Гнучкість + довіра = успіх

2 коментувати
У США з'явився новий тренд під назвою "флекс". Мова йде про різноманітні комбінації роботи вдома, гнучкого графіка та скороченого робочого тижня

Коли моєму малюкові було півтора року, і поєднання материнства з роботою було складним щоденним завданням, життя раптом несподівано налагодилося. Я вчасно відвідувала лікарів, не відсуваючи візит на безрік, водила дитину в басейн посеред тижня, проводила більше часу з чоловіком, менше втомлювалася і менше хворіла.

Причому якихось кардинальних змін не відбулося, мені лише дозволили два дні на місяць працювати вдома. І моя ситуація в цілому скромна, порівняно з більшістю друзів і знайомих.

Наприклад, аналітики Людмила і Клей, батьки двох дітей 7 і 2 років. В обох – вільний графік роботи. Людмила після народження другої дитини працює два дні на тиждень з дому. «Усе будується на довірі – головне, щоб робота була зроблена», – каже вона. Іммігрантка з України, Люда розповідає, що, з її досвіду, американські менеджери більше довіряють своїм працівникам: "В Україні звичайна річ запитати у свого підлеглого "А чим ти в даний момент займаєшся?".

Ольга – фінансовий аналітик у Світовому банку і мати шестирічної дівчинки. Працює по проектній системі, і сама вирішує, скільки, коли і де: вдома чи в офісі. Ольгу надихає досвід її керівниці. Їй, матері-одиначці з двома дітьми, яка працює два дні на тиждень вдома, вдалося побудувати непогану кар'єру в престижній міжнародній організації.

На щастя, з кожним роком усе більше функцій можна виконувати поза офісом

Або моя сусідка Мегумі, у якої двоє малюків. Мегумі працює чотири дні на тиждень, причому два з них – вдома. І вона не шкарпетки на продаж в'яже. Вона – державний юрист високого рангу. Мегумі запевняє, що її гнучкий графік роботи абсолютно не заважає зростанню її кар'єри. Головне – щоб добре готувала судові справи.

Ще одна моя сусідка народила вже третю дівчинку, весь час працюючи з дому у великій корпорації.

Різноманітні комбінації роботи вдома, гнучкого графіка і скороченого робочого тижня в США називаються «флекс». Журнал «Підприємець» вважає флекс одним з основних трендів останнього часу, особливо серед офісних працівників. Консультанти з бізнесу радять керівникам не стояти на шляху прогресу. Флекс - потрібний, можливий і вигідний.

У середині 90-х американці усвідомили, що традиційна система, коли працівники проводять в офісі 8 годин з 9-ї ранку до 5-ї або 6-ї вечора, застаріла. Вона дорого обходиться як в особистому плані (батьки не бачать дітей), так і на виробництві (лікарняні, відгули, плинність кадрів). На той момент, жінки, зокрема і з дітьми, вже повноцінно влилися в робочу силу, і забирати дітей зі школи, відвозити людей похилого віку до лікаря і виконувати інші сімейні обов'язки, які лягали, переважно, на плечі представниць прекрасної статі, стало важко.

До того ж, у США існують ще й певні демографічні передумови. Якщо друге покоління поспіль заводить дітей пізно, то створюється ситуація, коли у тебе – зеніт кар'єри (35-50 років), а на тобі – діти, часто зовсім маленькі, а ще й старі батьки, яким потрібний медичний догляд. Таких людей називають «покоління-сендвіч» і їм доводиться дуже несолодко.

Але навіть невеликі поблажки можуть істотно полегшити життя сім'ї. Якщо діти в садочку, традиційний графік – це стрес для батьків. Його можна полегшити, якщо батьки «розведуть» свої робочі години, наприклад, тато вранці відвозить дитину в садочок і приїжджає на роботу до 10-тої, а мама, навпаки, почавши робочий день о 7.30, вже після четвертої забирає малюка з дитячого садочка. Батьки відпрацьовують ті ж вісім годин, але і стресу менше, а ввечері є час і для приготування їжі, і для дитини. За такою схемою, наприклад, у нашому садочку жили більшість батьків – ранкова зміна була практично не знайома з вечірньою.

Флекс, який перший час був уділом виключно матерів і сигналізував про відмову від кар'єрних амбіцій, повільно і насилу, але стає мейнстрімом у США. У когось є старі батьки, за якими потрібен догляд, хтось паралельно вчиться, хтось читає лекції, хтось готується до марафону, у когось сім'я в іншому штаті. Причин, чому комусь вигідно працювати з дому, приїжджати на роботу ні світ ні зоря або працювати по 10-12 годин на день, але 4 дні на тиждень – безліч.

