17 листопада 2018, субота

Чи зможе Україна обійтися без коштів МВФ?

0 коментувати

У Вашингтоні тривають щорічні збори МВФ та групи Світового банку. Що потрібно зробити українській владі, аби на наступних зборах восени не було знову соромно за втрачений час? І чи потрібно взагалі щось робити?

У довгостроковій перспективі усім нам хотілося би щоб Україна могла жити без кредитів, а політична верхівка забезпечувала фінансову стабільність та економічне зростання.

Але зараз наша країна в очах навколишніх, нажаль, все частіше виглядає як хвора на алкоголізм – отримавши кошти, ми їх відразу витрачаємо, а коли наступає час розплати (похмілля) йдемо шукати ще грошей.

Так продовжуватися більше не може.

У найближчі роки Україна має сплатити рекордну суму за зовнішніми боргами: у 2018-2019 роках – $10 млрд., у 2020-2021 ще $13 млрд. Без нових кредитів державі не під силу розрахуватися за цими боргами. Вибір кредиторів невеликий: лише підтримка МВФ дає позитивний сигнал для інших міжнародних фінансових партнерів. Тож якщо припинення співпраці з МВФ стане реальністю, в нас залишиться лише один шлях – дефолт. Це значить глибока фінансова криза та руйнування економіки.

Іншого вибору немає.

І ті, хто кажуть «Протримаємось! Гривня стабільна, кошти у бюджеті є! Ніякий МВФ нам не потрібний» відверто маніпулюють громадською думкою. Адже є економічні фактори, яким ми маємо завдячувати такій умовно-стабільній ситуації. Насамперед це минулорічне розміщення українських єврооблігацій на $3 млрд., яке уряду вдалося провести на хвилі підтримки України після надання останнього траншу МВФ.

Головне, почати лікувати не симптоми, а хвороби української економіки

Зараз на порядку денному два найголовніші завдання для України. Це – домашня робота, без якої мова про наступний транш не йде: створення антикорупційного суду та приведення тарифів на газ для населення до ринкових. Строки реалізації цих завдань цілком реалістичні для того, аби вже влітку Україна отримала до $2 млрд. фінансування від МВФ.

Із цих завдань справжню проблему для влади становить створення антикорупційного суду, адже він зламає вкорінені практики безкарності для посадовців. Якщо страх перед покаранням переможе страх перед глибокою фінансовою кризою через дефолт, наш країну можуть чекати вкрай темні часи.

Але базовий сценарій більш оптимістичний. Скоріше за все, влада все ж таки усвідомить можливі наслідки дефолту, прийме необхідні закони і до середини липня ми отримаємо новий транш МВФ. Можна припустити, що це буде останній транш за цією програмою, а нову зможе підписати вже новий президент та уряд після виборів-2019.

Головне, почати лікувати не симптоми, а хвороби української економіки.

Інакше буде як у Шри-Ланці – 16 програм з МВФ за останні 50 років.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу  Мнения Нового Времени

«Діалоги про майбутнє»

НВ представляє: «Діалоги про майбутнє» з Уільямом Тейлором, Павлом Шереметою і Дмитром Кулебою.

Київ-Вашингтон-Брюсель
Яке місце займає Україна у цьому трикутнику? Якою нашу країну бачать у Європі та США?

Відвідати лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Гліб Вишлінський
Гліб Вишлінський

Виконавчий директор Центру економічної стратегії, член Ради Реанімаційного пакету реформ

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.