Військова істерія в Росії. Світ на порозі нової війни?

18 травня 2018, 04:13
2658
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Росія по-своєму сприймає вихід США з ядерної угоди з Іраном

Рішення Дональда Трампа про вихід США з ядерної угоди з Іраном може дестабілізувати ситуацію на Близькому Сході. Але Росії, в особі московських політиків і аналітиків, подобається інтерпретувати цю нестабільність через призму «наближення глобальної конфронтації зі Сполученими Штатами».

У квітні – якраз перед тим, як США, Франція і Британія, завдали авіаударів по Сирії у відповідь на ймовірну хімічну атаку режиму Асада – члени Думи, відставні генерали і аналітики в Москві були впевнені, що в Сирії відбудеться військове протистояння між США і РФ.

Ще до авіанальотів, у березні, начальник Генштабу Збройних сил Росії генерал Валерій Герасимов заявляв, що Росія збиватиме будь-які американські ракети, спрямовані на Сирію. А якщо під загрозою опиняться російські сили, американські літаки і військові кораблі будуть під прицілом. Коли я запитав, чи готові росіяни потопити американський авіаносець, мої російські співрозмовники відповіли «так».

Кремль керується виключно мілітаризмом Зараз військова істерія в Москві сягає апогею – навіть гірше, ніж була під час холодної війни. Зрештою, велика частина 1970-х років були затуманені «розрядкою», що завершилася потрійним поцілунком Леоніда Брежнєва і Джиммі Картера у Відні.

У квітні телеканал «Росія-24» закликав росіян готуватися до гіршого. До того ж зайшли настільки далеко, що надали список продуктів харчування для ядерних сховищ. У списку виявився рис, який можна зберігати до восьми років, вівсяне борошно, консерви, оливкова олія і сухе молоко.

За словами Марка Шнайдера, старшого аналітика Національного інституту суспільної політики, в Росії планується масштабна програма з будівництва притулків для населення на випадок ядерної атаки. Також будуватимуть нові командні бункери. Сайт «Правда.Ру», «внучка» скандально відомої газети «Правда», недавно опублікував статтю, де перелічено «12 ознак наближення війни між Заходом і Росією». До них належать військові навчання НАТО в Естонії і Латвії, що стартували 2 травня, розміщення бронетанкової бригади США в Польщі і військові навчання «Анаконда» в липні, також у Польщі.

Багато американців і росіян можуть сприймати такі повідомлення, як порожню балаканину. Зрештою, коли в лютому американські війська знищили приватну російську військову організацію в Дейр-ез-Заурі (Сирія), Кремль нічого не зробив.

Російські експерти зазначають, що система домовленостей між Москвою і Вашингтоном руйнується, а контакти між елітами – скорочуються. Оскільки Дума і російські спецслужби вживають жорстких заходів до тих, хто вступає в контакти з Заходом, та і з закриттям декількох консульств в обох країнах отримати візу набагато важче, все менше і менше росіян і американців ведуть спільний бізнес, культурні і політичні справи.

Оскільки зі звичайних озброєнь Росія слабша від США, у конфлікті між Росією і НАТО/США високі шанси ядерної ескалації. Росія зімітувала обмежений ядерний удар по Польщі під час масштабних військових навчань на Заході у вересні 2017 року. Це – «деескалація», яку пропонує військова доктрина Росії.

Таким чином, якщо росіяни програють звичайну війну, вони використають ядерну зброю, щоб нав'язати переговори. Однак подібна ескалація може не обмежитися одним або двома ядерними ударами і швидко вийде з-під контролю, попереджає Бужинський.

За допомогою політики, США потрібно добиватися бажаних змін у поведінці Росії. Йдеться про стримування авантюризму Москви в Сирії і Україні, припинення підтримки Ірану з боку Росії, вжиття заходів з метою уникнення тотальної війни і поліпшення зв'язків з російськими елітами і населенням.

Сполученим Штатам важливо чітко та ефективно продемонструвати росіянам, що США не хочуть війни, окупації або розчленовування території Росії. І робити це необхідно тими самими методами, які використовує пропаганда Кремля.

Щоб досягти цих політичних цілей, адміністрації Трампа потрібно розширювати зв'язки зі своїми союзниками в Європі, щоб вони всіляко сприяли дотриманню санкцій проти Росії після анексії Криму і вторгнення в Донбас у 2014 році.

Досі адміністрації Трампа не вдалося заручитися підтримкою своїх європейських союзників у боротьбі з будівництвом великих газопроводів у Німеччину і Туреччину. Адже вони лише зміцнять панування Росії на енергетичних ринках Європи і забезпечать багаторічний грошовий потік у Кремль.

Кращий спосіб уникнути повномасштабної війни – щоб зростання звичайних і ядерних факторів НАТО було прозорим, щоб будь-яке застосування сили в майбутньому стало дорогим для Росії. Водночас Вашингтону необхідно активізувати свої кіберконтрзаходи. Росія вже зламувала не тільки погано захищені політичні сервери США, наприклад, Національні комітети демократичної і республіканської партій, але і мейли Об'єднаного комітету начальників штабів і об'єктів ядерної енергетики США.

Нарешті, США потрібно більше спілкуватися з російськими елітами і звичайними громадянами. Для цього може знадобитися фінансована урядом США мережа супутникового телебачення, проведення внутрішніх реформ російських інтернет-ЗМІ, а також підтримка експертного середовища через проведення конференцій, семінарів, обмінів, спонсорованих аналітичними центрами.

Насправді, війна з Росією не потрібна і не є неминучою. Ситуація, що складається, нагадує Німецьку імперію до Першої світової війни – з тими ж потенційно катастрофічними наслідками. І щоб запобігти їм, керівній верхівці США доведеться визнати, що у своїх діях Кремль керується виключно мілітаризмом. І тільки після цього розробити та реалізувати комплекс заходів щодо запобігання конфлікту.

Новое Bремя володіє ексклюзивним правом на публікацію матеріалів Atlantic Council. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригінал

Більше поглядів тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 12:00

thumb img
#ВибориБезБрехні: перевіряємо достовірність заяв Зеленського, Порошенка і Тимошенко
Події

Вчора, 20:12

thumb img
Людина Зеленського. Айварас Абромавичус дав велике інтерв'ю Радіо НВ - відео
Food&Drink

Вчора, 22:45

thumb img
Турецький фуд-туризм. Нічна вулична їжа та інші гастрономічні пригоди Стамбула