На щастя, з кожним роком все більше функцій можна виконувати поза офісом. Десять років тому монтаж відеосюжету вимагав масивної апаратури студії нелінійного монтажу. Сьогодні це можна зробити на лептопі у вагоні поїзда. А системи безпечного відеозв'язку дають можливість працювати на відстані агентам з продажу, лікарям-консультантам, юристам і представникам багатьох інших професій.

І існуючі у менеджерів і власників бізнесу на перших етапах страхи або виявляються необґрунтованими, або знаходяться способи їх усунути. Ось кілька з них:

«Якщо всі будуть працювати, де і коли попало, то, як проводити наради, тренінги та зустрічі?»

У багатьох організаціях, де існує необхідність регулярних зустрічей, запроваджуються так звані «основні години» - як правило, з 10-ї до 3-ї, під час яких усі працівники повинні бути в офісі.

«Якщо я дозволю працювати з дому відповідальному Джиму, то доведеться дозволяти і недбалому Джеку».

Флекс – це привілей, а не право, і надається на індивідуальній основі. До речі, на держслужбі флекс, навпаки, дає додаткові важелі влади керівникам. Кричати «Звільню!» тут не заведено, а от відмовити в можливості приходити і йти на годину пізніше – цілком реальна загроза.

«Якщо весь час сидіти вдома, то можна оскаженіти».

Мало хто хоче працювати з дому весь час – зазвичай, 1-2 дні на тиждень. А ті, чий офіс розташований в іншому штаті або країні, можуть орендувати для себе робочий стіл у загальному офісі, де працюють такі ж «одинаки». Та й ті, хто весь час працює з дому, за моїми спостереженнями, не звіріють. Є сім'я, друзі, спілкування по телефону та Інтернету.

«Яка ж це робота, якщо вдома – маленькі діти!»

З маленькими дітьми вдома працюють переважно ті, у кого свій бізнес. У компаніях, що надають право працювати віддалено, часто вимагають підписати контракт, у якому обумовлюється, що за дітьми доглядає хтось інший.

І найголовніше: «А чи будуть працівники старанно трудитися, якщо за ними не стежити?»

Численні дослідження доводять, що будуть і ще як. Британські дослідники стверджують, що ті, кому дають можливість працювати з дому або за скороченим графіком, працюють набагато інтенсивніше, але при цьому відчувають менший стрес і більшу лояльність до компанії. Вони це пояснюють «Золотим правилом» - люди відповідають добром на добро.

А фахівці, які дослідили 24 з половиною тисячі співробітників фірми IBM у 75 країнах світу, виявили, що ті, хто працює за жорстким графіком, починають обтяжуватися своїми обов'язками вже після 38 годин на тиждень. Зате ті, хто може сам формувати свій графік і вирішувати, де працювати, витримують навантаження в 57 годин на тиждень.

Згідно з міжнародним дослідженням, проведеним консалтинговою агенцією «Towers Watson», 41% опитаних вважають, що ті, хто працює з дому, настільки ж продуктивні, як і їх офісні колеги, а 47% вірять, що ті перевершують їх за результатами.

Окрім прямої переваги – збільшення якості та кількості роботи – роботодавці отримують ще й додаткові дивіденди. Зменшується плинність кадрів (при зручному графіку роботи в іншу компанію заради 10%-ї надбавки до зарплати переходити не будеш – сім'я дорожче), витрати на електроенергію, виплату лікарняних, а часто і оренду офісних приміщень. До того ж розведені по часу графіки корисні для компаній, що працюють з міжнародними клієнтами, – і о 7-й ранку хтось є в офісі, і о 9-й вечора.

Проте, флекс у США тільки набирає обертів. Майже 90% американців, згідно з даними дослідницької компанії Strategy One, вважають проблематичним балансування роботи та інших обов'язків, а 60% матерів, згідно з іншим дослідженням, хотіли б, але не можуть отримати можливість працювати за зручним для них графіком.

Всі ці переваги стосуються здебільшого середнього і вищого класу, працівників розумової праці, особливо державних чиновників. У сферах транспорту і обслуговування, в середньому і малому бізнесі, де працевлаштована найбільша кількість людей без вищої освіти, відбувається зворотний процес: у людей стає все менше контролю над власним графіком. Працівників можуть відправити додому – без зарплати – якщо бізнес сповільнився, або зажадати прийти в суботу, якщо він активізувався. Це вже такий флекс навпаки, що ставить працюючих батьків у неможливі умови, а ступінь контролю над власним графіком перетворюється в додаткову сферу (крім зарплатної, медичного обслуговування та освіти), де зростає розрив між, умовно кажучи, бідними і багатими.

Колонку раніше було надруковано в «Жіночому журналі для тих, хто хоче жити щасливо»


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.