Право на сон

1 коментувати
26% американців сплять менше, ніж шість годин на добу. Рекомендацій лікарів про 7 годин під ковдрою дотримуються лише 56% американців. Недосипають не тільки дорослі, але і діти

Коли в 2002-му році я приїхала вчитися в США, мене вразило ставлення американців до сну. Здавалося, навколо всі тільки й хваляться тим, як їм мало часу для відпочинку. Ніч, проведена без сну, була предметом гордості. Особливо вражала ступінь недосипу працівників медицини та фінансів. Лікарі-інтерни та медсестри працювали по сто годин на тиждень, іноді по 36 годин поспіль. Пацієнтів не бентежив той факт, що вони підставляють груди під ніж хірурга або попу під шприц медсестри, які не сплять вже другу добу.

На каналі CNN фінансовий аналітик хвалився тим, що спить ... 40 хвилин за ніч! Моя перукарка, яка навчалася паралельно з роботою в медичному інституті, місяцями спала лише кожну другу ніч. У садку, куди ходила дитина, раз в квартал роздавали список порад для батьків. В одній статті говорилося: хочете більше встигати – менше спіть. І рекомендації, як цього досягти.

Немало «зомбі» можна було побачити на кампусі університету, де я навчалася. Багато хто вважав, що письмові роботи потрібно писати в останній момент і всю ніч безперервно. А найкращий час для підготовки до тесту – попередня ніч. Вдень же в бібліотеці, в аудиторіях, коридорах, кав'ярнях, на травичці і навіть у спортзалі можна було побачити сплячих студентів, багатьох із слідами виснаги на обличчі. В Україні, звісно, теж повно студентів, які готуються до сесії всю ніч безперервно, але це двічі на рік. В американських вузах письмові роботи і тести потрібно здавати 2-5 разів на тиждень.

І трагічний випадок: однокурсниця розбилася в автокатастрофі, повертаючись з подругами з Флориди після доби без сну.

Недолік сну вдаряє по «виконавчій функції», за яку відповідає префронтальна кора головного мозку, – уміння продумати свої дії

Згідно з даними Національного фонду сну, 26% американців сплять менше шести годин на добу. Рекомендацій лікарів про 7 годин під ковдрою дотримуються 56% американців. За останні 20-25 років показники майже не змінилися. При цьому понад 5 мільйонів американців лікуються від безсоння.

Недосипають не тільки дорослі, але і діти. Психіатр Лоренс Ділл у книзі «Остання нормальна дитина» пише, що в його практиці тільки 10% дітей, яких лікували від синдрому нестачі уваги і гіперактивності, реально від нього страждали. Решта 90% мали аналогічні симптоми через нестачу сну і надлишок цукру в раціоні.

«Американські школярі молодших і середніх класів в середньому сплять на годину менше, ніж їхні батьки в тому ж віці», - пишуть Зак Бронсон і Ешлі Меррімен у книзі «Шок Виховання: Новий підхід до дітей». Але найбільший жестяк відбувається з тінейджерами. Тільки 5% американських дівчат і юнаків сплять необхідні 8 годин, а середня тривалість сну підлітків 16-18 років – 6,5 годин (дорослих – 6,9).

У США до причин недосипання, знайомому молодим людям по всьому світу (збільшилося навантаження в школі, комп'ютерні ігри, Фейсбук, телевізор), додається ще одна – ранній початок занять у школі. У підлітків, на відміну від дітей і дорослих, гормон сну мелатонін починає вироблятися не з настанням темряви, а через 90 хвилин. Раніше за 11 годину вечора тінейджерові, при всьому бажанні, заснути важко. При цьому у 85% всіх шкіл в США заняття в старших класах починаються до 8.15 ранку, а в 35% - до 7.30.

Численні експерименти зі зміщенням початку занять хоча б на годину пізніше продемонстрували, що діти починають краще вчитися, добрішають і веселішають – знижується конфліктність і депресії, а також стають уважнішими за кермом. У місті Лексінгтон, штат Кентуккі, з більш пізнім початком занять на 25% знизилася кількість автомобільних аварій за участю підлітків. Повільно, але школи починають перебудовуватися. У нашому навчальному окрузі пізніший початок занять для старшокласників запровадили торік.

Наслідки нестачі сну добре відомі. Перш за все, це, звісно, забудькуватість. Під час сну отримана за день інформація та враження складуються по різних ділянках мозку. І для цього, до речі, потрібні всі фази сну. Наприклад, при вивченні іноземної мови нові слова запам'ятовуються за одної фази, а вимова – за іншої. Тому теорія про те, що можна спати менше, відмовившись від непотрібних фаз, – відверта дурість.

В одному дослідженні, яке наводиться в «Шоці виховання», при вивченні сну 7 000 дітей виявилося, що в середньому відмінники спали на 15 хвилин більше за хорошистів, а ті – на 15 хвилин більше за трієчників.

