Світ дорослих

4 коментувати
Зростання тривалості життя змінює американське суспільство та бізнес

Який вигляд матиме суспільство, в якому середня тривалість життя 100 років, а кількість людей старше 65-ти перевищує число дітей до 15? Це не вправа з галузі наукової фантастики, а цілком реальне завдання, над яким в США б'ються політики, економісти, медики, маркетологи, діячі культури тощо.

Сьогодні середня тривалість життя американки – 86,6 років, а вік, в якому вона може вийти на пенсію – 62. Для чоловіків ці цифри не надто відрізняються. І якщо перша цифра зросте до 100 – в реальності чого нас переконують успіхи в медицині, насамперед, краща діагностика, медикаменти, вакцини і революція в хірургії – то щось треба робити і з другою цифрою.

Спроба чесної розмови на цю тему, я вважаю, коштувала виборів одному перспективному політику. Марко Рубіо на дебатах під час партійних виборів-2016 запропонував підняти вік виходу на пенсію на два роки для тих, кому зараз 30-40 років, а на наступний день програв праймеріз у своїй рідній Флориді.

Але ж очевидно, що 35-40 років працювати, а потім ще стільки ж - грати в гольф, ловити рибу і смажити хотдоги – неможливо. Щонайменше масово американцям на це не вистачить ані державної пенсії, ані власних накопичень.

А більшість і не хоче. Все-таки 40 років ловити рибу може й набриднути, особливо після напруженої, але цікавої кар'єри. Вже сьогодні у віці 65-79 років працює 23% американців і 5% тих, кому за 80.

«Джентльмен похилого віку бажає… попрацювати»

В опитуванні страхової компанії Ейгон три чверті американців, старших за 60, сказали, що вони хочуть працювати, причому, переважно через інші, нефінансові причини, але тільки у чверті з них на роботі є програми, які допомагають їм реалізувати себе в новій ролі, пише журнал Тайм у спеціальному номері, присвяченому феномену зростання тривалості життя.

У 1900-му році тривалість життя в США була 47 років. Ті, хто народжується сьогодні, можуть розраховувати прожити на цій планеті століття

Здоровіше фізично і ментально, ніж їхні батьки в їхньому віці, літні американці шукають вже не стільки визнання і фінансового успіху, скільки можливості зробити внесок в удосконалення світу, залишити після себе спадщину, але водночас - мати гнучкий графік роботи і менше фізичного навантаження. Вони «видерлися» на самісіньку верхівку піраміди Маслоу і вимагають задоволення своїх нових потреб.

Окремі консалтингові компанії та фінансові інституції в США допомагають компаніям і приватним клієнтам пристосовуватися до мінливої демографії. Працівників закликають знайти собі «якірну кар'єру» або «другий акт» і радять американцям вже у віці 40-50 років замислюватися над тим, ким вони хочуть бути, «коли виростуть».

Це може бути викладання на півставки, волонтерська діяльність, якою в США активно займаються люди старшого віку, або, наприклад, консультування для юриста замість того, щоб вести справи в судах. Вихід на пенсію, переконують експерти, буде не конкретним кроком, а тривалим процесом, який може затягнутися на роки і десятиліття і часто включатиме отримання другої освіти або проживання за кордоном - так само, як це робить зараз молодь після школи.

Від об'єктивної необхідності для роботодавців створювати умови праці, які допоможуть відкласти вихід на пенсію, виграють і інші категорії працівників. Гарне освітлення всім піде на користь, як і можливість, наприклад, працювати 4 дні на тиждень – комусь для того, щоб зменшити навантаження і мати день для відвідувань лікарів, а комусь іншому - щоб готуватися до марафону, запустити свій бізнес або присвячувати більше часу дітям і дому.

Один зі способів не залежати від волі роботодавця – мати свій бізнес. Згідно з інформацією Фонду Кауфмана, у 2011-му році кожному 5-му підприємцю-початківцю було 55-64 років, а половині з них – понад 45. Якщо заснувати бізнес у 55, то через 10 років, якщо справа піде успішно, можна вже самому вирішувати, скільки працювати і які функції виконувати. (Ці та деякі інші наведені в цій статті дані - зі збірки «Переваги старіння: Як довге життя змінює світ медицини, роботи, інновацій» під редакцією Пола Ірвінґа).

Старіння населення – знахідка для бізнесу  

Експерти закликають розглядати старіння населення не як економічний тягар, а як чудові можливості для бізнесу. Ергономічні крісла? Ортопедичне спортивне взуття? Неслизькі поверхні для ванних і душових? Смартфони з великими кнопками? Тонкий душевний фільм про складнощі зрілого шлюбу та проблеми дорослих дітей? Ескорт-сервіс: «Сивий джентльмен сходить з вами в філармонію, на виставку і погуляє по набережній»? У 2017-му році половину населення США становитимуть люди, старші за 50, які контролюватимуть 70% усіх особистих витрат. Все, що допомагає людям старшого віку вести активне і продуктивне життя, приречене на комерційний успіх.

