сфокусована не на податкові пільги, а на зменшення ризиків для інвесторів та на розвиток інфраструктури. Індустріальні парки могли б стати чудовим інструментом для конкуренції місцевих громад за інвестора, коли місцеві лідери особисто «продавали» б свою місцевість для створення чи відновлення виробництв та супроводжували інвестиційні проекти, вирішуючи бюрократичні проблеми. Розвиток інфраструктури – доріг, енергомереж – для таких парків фінансувався б з місцевих та державного бюджетів з залученням коштів міжнародних фінансових організацій.

Але цей підхід нецікавий для лобістів прийнятих законопроектів з різних партій у Верховній Раді. Відстрочка учасникам парків на 5 років по сплаті ПДВ (читай, скасування для них ПДВ – фірми-одноденки завжди популярні), а також пільга по імпортному миту зроблять новостворені індустріальні парки потужними чорними дірами для безподаткового завезення в Україну товарів. Пільга з податку на прибуток перетворить їх на внутрішні офшори, адже через них виводитимуться прибутки обраних підприємств з всієї України. Чесний внутрішній виробник отримає ще один удар по своєму бізнесу.

Саме створення таких умов для окремих бізнесів і викривлення конкуренції і є тим ризиком для чесних інвесторів, через який вони не йдуть до України.

Нотатки економіста – щотижнева колонка Центру економічної стратегії.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.