Чому Верховний Суд України проти судової реформи?

0 коментувати
Аргументи конституційного подання – на пальцях

Тривалі стосунки Верховного Суду України з судовою реформою нещодавно закінчились зверненням до Конституційного суду із проханням визнати положення про реформу неконституційними. Подання має значний обсяг і неодмінно викличе предметну дискусію як у експертному середовищі, так і в суспільстві. З метою спрощення сприйняття розлогої юридичної мови подання та досягнення максимальної предметності дискусії, я спробував систематизувати основні аргументи Верховного Суду України стосовно того, чому вони виступають проти судової реформи?

1. Ми, Верховний Суд України, підтримуємо реформу судової системи, але окремі прикінцеві положення нового закону про судоустрій не відповідають Конституції України.

2. А ще потрібні гарантії людям для права на судовий захист.

3. Це не лише ми так думаємо, а й від інших судів прийшли звернення (всі за кілька днів у вересні).

4. Перераховує положення статей Конституції, підкріплюючи їх “сталими правовими позиціями КСУ”, і навіть називаючи деякі з них “постулатами”, наприклад: суддя займає посаду безстроково – це постулат.

5. Парламент не мав ні підстав, ні повноважень, щоб ліквідовувати чи реорганізовувати ВСУ.

6. Верховна Рада реалізувала функції установчої влади, вийшовши за межі законодавчих функцій.

7. Припинення ВСУ і вищих спеціалізованих судів прописали не в Конституції, а у законі, цим порушили положення Конституції, і руйнують єдність судової системи.

«Суддя вважається компетентним і доброчесним незалежно від конкурсу чи оцінювання»

8. І взагалі, як могли чіпати державний орган з конституційним статусом –  ВСУ.

9. Підстав для ліквідації ВСУ не було, по суті – відбулась семантична зміна назви, і формальна реорганізація шляхом злиття декількох судів в один.

10. При цьому ВС і ВСУ будуть певний час співіснувати, що означає правову невизначеність.

11. Також, судові справи у всіх судах накопичаться, бо не внесено змін до процесуального законодавства, а громадяни втратять право на розумні строки касаційного перегляду, і почнуть звертатись з позовами проти України до міжнародних судів.

12. В УНР 1917 року діяв Правительствующий Сенат, і ВСУ – його правонаступник.

13. З непередбачених Конституцією підстав звільняють працівників ВСУ замість того, щоб автоматично перевести їх до нового ВС.

14. Унаслідок ліквідації судів утворено підстави для звільнення суддів і усього висококваліфікованого потенціалу суддів – помічників і консультантів, а вони як самодостатні особи проходити повторні процедури добору та перевірки не будуть і оберуть іншу сферу юридичної діяльності, і це втрата для судової системи.

15. У Конституції немає підстави для звільнення судді “ліквідація суду”, а є “незгода на переведення до іншого суду”, отже суддів ВСУ слід просто перевести до ВС.

Суддів дискримінують:

16. Судді-п’ятирічники мають бути призначені безстроково за результатами кваліфікаційного оцінювання, але не нового конкурсу.

17. Всі судді рівні перед законом, але розмір винагороди прив’язали до проходження кваліфікаційного оцінювання, і дискримінують тих, хто не пройшов конкурс чи оцінювання, а так не можна, бо суддя вважається компетентним і доброчесним незалежно від конкурсу чи оцінювання.

Узагальнюючи, я б хотів уникнути давати правову оцінку позиції Верховного Суду України, нехай це зробить Конституційний Суд. Скажу лише, що подання доволі розлоге, містить чимало цікавих аргументів, деякі з яких, можливо, дещо "натягнуті". Важливо інше: викликає подив протиставлення ВСУ реформі, яка вочевидь очікується суспільством чи не найбільше. Минуло ось уже два роки після втечі Януковича, який, на думку багатьох, остаточно поставив суди під свій контроль. Нарешті з'явився шанс щось змінити - так давайте це зробимо, і зробимо разом - народні депутати, президент, судді та суспільство. Ось тільки чомусь не всі судді "за"." 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.