20 листопада 2018, вівторок

Аналіз правових потреб. Як він допоможе країні?

0 коментувати

Тисячі українців щодня зіштовхуються з проблемами, які так чи інакше стосуються права

Такі, здавалося б, повсякденні речі, як купівля одягу, оплата житлово-комунальних послуг чи похід до лікарні, – теж частина правовідносин. Робота, фінанси, страхування, пенсії, заробітна плата, пільги, притулок та догляд за дітьми стосуються різних аспектів життя людей, але їх об’єднує те, що вони порушують цивільно-правові питання і можуть стати об’єктами юридичної відповідальності.

Вивчення правових проблем громадян допомагає визначити стандарти, та, зрештою, сформувати ефективну правову політику держави. А тому протягом січня-травня 2018 року Київський міжнародний інститут соціології за ініціативи Міжнародного фонду «Відродження» провів дослідження правових потреб і проблем у чотирьох населених пунктах Херсоні, Сєвєродонецьку, Жовтих Водах та Соснівці.

Результати показали, що за останні три роки майже половина опитаних мали проблеми правового характеру. Та лише кожен другий звертався за професійною допомогою. Більшість намагалася вирішити проблеми самостійно чи за допомогою родичів, друзів, знайомих.

Найбільш поширеною проблемою виявилося порушення прав споживача

Найбільш поширеною проблемою виявилося порушення прав споживача. Її назвали 16% опитаних. Ще 12% мали проблеми у житлово-комунальній сфері, 8% з соціальними виплатами та пільгами, 7% медичним обслуговуванням, та 6% у трудових відносинах.

Чому дослідження потреб громадян важливе?

Тому що допоможе міністерствам вирішувати саме ті проблеми, які хвилюють українців. Раніше при формуванні політики не конкретизувалась проблема, яку слід вирішити, не враховувався вплив рішень – пріоритети розставляли наосліп. Як наслідок, результати мали точковий та несистемний характер. 

Аналіз правових потреб українців дозволить поставити у центр урядової політики саме громадянина. При цьому міжвідомча взаємодія та зворотній зв’язок між відомствами мають стати основою цієї політики.

Таким чином, дослідження правових потреб дозволяє одночасно:

- сформувати і уточнити конкретну проблему громадян, яку слід вирішити через формування державної політики, а часом – і внаслідок;

- отримати зворотній зв’язок для моніторингу реалізації політики;

- регулярно і комплексно оцінювати ефективність політики з точки зору задоволення потреб українців.

Оцінка правових потреб населення має відбуватись регулярно та у визначений спосіб. Забезпечення цього може бути закріплено постановою уряду.

Позитивний досвід тут має Національна поліція. Для неї на рівні закону визначено, що рівень довіри населення до поліції є основним критерієм оцінки ефективності діяльності органів і підрозділів поліції. Кабінет міністрів затвердив Порядок проведення оцінки рівня довіри населення до Національної поліції. Тобто в основі формування політики – забезпечення потреб громадян.

Постанова уряду щодо затвердження методології дослідження та аналізу правових проблем і потреб громадян дозволить:

- уніфікувати процеси формування політик у міністерствах;

- створити єдиний сталий механізм регулярного дослідження потреб громадян;

- забезпечити імплементацію потреб громадян у державну політику на всіх рівнях.

Що ми отримаємо у результаті?

Соціологія та інші інструменти дослідження правових потреб будуть використовуватись на постійній основі у визначений спосіб, що дасть змогу відстежувати динаміку реалізації державної політики.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця листопаду дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити зараз
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Владислав Власюк
Владислав Власюк

Генеральний директор Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції України

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.