Недолік сну вдаряє по так званій «виконавчій функції», за яку відповідає префронтальна кора головного мозку, – уміння продумати свої дії, зробити їх за планом, передбачати наслідки і отримати результат.

Також страждає уміння зосереджуватися і підтримувати увагу. В одному дослідженні вчені Пенсільванського університету тестували когнітивні здібності людей, які сплять по 4, 6 і 8 годин. Як виявилося, для тих, хто не досипає, вони знижуються щодня, поки не досягнуть стабільно низької позначки.

За результатами іншого дослідження когнітивні функції шестикласників, позбавлених лише однієї години сну за ніч, менше ніж через тиждень падали до рівня добре сплячого четвертокласника.

Причому, люди, які мало сплять, часто самі не помічають, наскільки погіршуються їхні когнітивні здібності і самопочуття. Забудькуватість? Дратівливість? Майстерність вже не та? А що ви хотіли, коли старість на порозі, а в країні – все погано? Насправді замість звикання до нестачі сну відбувається зниження норми власного самопочуття та ефективності, а також – накопичення дефіциту сну. Іншими словами – планка падає, а людина цього не помічає, або сприймає як належне.

Майже у 5% людей на планеті так зване «здорове безсоння» – вони здатні спати по 4-5 годин без будь-яких втрат для здоров'я і працездатності. Це явище – чисто генетичне і розвинути в собі здорове безсоння неможливо – тільки нездорове. Тому не давайте себе шантажувати Наполеоном, Мікеланджело та іншими «генетичними мутантами».

Також сон зміцнює імунітет, уві сні оновлюються (ремонтуються) клітини, що істотно уповільнює старіння і покращує зовнішній вигляд. Будь-яка жінка неодноразово ставила цей науковий експеримент на собі, ховаючи його результати під товстим шаром тонального крему.

Уві сні «перевантажується» емоційний стан. Негативні емоції і спогади запам'ятовуються в амігдалі, а позитивні – у гіпоталамусі, який більше за амігдалу страждає від нестачі сну. Тож людина, яка мало спить, наче та ігуана – добра не пам'ятає.

Причому цей ефект більшою мірою справедливий для жінок, ніж для чоловіків, встановив британський професор Джим Хорн. Від недосипу жінки стають злішими і сумнішими, ніж чоловіки. Британець це пояснює тим, що жіночі мізки працюють трохи інакше, ніж чоловічі: дами більше завдань вирішують одночасно і взагалі більше розумово напружуються.

Гадаю, що створений у багатьох народах образ жінки як істоти істеричної та дурнуватої пояснюється багато в чому тим, що жінки народжували дітей ледь не кожен рік і, відповідно, відчували всі наслідки нестачі сну.

Зараз, згідно з даними Національного Фонду сну, у всіх вікових групах жінки в США сплять більше за чоловіків, і перехідний прапор істеричності у жінок забрали американські підлітки. Будемо сподіватися, що піде в минуле і популярний сьогодні імідж американського тінейджера, який завжди в поганому настрої, не цікавиться навчанням і своїм майбутнім і кричить батькам «Я тебе ненавиджу, і народи мене назад!»

І ще один наслідок нестачі сну – зайва вага. Безсоння активізує відразу два гормони – грелін, що відповідає за апетит, і гормон стресу кортизол, який по старій пам'яті вирішує, що в савані пожежа і треба негайно запастися жирком. Тому за недосипу не тільки їсти хочеться більше, але і жир ефективніше відкладається.

Головний редактор і засновник інтернет-видання Huffington Post Аріанна Хаффінгтон стверджує, що в США відбувається революційна зміна ставлення до сну. Сама вона, як зайнята, успішна жінка і матір двох дітей, довгий час обходилася 3-4 годинами сну на добу, споживаючи величезну кількість кави. Але одного разу виявила себе в калюжі крові: від виснаження Хаффінгтон просто знепритомніла і впала. Після чого, пише Аріанна у книзі «Революція сну: Трансформуємо своє життя ніч у ніч», розповідає у презентаціях і в численних інтерв'ю, що повністю змінила звички, і перетворилася на активного пропагандиста здорового сну. І ставлення в суспільстві змінюється, вона каже: наука переконливо доводить важливість повноцінного сну для здоров'я та продуктивності, і дуже скоро здоровий режим сну буде таким самим предметом гордості, як повноцінна дієта і регулярні фізичні вправи. Вимагати від своїх підлеглих бути доступними в будь-який час дня і ночі через 2-3 роки буде настільки ж непристойним, переконувала вона в нещодавньому інтерв'ю, як не брати на роботу жінок, бо ті вагітніють.

І в цьому я не сумніваюся: може на це піде більше часу, але американське суспільство не раз демонструвало здатність відмовлятися від шкідливих звичок і переконань.

Колонка раніше була надрукована в «Жіночому журналі для тих, хто хоче жити щасливо»

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.