Європейський суд з прав людини визнав окупацію Донбасу

0 коментувати
Міжнародним судовим органом, чию юрисдикцію визнають усі 47 членів Ради Європи з Росією включно, визнано втрату Україною контролю над деякими територіями Донбасу 

Саме з такими заголовками супроводжувалася вчорашня публікація рішення Європейського суду з прав людини в справі «Хлебік проти України». Якщо бути більш точним, то Суд погодився з відсутністю контролю з боку України над деякими територіями Донбасу.

Коротко про суть справи: громадянин України Хлебік – злочинець, отримав 8 років за розбій, проте намагався оскаржити вирок у Луганському апеляційному суды. Що не вдалося у зв’язку з його захопленням бойовиками та втратою доступу до матеріалів провадження. Адвокати Хлебіка заявляли, що було порушено право на справедливий суд, гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Мовляв, Україна не забезпечила Хлебіку право на оскарження вироку протягом розумного строку.

У свою чергу, Україна захищалася неможливістю отримати матеріали провадження з підконтрольного терористам Луганська, підтримуваних Російською Федерацією, та загальною складністю ситуації в регіоні.

Що вирішив Європейський суд, на що потрібно звернути увагу та чому це суперважливо.

ЄСПЛ випрацьовує свою правову позицію щодо ситуації на Донбасі в цілому

Міжнародним судовим органом, чию юрисдикцію визнають усі 47 членів Ради Європи з Росією включно, визнано втрату Україною контролю над деякими територіями Донбасу. Це означає, що ми не несемо відповідальності за все те, що там коїться. Це означає, що цю відповідальність несе окупант - ДНР, ЛНР чи будь-хто інший.

Це рішення та правові позиції у ньому є обов’язковими і для України, і для Росії, і для ще 45 країн. Тепер у будь-якій справі, що зачіпає питання контролю над окупованими районами Донбасу, можна й треба посилатися на рішення «Хлебік проти України».

Це рішення є дійсно справедливим: як би державі не хотілося забезпечити право Хлебіка, інших громадян на справедливий суд, це об’єктивно неможливо без матеріалів провадження, що залишилися у захоплених терористами будівлях.

Усі причетні органи України відпрацювали в цій справі максимально ефективно: суди, прокуратура, Омбудсман, Міністерство юстиції, Міністерство закордонних справ. Пряма цитата з рішення: «Органи влади зробили все можливе за цих обставин для вирішення ситуації заявника». І це дійсно добре, в тому числі – для іміджу держави.

Україна також правильно робить, що попри агресію та окупацію шукає ефективних шляхів взаємодії з окупантами задля захисту прав людини: це і звертання до Міжнародного комітету Червоного хреста, і законодавчі ініціативи для спрощення судового розгляду справ за умови відсутності частини матеріалів.

Це рішення обов’язково буде взято до уваги іншими міжнародними судовими установами: Міжнародним судом ООН, Міжнародним кримінальним судом, слідчою комісією щодо рейсу МН-17 тощо.

ЄСПЛ випрацьовує свою правову позицію щодо ситуації на Донбасі в цілому, рішення в цій справі неодмінно враховуватиметься судом і в інших провадженнях. Уже можна зробити висновок, що відповідальність за дотримання прав і свобод повинна нести ефективна влада, а щодо значної території Донбасу –  це нині не Україна, а підтримувані Росією терористи.

Таким чином, окрім чисельних, але «м’яких» резолюцій ООН, ПАРЄ, ОБСЄ тощо Україна здобула дійсно «тверде» рішення Європейського суду з прав людини, яке підтверджує втрату Україною контролю над деякими районами Донбасу. Більше того, виявляється, ми ще й досить гарно справляємося з цією ситуацією, що також визнано Судом. І це – перемога, і вона – черговий елемент у правовій петлі довкола агресора. Ще трохи зусиль – і буде йому Гаага. 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.