Як американці стали толерантними до ЛГБТ

0 коментувати
Зростанню толерантності сприяє домінування наукового розуміння цієї проблематики

Рішення американського Верховного Суду про надання шлюбам між представниками однієї статі такого ж захисту Конституції, як і традиційним шлюбам, «розірвало мізки» і уявлення про світопорядок значній кількості моїх колишніх співвітчизників. Насправді, хоча рішення історичне, революційним його назвати складно. Одностатеві шлюби вже були узаконені в добрій дюжині американських штатів. Якби Верховний Суд не прийняв це рішення, рано чи пізно в США залишилася б пара-трійка штатів, в яких одностатеві шлюби не визнавалися б, але і в них геїв не можна було б дискримінувати, ображати або забороняти їм селитися в одному номері в готелі.

Цікаво тут інше - ставлення суспільства до такого рішення. Згідно з опитуванням Геллапа, з 1988-го року підтримка одностатевих шлюбів у США зросла з 11% до 55%, причому серед людей у віці 18-29 ця цифра в 2014-му році досягла 78%! Подібну одностайність американці у віці до 40 років демонструють по всьому спектру питань, пов'язаних з терпимістю - з приводу міжрасових шлюбів, інвалідів на робочому місці, жінок на чолі корпорацій та урядів і т.д.

Ці процеси відбуваються по всьому світу. Дослідження Чиказького Університету та Інституту Вільямса свідчить про те, що за останні 20 років терпимість по відношенню до представників нетрадиційної орієнтації виросла на 90% в досліджуваних країнах (52 країни). Причому скрізь жінки та молодь більш терпимі, ніж чоловіки та старі. Колишні радянські республіки, поряд з мусульманськими країнами, - серед найбільш нетолерантних.

Що ж відбувається? Розпад суспільства, яке свідчить про прийдешній Апокаліпсис, або ж щось інше? Я думаю, що суспільство в західних країнах проходить цілком природну еволюцію під впливом декількох процесів.

По-перше, ні геї, ні жінки, ні чорношкірі, ні представники інших пригноблених класів склавши руки не сиділи, а боролися за свої права. І почалося це не вчора. Перша жінка в США (Емма Голдмен) публічно виступала на захист прав сексуальних меншин ще в 1910-му році, а перша організація на захист прав геїв в США була створена в 1924-му році в Чикаго.

З 1988-го року підтримка одностатевих шлюбів у США зросла з 11% до 55%

У ті часи геї в Європі і в США з заздрістю дивилися на своїх побратимів у молодій країні СРСР, де в 1917 році був скасований Кримінальний кодекс Російської імперії, включаючи покарання за содомію. У Кримінальному кодексі 1922 року гомосексуальні стосунки були формально декриміналізовані. Але попереду планети всієї в області сексуальної свободи країна Рад залишалася недовго - в 1934-му році сексуальний акт між чоловіками знову став кримінально караним злочином.

У США ж перший штат, який скасував покарання за содомію, - Іллінойс - зробив це тільки в 1966-му році. У 70-му році пройшов перший гей-парад у Нью-Йорку, після чого публічні демонстрації стають одним з основних методів боротьби за рівноправність секс-меншин.

Серед геїв з'являються впливові особистості, які завойовують підтримку не тільки серед побратимів по боротьбі. Першим депутатом місцевої ради, який відкрито заявив про свою нетрадиційну орієнтацію, стала американка українського походження Кеті Козаченко, яка в 1974-му році виграла вибори до міської ради Енн Арбор, що біля Детройта.

По-друге, зростання толерантності сприяє домінуванню наукового розуміння цієї проблематики, проникаюче в маси через ЗМІ. З 90-х років все більше людей згодні з твердженням, що сексуальна орієнтація закладена генетично, і чим більше індивідуум поділяє цю теорію, тим терпиміше він ставиться до представників сексуальних меншин.

Також виникло розуміння сексуальності не як присутності або відсутності якості, а як шкали: людина може бути гомосексуальною, гетеросексуальною і в будь-якій точці між цими двома «крайнощами». Перша така шкала була розроблена психологом Альфредом Кінсі ще в 1948-му році. Зараз існує близько 200 систем оцінки сексуальності.

Дослідники припускають, що більшість людей - бісексуальні, але підтвердити це не можуть. Статистика оцінки сексуальності традиційно ненадійна. Не кожна шановна мати сімейства погодиться розповісти дослідникові, чим вона займалася з подружкою в коледжі, а який-небудь майор Петренко може і сам не розуміти, чому він все життя захоплювався греко-римською боротьбою, походами з мужиками в баню, і так ніколи і не одружився.

Подібне ставлення - як до шкали, а не як до застиглої характеристики - є справедливим і щодо інших якостей. Є люди з чорним кольором шкіри, є з білим, а є - з різними відтінками смуглявості. Є жінки, є чоловіки, а є жіночні гомосексуальні чоловіки і мужні «амазонки». Загалом - суцільний хаос, в якому стає дедалі складніше провести лінію між «ми» і «вони».

По-третє, у ХХ столітті стався безпрецедентний стрибок у аналітичних здібностях людства. Соціальний психолог Джеймс Флінн вказує на те, що якщо ми виміряємо IQ людей на початку ХХ століття за стандартами сьогоднішнього дня, то різниця між ними і нами буде як між розумово відсталими та обдарованими.

Це не тому, що вони дійсно були поголовно ідіотами. Флінн пояснює, що за останні 100 років в інтелектуальному арсеналі більшої частини людства з'явилися і закріпилися три нові інструменти: класифікація, використання логіки для вирішення абстрактних завдань і серйозне ставлення до гіпотетичних припущень.

Сто років тому люди бачили світ в чисто фізичних вимірах і оцінювали будь-який об'єкт з точки зору корисності. Таким чином, ворона і кінь не могли потрапити в одну категорію, оскільки ворона - корисності не має, а без коня в господарстві не обійтися. Логічні завдання перед ними ніхто не ставив, а навчання полягало в запам'ятовуванні фактів. Доказом будь-якої передумови вважалося лише те, що можна побачити своїми очима, або, на худий кінець, благонадійна людина про це розповість.

У промові на конференції TED Флінн наводить приклад зі своєї молодості, коли студенти, натхненні Мартіном Лютером Кінгом, у середині 50-х поверталися додому на канікули і намагалися донести його аргументи до своїх батьків. «Батько, уявіть, що ви народилися чорношкірим ...» - починали вони. «Ну і нісенітницю ж ти кажеш, Томас! - відповідали народжені на початку століття тато з мамою, - не за цим ми тебе посилали в університет аж в Чикаго. Де ж це бачено, щоб біла людина народилася чорношкірою?»

Сьогодні ж ми з легкістю можемо себе уявити і на місці чорношкірих, і геїв, і релігійних меншин, і знижуваної популяції білих журавлів. Люди, які ментально живуть у третьому тисячолітті, не можуть дивитися на публічні страти, тому що вони тут же представляють себе на місці жертв середньовічної юриспруденції. І це не кажучи про збільшений рівень співчуття. І проблема тут не в західному суспільстві, що розпадається, а в зростаючій прірві між тими, хто переступив еволюційний рубіж і живе в ХХI столітті, і тими, хто робити це відмовляється, - і психологічно, і у всіх інших відносинах відкочується в нове Середньовіччя.

Колонка раніше була надрукована в «Жіночому журналі для тих, хто хоче жити щасливо».


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.