Про війну та Конституцію

1 коментувати
Прив'язувати заборону змінювати Основний закон до військових дій, жертв та іншого - помилка

Як кажуть знаючі люди, я часто маю рацію в юридичних суперечках (нехай навіть не маю формальної юридичної освіти), бо, як правило, вмію зрозуміти суть закону і логіку законодавця. Наберуся нахабства і спробую пояснити, чому вважаю абсолютно некоректним поширене останнім часом твердження, що Конституцію зараз міняти не можна, бо норма основного закону забороняє це під час воєнного чи надзвичайного стану, а у нас йдуть військові дії, тобто, де-факто - військове положення.

Так от, помилка в тому, що прихильники цього трактування прив'язують заборону змінювати Конституцію до військових дій, жертв та іншого, хоча ніякого сенсу в цьому немає. Більш того, саме під час війни (або з метою її припинення) нерідко виникає необхідність проводити найбільш радикальні реформи, які часом неможливі без внесення змін до Конституції.

У чому ж тоді сенс норми, що обмежує внесення змін? Все просто: проблема не у війні, а у військовому становищі! Бо воно автоматично означає обмеження частини базових громадянських свобод, зокрема, свободи слова (вводиться цензура) або свободи зборів, демонстрацій, мирних протестних акцій і т. п. Тепер уявіть, що військова влада змушує в такий момент парламент змінити, наприклад, терміни повноважень президента до 20 років. Або змінити державний устрій. А ми з вами, тобто, громадяни, не можемо навіть висловити свій протест - нас розженуть і посадять, як і передбачається діяти під час військового стану.

Саме під час війни нерідко виникає необхідність проводити найбільш радикальні реформи

Ось тому законодавець і заклав до Конституції обмеження - щоб захистити права громадян від можливих зловживань виконавчою (військовою) або президентською владою. Але ніякі обмеження у нас зараз не введені, права і свободи ми використовуємо в повному обсязі. А значить, і ніяких обмежень у внесенні змін до Конституції бути не може.

Реформуйтеся на здоров'я.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.