І американський бізнес прислухається. Більшість реклами на новинних каналах спрямована на людей, старших за 60, в яких знімаються привабливі, доглянуті, літні чоловіки і жінки, встановлюючи нові стандарти зрілої краси. Телевізійні серіали за глибиною та якістю вже випереджають фільми, що виходять в кінопрокаті.

Нові райони в містах плануються, зважаючи на те, щоб там не було необхідності користуватися машиною. Від такої «європейської», як її тут називають, моделі в захваті і екологи, і молодь, і літні люди, які не потрапляють у залежність від своїх родичів і опікунів, після того, як у них заберуть ключі від машини. У Вашингтоні, до речі, пропонуються спеціальні безкоштовні класи, на яких місцевих літніх людей навчають, як користуватися метро. Адже вони все життя користувалися тільки машиною.

У нових будинках вже рідко зустрінеш дверні ручки, які треба повертати, що складно зробити людям з артритом. Замість них вже стандартно встановлюються ручки, на які треба тиснути зверху. Крім людей з артритом, бонус має і мій собака, який навчився одним стрибком на ручку відкривати двері.

Будуємо життя по-новому – з розрахунку тривалості життя років у 100 

А розуміння, що шлях попереду набагато довший, аніж ми вважали раніше, змушує по-новому замислюватися над життєвими та кар'єрними рішеннями тих, хто молодший. Коли мені було 25 років, я вважала, що в моєму віці бігати репортером вже не солідно. Треба прагнути в редактори або оглядачі. А зараз, в 41, розумію, що мені сьогодні репортерська робота набагато цікавіша, ніж менеджмент. Стати редактором або начальником ще встигну - поки є можливість бігати на події, буду бігати. В американських ЗМІ репортери в 40, 50 років – не рідкість.

Розширення горизонту впливає і на рішення в особистому житті. Вибір для жінки між материнством і кар'єрою взагалі стає неактуальним. Якщо жінка вибере материнство і присвятить 20 років виключно дітям, що вона решту 50 років буде робити? З іншого боку, абсолютно розумною виглядає довга, років в 5, відпустка з догляду за дітьми: з 60 років трудового стажу 5 років можна і дітям присвятити, це ж тільки 8,3%!

Деякі життєві стратегії, які з горизонтом життя в 65 років могли здатися лузерськими, сьогодні виглядають цілком мудро. Наприклад, одна моя родичка, яка була відмінницею в школі і мріяла стати біологом, на третьому курсі кинула університет, і, у віці 23 років, вже чекає на другу дитину. «Все нормально, - кажу я її батькові, братові мого чоловіка. - Вікі завжди може довчитися і, якщо вона років у 30 вийде на роботу, коли діти вже в школі, у неї попереду буде 40, а то й більше років кар'єри. Набагато краще, ніж у тому ж віці, коли на роботі вже є відповідальні обов'язки, але ще немає влади, щоб диктувати умови, народжуєш дитину і розриваєшся між немовлям і кар'єрою».

Не варто глузувати і з випускників університетів, які повернулися пожити з батьками, щоб заощадити гроші на житло. Без мами з татом вони ще років 70 будуть жити, а 2-3 роки економії в цей момент може бути величезною допомогою.

А якщо працювати доведеться довше, то і кращий вигляд потрібно мати і за здоров'ям стежити ретельніше. Американці стали менше палити, більше займатися спортом і здоровіше харчуватися.

Витрати на косметику і косметичні процедури зростають космічними темпами. У 2015-му році популярність ботокса порівняно з 2000-м зросла на 759%, згідно з даними Американського товариства пластичних хірургів. Підтримання здоров'я, краси і психічного самопочуття – Wellness – ще один перспективний глобальний бізнес, а також - філософія життя, яка напевно з нами надовго.

У 1900-му році тривалість життя в США була 47 років. Ті, хто народжується сьогодні, можуть розраховувати прожити на цій планеті століття. Песимісти бачать майбутнє Заходу як величезного будинку престарілих, де іммігранти з країн Третього світу штовхають візки з місцевими старенькими, змінюючи суть і культуру Західної цивілізації. Оптимісти - більш зрілий, стабільний і мудрий світ, де люди проживають довгі і продуктивні роки життя. Але яким би не став цей новий світ, свідками його народження нам з вами довелося стати.

Колонка опублікована на вебсайті Української служби Голосу Америки. Думки, висловлені в рубриці «Моя Америка», передають погляди самих авторів, і не відображають позицію Голосу Америки.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.