Висновки для України за підсумками саміту G7

12 червня 2018, 11:03
1933
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Саміт лідерів країн Великої сімки (G7) дав світові нові ввідні не тільки в комюніке, але й у процесах його підготовки і підписання

Судячи з риторики учасників G7, найближчим часом торговельні суперечки і конфлікти між США, Канадою і ЄС не будуть вирішені. Навпаки, найімовірніше посилення торгового протекціонізму. А значить, будуть змінюватися умови міжнародної торгівлі та можливості українського бізнесу в ній.

Всесвітній банк вважає, що світовий товарообіг може впасти на 9%. Якщо прогноз виправдається, темпи зростання світової економіки знизяться. А разом з ними, впадуть і ціни на сировину, і обсяги закупівель.

Це великий ризик для України, економічна турбулентність може просто обнулити наше дуже скромне економічне зростання.

Щоб уникнути такого сценарію, Україні необхідно нарешті навчитися захищати свої національні економічні інтереси, впровадити політику національного економічного егоїзму.

Чи є якась цільова модель, яка б стала для нас певним прикладом?

Хочу навести приклад Туреччини. Країна є «асоційованим членом» ЄС з 1964 року. За цей час зробила величезний стрибок вперед.

За рахунок чого?

Якраз за рахунок національного економічного егоїзму, при чому в умовах зони вільної торгівлі з ЄС. Турки провели податкову реформу, зробили ставку на малий і середній бізнес, зуміли залучити прямі іноземні інвестиції. При цьому захистили внутрішній ринок.

Економічна турбулентність може просто обнулити наше дуже скромне економічне зростання

Спробуйте ввезти до Туреччини сільськогосподарські товари, продукцію легкої промисловості і багато інших. Це не так просто зробити.

Але головне - турецький уряд на перше місце поставив найдорожче - людей, своїх громадян або, якщо говорити мовою економістів, людський капітал.

Яскравий приклад. За підсумками минулого року в Туреччині, як і в Україні, була двозначна інфляція (близько 12%) і, як наслідок, відносно висока облікова ставка центробанку. Але через систему держпідтримки малого підприємництва невеликі турецькі фірми-виробники навіть в таких несприятливих макроекономічних умовах можуть кредитуватися під чи 4% річних в турецькій лірі. Решту погашає держава.

Крім того, держава фінансово підтримує навчання персоналу і підприємців, зокрема за кордоном, ввезення в країну нового обладнання і технологій, а також маркетингове і рекламне просування турецьких товарів на зовнішні ринки.

Примітно, що в високотехнологічному сільському господарстві переважають також малі та середні підприємства, а не великі агрохолдинги, як у нас. Вони отримують дотацію на оброблений гектар, яка, як правило, йде на паливо.

Вважаю, що в такому ж напрямі необхідно проводити українську земельну реформу, метою якої повинна бути не сам собою вільний продаж землі (це лише засіб), а розумна державна політика щодо створення умов для того, щоб на селі з'явився цілий ринковий кластер сучасних невеликих і середніх аграрних підприємств.

При всій своїй економічній успішності Туреччина в енергетичному плані більш залежна, ніж Україна. Насамперед від РФ - на дві третини з постачання газу. В країні десятиліттями існує збройний конфлікт з курдською громадою. А тепер додався ще й конфлікт з Сирією. Є ще проблеми з грамотністю населення, правами жінок. Але за останні 25 років турецька національний ВВП виріс в чотири рази. Для порівняння український ВВП в доларовому еквіваленті за цей же час збільшився всього на 20%.

Турецька економіка 6-а в Європі і 17-а в світі. Туреччина входить в G-20. Україна навряд чи потрапляє на 50-у сходинку в світовому рейтингу національних економік.

Чи можемо ми повторити турецьке економічне диво? Навряд чи. Але, знаю, можемо показати світу українське. Для цього у нас є все - людський потенціал, ємний внутрішній ринок, природні ресурси. Необхідно лише бажання зробити країну і людей в ній успішними.

Причому, багато проектів рішень вже розроблені і зареєстровані в парламенті.

Наприклад, закон про зміну системи регулювання економіки, закон про зниження податкового навантаження і багато інших.

Так, мільйони наших громадян зараз вимушено перебувають на заробітках за кордоном. Але, всі соціологічні опитування показують - дві третини з них за першим сигналом про те, що їх тут цінують, що вони будуть мати гарантовану можливість гідно заробляти у себе вдома, готові повернутися. Причому повернутися вже з багатим досвідом, європейською культурою праці, зокрема й з підприємницькими ідеями та ініціативами.

А для цього Україні потрібен національний економічний егоїзм.

Саме для такого егоїзму потрібна нам підтримка наших міжнародних партнерів. І тільки ми самі зможемо забезпечити його реалізацію. Наші партнери мають власні завдання, які ставить перед ними світова політика. І ми можемо продовжувати просити їх про допомогу за рахунок їх можливостей. А можемо використовувати свій егоїзм і запропонувати спільне рішення для їх і наших завдань.

Зверніть увагу

20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
18 грудня 2018, 13:49
Лонгріди
thumb img
Спецпроект

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Наукпоп

Вчора, 11:20

article_img
Всесвіте, тримайся. У Європі побудують новий Великий адронний колайдер за $25 млрд
Події

Вчора, 21:15

article_img
Рими та пристрасті. Історія донбаського україномовного літературного журналу, розгромленого більшовиками
Події

Вчора, 14:48

article_img
Освіта на вагу золота. Чому українські навчальні заклади завищують ціни на навчання