На 125 місці в світі. Що відбувається з водою в Україні

9 червня 2021, 13:37

З водою у нас дійсно все погано, нехай це і не сильно відчувається

На недавньому засіданні РНБО президент залишився незадоволений наданим звітом про забезпечення населення якісною питною водою.

Дуже важливо, що це питання піднімається на найвищому політичному рівні, оскільки з водою у нас дійсно все погано, нехай це і не сильно відчувається.

Відео дня

Почнемо із загальної статистики обсягу питної води на душу населення. Тут ми в світі на 125 місці — між африканськими Чадом і Суданом. Запасів води у нас менше в 20 разів ніж, наприклад, у Швеції.

В останні роки максимально впав рівень підземних вод. В колодязях і свердловинах по всій країні зникає вода.

У деяких регіонах уже катастрофічно починає не вистачати води

Останні три тижні по всій країні йдуть дощі, що для водного балансу, звичайно, добре. Поповнюються річки. Але висохлий ґрунт жадібно поглинає воду — і та йде, в прямому сенсі, як в пісок. Крім того, прогнозується, що в липні-серпні, ймовірно, дощі зміняться аномальною спекою, яка знову зменшить водний баланс.

У деяких регіонах уже катастрофічно починає не вистачати води. Наприклад, в минулому році в Житомирі фіксували дефіцит води на рівні 70%. Там довелося вдаватися до екстрених методів: насосами качати річку в інший бік, щоб наповнити водосховище.

Більшість наших водоканалів будувалися ще в минулому або позаминулому столітті. Модернізація на багатьох проводилася ще за радянських часів. В результаті, більше 20 водоканалів у нас є головними забруднювачами водних ресурсів — на рівні з металургійними заводами.

Річки пересихають: тільки за роки незалежності в Україні зникло більше 10 000 малих річок. Проїхавши по країні і поглянувши на висохлі русла річки — стає страшно. Є місток, камені, тарзанка, русло, а самої річки немає. Відчуття, як у Прип'яті.

Якщо ж ми позиціонуємо Україну як країну з потужним агропромисловим комплексом, то повинні розуміти, що при нестачі води деградують знамениті чорноземи. Більше 80% орних земель зараз відчувають дефіцит вологи, ресурс родючості ґрунтів стрімко скорочується.

Вода вже поповнила ряд ресурсів, поряд з нафтою і золотом, що торгуються на Волл-стріт. Ринок ф'ючерсів на воду буде тільки рости. Перші контракти виставила на продаж CME Group Inc. Ціна за 1 метр кубічний води — близько $ 0,4.

Державі потрібна ціла стратегія і серйозні реформи. А людям нові сучасні звички.

Бережіть воду. Вода — це життя, нам вона в майбутньому ще дуже стане в нагоді.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ

Показати ще новини
Радіо НВ
X