Нотатки економіста. Стипендії – концентрація несправедливості та міфів

2 коментувати
Намагаючись зберегти пільги та виплати, які за справедливістю мали б отримувати набагато бідніші за нас, ми колективно грабуємо їх

Серпневу пору відпусток та відсутності новин розірвало повідомлення про намір Міністерства фінансів скасувати стипендії для всіх студентів, крім сиріт та малозабезпечених. На мою думку, це одна з найправильніших реформ, і от чому.

Загалом на стипендії студентам, які навчаються коштом державного бюджету, цього року буде витрачено майже 3 млрд. грн. – третина всіх видатків держави на вищу освіту. Загалом близько 400 тис. студентів отримують від держави в середньому набагато менше 1000 грн. на місяць. Розмір стипендії не залежить від рівня добробуту родини студента та його самого і мінімально залежить від академічних досягнень.

Навіть на перший погляд збережена від СРСР система стипендій виглядає розбазарюванням коштів – незалежно від потреби в допомозі всі отримують суму, на яку неможливо прожити. Але в критиків відразу виникає багато застережень, на які варто дати відповідь.

1. Вища освіта і наука – це наша надія на збереження інтелектуальної еліти країни.

Обсяг державного замовлення на 2016-17 навчальний рік дозволить вступити до вищих навчальних закладів державним коштом понад 50% випускників шкіл, а з тими, хто навчатиметься на контракті, ця частка сягне 80%. На педагогічні спеціальності на бюджет цього року зможуть потрапити випускники з ЗНО 100-110 з 200 можливих. При цьому українські університети не кращі від своїх студентів — серед 288 українських ВНЗ немає жодного, який би піднявся вище 400-ї сходинки у глобальному рейтингу університетів. Йдеться про повну девальвацію в Україні поняття «вища освіта» — наслідок міфів про престижність вищої освіти та тиску впливових ректорів. Змінити це неможливо без різкого зменшення держзамовлення, повного впровадження принципу «гроші ходять за студентом» і, як наслідок, скорочення числа ВНЗ та зайнятих в них. Вивільнені гроші можна буде спрямувати на підвищення зарплат викладачам та підвищення якості вищої освіти для тих, кому вона справді потрібна.

Розтягування країни мільйонами по тисячі є не меншою загрозою, ніж одиницями – по мільярду

2. Наявність нинішньої системи стипендій є необхідною умовою для соціальних ліфтів

Насправді, за менш ніж 1000 грн. на місяць у містах, де знаходяться університети, прожити неможливо, навіть якщо мати безкоштовне житло. Тобто студент все одно має або отримувати допомогу від батьків, або працювати. Така стипендія не виконує роль матеріальної гарантії, яка б дозволяла всім студентам зосередитися лише на навчанні, і є самообманом. Ефективно було б давати вищу стипендію, але лише малозабезпеченим студентам, які доведуть це, та забезпечувати безкоштовний або субсидований (залежно від доходу) гуртожиток студентам, чия родина не мешкає в місті.

3. Навіть ці 800-900 грн. потрібні для багатьох сімей, навіть з середнім достатком

Незрозуміло, чому сім’ї середнього достатку з дітьми студентського віку мають мати перевагу над іншими сім’ями середнього достатку, які не мають права на подібне доповнення до свого бюджету. Але найцікавіше, що сім’ї студентів є одним з найбагатших прошарків в Україні. За даними опитувань GfK Ukraine, в першому півріччі 2016 року лише 27% отримувачів стипендій стверджували, що їм вистачає грошей лише на харчування або не вистачає й на нього. Навіть серед отримувачів зарплатні таких було 38%, а серед пенсіонерів – 69%! Може, якщо розглядати стипендії як соціальну допомогу, справедливіше було б спрямувати ці 3 млрд. грн. на підвищення пенсій?

4. Скасування стипендій та зменшення числа студентів призведуть до безробіття молоді

Нинішня якість вищої освіти та занизькі бар’єри до вступу призводять до бездумно та неефективно проведених років в найбільш продуктивному віці людини. Випускники престижних гуманітарних спеціальностей після випуску можуть розраховувати на зарплату офісного працівника, часто в рази нижчу від їхнього трудящого однолітка, який за 4-6 років роботи став кваліфікованим майстром затребуваної робітничої професії. Скасування стипендій підштовхнуло б студентів шукати роботу паралельно до навчання, адже нинішній рівень освіти в більшості ВНЗ не забезпечує повного навантаження на студентів з адекватним рівнем підготовки до вступу.

5. Почніть з олігархів, а вже потім скорочуйте витрати на простих людей

«Якщо олігархи крадуть мільярди, то чому і я не можу витягти гаманець у маршрутці», - це приблизно та сама логіка. Намагаючись зберегти пільги та виплати, які за справедливістю мали б отримувати набагато бідніші за нас, ми колективно грабуємо їх. Популістська політика всіх 25 років незалежності разом з радянським минулим є джерелом десятків та сотень несправедливих рішень – від пільг молодим та здоровим «чорнобильцям» до захищених Конституційним судом спеціальних пенсій суддям, яким не довіряє майже 100% українців. Розтягування країни мільйонами по тисячі є не меншою загрозою, ніж одиницями – по мільярду.

Нотатки економіста – щотижнева колонка Центру економічної стратегії


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.