Корупція = бідність

4 коментувати
Щоб наздогнати сусідів, Україні потрібні інвестиції. Але стати новим магнітом для міжнародного капіталу ми зможемо, лише зламавши корупційну систему

Найпопулярнішим місцем під час 26‑го економічного форуму в польському містечку Криніца була кав'ярня мережі магазинів Biedronka, де гості безкоштовно і в необмежених кількостях підкріплювалися недорогою їжею та напоями. Ця кав'ярня — символ бізнесу і багатства сьогоднішньої Центральної Європи. Мережа з 2,6 тис. магазинів, яка належить португальській групі, у Польщі стала об'єктом нового дискримінаційного податку, введеного урядом партії Право та Справедливість. З 1 вересня Biedronka повинна платити 1,4% від обороту, а от дрібні магазини, що переважно належать полякам, від цього податку звільнені.

Раніше, в лютому, цей же уряд ввів податок на великі банки та страхові компанії, розкритикований Євросоюзом, Європейським центральним банком і МВФ. На одній з дискусій у Криніці, відповідаючи на жорстку критику голови правління місцевого банку французької групи BNP Paribas, заступник міністра фінансів Польщі сказав буквально таке: “Ми обіцяли запровадити цей податок у передвиборній програмі нашої партії. Якщо ви не вірили в нашу перемогу, то це ваша проблема".

Нова влада Польщі, як і її однодумці з Угорщини, забула, що саме іноземні інвестиції стали підґрунтям їхнього сьогоднішнього багатства, коли минулого року польський ВВП на душу населення досяг 69 % від середнього у Євросоюзі проти 49% у 2004 році. За даними fDi Markets, Польща посідає 8‑ме місце в світі за кількістю проектів іноземних інвесторів, які теоретично могли бути розміщені в будь-якій країні, тоді як за обсягом ВВП Польща — лише 23‑тя в світі. Згідно з дослідженням Тетяни Ситник для VoxUkraine, між 2005‑м і 2013‑м (передвоєнним для України) інвестиції в Польщі зросли в півтора рази, а в Україні впали. В результаті полякам вдалося наростити за ці роки експорт на 64%. В України він скоротився на 28%.

Воєнний конфлікт з Росією став лише третім за важливістю чинником у рейтингу бар'єрів для інвестицій

У списку 500 найбільших компаній Центральної Європи, складеному Deloitte, число українських підприємств скоротилося з 65 у рейтингу 2007 року до 29 цьогоріч. Кількість польських компаній зросла до рекордних 182, на третину збільшилася кількість румунських і словацьких бізнесів. Головна відмінність між Україною й успішними сусідами — розподіл учасників рейтингу власності. В Україні більше за всіх державних підприємств — 24% і найменше підприємств з іноземними інвестиціями — лише 12%. При цьому 84% лідерів румунського бізнесу, що перебуває на зрості, належать іноземцям, 83% таких у Словаччині, 54% — у Польщі.

Сприятливі умови для іноземців сприяють успіху й місцевих інвесторів. Два призи лідерам успіху року та десятиліття в рейтингу Deloitte зразка 2016‑го здобули CCC і LPP — дві компанії легкої промисловості, засновані поляками, з акціями в публічному обігу на Варшавській біржі. Завдяки спільному європейському ринку обидві вже самі стали міжнародними компаніями, побудувавши велику мережу магазинів у всьому регіоні.

Головні перешкоди для іноземних інвестицій в Україну — широкомасштабна корупція та пов'язана з нею недовіра до судової системи. Ці два чинники з великим відривом виявилися лідерами в рейтингу бар'єрів для інвестицій, складеному на підставі опитування 102 компаній, проведеного наприкінці серпня Dragon Capital та Європейською Бізнес Асоціацією. Воєнний конфлікт з Росією — лише третій за важливістю чинник — на одному рівні з непередбачуваним валютним курсом і нестабільною фінансовою системою.

Дані опитування повністю відповідають науковим дослідженням, які свідчать про сильний негативний вплив корупції саме на іноземні інвестиції. Відставання України від Польщі в інвестиціях і економічному зростанні пояснюється не "промисловою політикою", "увагою до точок зростання" й інших хабаромістких ініціатив, а лише тим фактом, що в рейтингу сприйняття корупції Transparency International Польща в 2015 році посіла 30‑те місце, а Україна — 130‑те.

Подолання корупції та незалежність судів — найважливішої в демократичній ринковій економіці інституції — зменшують ризики для інвесторів. Поки наші західні сусіди на лаврах колишніх успіхів забувають про те, що зробило їх багатими, Україні саме час зламати корупційну систему та стати новим магнітом для міжнародного капіталу.

Колонка опублікована в журналі Новое Время від 16 вересня 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонено

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.