Що може знищити всі успіхи у списанні боргу

3 коментувати
Якщо Яресько не візьметься реформувати податкову систему і затикати чорну діру під назвою "митниця", то всі зусилля були марні

Повторю ще раз: Яресько - великий молодець. Але тільки якщо вона зараз з тією ж енергією не візьметься реформувати податкову систему і затикати чорну діру під назвою "митниця", то всі ці зусилля по списанню були марними - все одно через якийсь час все закінчиться дефолтом і розвалом. Це як підключити хворого в критичному станы до апарату штучного дихання. Якщо ви знаєте спосіб його лікувати, і вам просто потрібно виграти час - це одне. А якщо не знаєте і не збираєтеся лікувати, то ви просто продовжуєте його агонію.

Причому етап реформування буде набагато складнішим. Не тому, що це така вже недосяжна вища математика. А тому, що інтереси. Одна справа - сидіти і розмовляти з вихованими доброзичливими (нехай і жорсткими, як всі банкіри) західними людьми. Розмовляючи з ними однією мовою, завжди можна з цифрами в руках довести, що провести реструктуризацію боргу (списати частину, зрушити початок виплат і розтягнути їх термін) - це краще, ніж довести Україну до дефолту і чекати з поверненням до миколи та й ніколи, тим більше, що і акціонери (політичні) вимагають такого сценарію уникнути.

Інша справа - податкова реформа. Щоб стимулювати розвиток економіки, вона повинна припускати різке зменшення кількості податків та зниження їх ставок. І при від однієї цієї думки Кіндрат хапає як уряд, так і кредиторів. "Коли ми побачимо ваші теоретично передвіщені зростання і розквіт, - дружно вигукували вони. - А чим нам завтра наповнювати казну, чим платити зарплати бюджетникам, пенсії та покривати витрати на оборону? Руки геть від дохідної частини бюджету!". І тоді виявляється, що заради реформ потрібно буде на якийсь час ще більше економити, адже народ вже зараз на грані виживання. Або доведеться шукати більш творчі способи створити для бюджету подушку безпеки, наприклад, розпродати все державне майно.

Пікнік під назвою "реструктуризація держборгу" закінчений

А ось це - задачка не з простих. По-перше, через кризу воно зараз жахливо недооцінене. По-друге, маючи на увазі стан української бюрократичної і правоохоронної системи, зловживань там буде вище даху. І у всіх цих зловживаннях звинуватять саме ініціаторів реформ, "разбазаривателей громадського добра". І популісти всіх мастей будуть танцювати гопак на їх тілах. До того ж, всі хороші перспективні держпідприємства розгрібають, а саме збиткове лайно залишать годуватися з наших податків (100 ярдів гривень дотації вони сьогодні обходяться бюджету). І їх в умовах жорсткої економії і приватизації доведеться ліквідувати, викидаючи на вулиці десятки тисяч людей, що популярності влади теж не додасть.

Втім, все це дрібниці в порівнянні з труднощами, з якими доведеться зіткнутися при реформуванні митниці. Цілий сонм політиків, правоохоронців, суддів і чиновників годується з цієї чорної діри на кордоні. Ніякого бажання дати по руках цим злодіям у вищого політичного керівництва країни немає. І не тому неодмінно, що і самі вони самі звідти годуються (у мене особисто немає такої інформації), а тому, що там інтереси спонсорів їх партій і виборчих кампаній, політичні союзники і соратники, просто друзі і вірні люди, а також суб'єкти всіляких політичних союзів і конструкцій. І ось цю заразу перемогти не вдається навіть локально, в масштабах однієї області, Саакашвілі - при всій його енергії і підтримки президентом.

Думаю, це буде непросто і Мінфіну, якщо не зможе спертися, крім західних спонсорів, ще й на українське громадянське суспільство. Поки що схоже, що з першими у неї все виходить відмінно, а от про існування друге вона і не чула. Складність завдання є такою, що без задіяння всіх ресурсів вона не вирішується. Якщо вирішувана взагалі на цьому етапі.
Загалом, пані міністр, пікнік під назвою "реструктуризація держборгу" закінчено. Тепер вас чекають справжні труднощі.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.