Весняний авітаміноз і торгові війни

23 березня 2018, 14:04
1977
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Довга зима погано позначається на ринках. Нестача сонця і весняний авітаміноз вганяють гравців у депресію і не дають їм рости далі

Більше того, під вагою власної ваги, знайденої за останні пару років, вони не можуть не тільки зростати, але і з великим бажанням падають, як тільки їм трапиться нагода. І корекція, з якої ринки не можуть вибратися вже досить давно, затягнулася. Поточного тижня американські індекси, а слідом за ними і весь світ, дуже серйозно просіли. І якщо на початку тижня падав тільки Facebook, який поряд з іншими технологічними гігантами давно на прицілі за свою велич, і цілком може розділити долю промислових гігантів початку 20-го століття, то до кінця тижня до нього додався широкий спектр ринку. Індекс S&P500 продовжує падати. Утративши в четвер 2,5%, у п'ятницю він відкриється на позначці 2643 пункти.

Передусім тягне ринки вниз перспектива торгової війни, яку розгортає Трамп проти Китаю. Ще і прийшов до нього радник, пан Болтон (не плутати з психом Рамсі Болтоном), відрізняється радикальними поглядами. Як і сам президент Трамп, який на насолоду своїм прихильникам, ностальгує за тими часами, коли дерева були великими, а у них самих здоров'я дозволяло набагато більше, особливо у спілкуванні з жінками, ставить на кін світове економічне зростання. Вата залишається ватою в усьому світі, незалежно від того, ліпить вона хитромудрі фігурки з гною в російській глибинці чи бігає з пістолетом по американській провінції. І тепер войовниче невігластво змушує інвесторів побоюватися, приводячи до розпродажів. Усі чекають із нетерпінням відповідь Китаю.

На цьому тлі полетіли вниз сировинні товари, особливо руда, що не тішить українську гривню. І не можна забувати про те, що ФРС підвищила ставку цього тижня, провівши перше велике засідання з новим керівництвом. Очікувано і передбачувано. Інвестори, напевно, засумували за тими часами, коли саме засідання ФРС і спроби за інтонаціями вгадати настрій членів регулятора, були основними визначальними факторами для ринку. Усе-таки передбачити поведінку нудного професора економіки або досвідченого банкіра простіше, аніж вгадати вчинки інфантильної та неосвіченої людини, яка намагається довести, що у неї найбільший в світі.

До українського сегменту єврооблігацій ще не встигли докотитися розпродажі. Прибутковість суверенних паперів залишається в діапазоні 4,5%-8,0%. Миронівський хлібопродукт устиг здійснити свою угоду до того, як ринки остаточно забарвилися в червоне світло. Компанія випустила восьмирічні папери із прибутковістю 6,95% на загальну суму $550 млн. І викупила водночас із ринку наявні папери на $410 млн. Подовжити свій борг, убезпечивши себе від коливань ринку в найближчому майбутньому, наростивши фінансові зобов'язання на помірні $140 млн. Цього самого тижня про намір здійснити схожу операцію заявив Метінвест. Компанія готова зі значною премією викупити свої папери з ринку і замінити все довшим випуском. І якщо «Наша ряба» проводила просте управління боргом, то Метінвест горить бажанням відправити в історію багато додаткових зобов'язань, узятих під час реструктуризації боргу. Ті, що тепер дуже заважають жити, особливо її власнику (у футбольного клубу Шахтар, наприклад, суцільні розпродажі і давно не було дорогих бразильців на вхід). На черзі ДТЕК, який пройшов через таку саму реструктуризацію і точно так само взяв на себе багато додаткових зобов'язань, але чи встигне він вийти навесні чи компанія з'явиться на очі інвесторів уже після літніх канікул, поки що залишається загадкою.

А на вітчизняних полях вийшло багато нових цифр. Спочатку поговоримо про хороших. Статисти переглянули ВВП за підсумками минулого року і нарахували цілих 2,5% зростання (як завжди, для графа де Ла Фер занадто мало, для Атоса занадто багато). Після чого, ще й Національний банк вирішив прийняти нову реальність і визнав офіційно, що українські заробітчани торік перерахували (а точніше, провезли в маршрутках) у країну понад $9 млрд. Просто взявши за основу дані польського та інших центральних банків. У результаті, дефіцит торгового балансу України виявився нижчим ніж 2% від ВВП, що зараховує Україну за цим показником до дуже здоровим країн. А стабільність гривні останніх років дістала додаткове офіційне пояснення, як і активний вихід на український ринок лоукостерів, які продовжують нарощувати потужностіщодо транспортного сполучення українських і польських міст і мають намір конкурувати з традиційними маршрутками. Одночасно, здивували негативні лютневі дані. Тут суцільна і повальна депресія. У лютому різко впали споживчі настрої українців, сповільнилося зростання роздрібних продажів. І як вишенька на торті, останні електоральні опитування показали просто таки жахливу для ринків картину, після якої багатьом, напевно, різко перехотілося навіть думати про інвестування в Україну. І все це сталося на тлі зростання доходів і зростання економіки без якихось виразних традиційних причин.

Але, можливо, відповідь нехай і анекдотична, але дуже проста. І допомогли розібратися німці. У Німеччині в лютому різко впали індекси сервісу послуг і промисловості, які оцінюють і за настроями. І причиною падіння стало різке зростання тих, хто пішов на лікарняний у березні у зв'язку з поганою погодою. Довга зима підкосила німців, холодний лютий цілком міг ще раніше вдарити в голову українцям. Усе-таки вже дуже мало було цієї зими сонячних днів, тут кого завгодно увігнати в депресію можна, навіть Савченко не потрібна. Повертаючись до фондового ринку, зазначу, що у Мінфіну відбувся один із найвдаліших аукціонів цього року. Уряд зміг залучити як гривню, так і євро, розмістивши номіновані в європейській валюті папери із солодким рівнем прибутковості 4%. Водночас гривня нервово коливалася у вузькому діапазоні, залишаючись недалеко від 26,3 гривень за долар. А український ринок акцій, як завжди, різко зріс після експірації. І, як завжди, це було зростання одного дня. Індекс УБ відкрився у п'ятницю на позначці 1658 пунктів. І головною подією тижня тут став аукціон Фонду гарантування вкладів, який продавав пакет акцій Мотор Січі. Тепер відповідальні товариші з Фонду можуть готувати дірочку на кітелі для медальки, оскільки аукціон пройшов просто чудово для Фонду, а сам пакет був проданий істотно вище від ринкового рівня. Є ще порох у порохівницях та інтерес до українських акцій, що одночасно тішить і лякає.

I have found that if you love life, life will love you back.

Arthur Rubinstein

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Діловий тиждень з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – шонеділі

В огляді представлено думку автора, яка може відрізнятися від офіційної позиції компанії. Відповідно, представлена інформація не може трактуватися одержувачами розсилки і представниками ЗМІ як публічна й офіційна.

Телеграм НВ

Підпишіться на наш канал у Телеграм. Там ми публікуємо термінові новини та найцікавіші історії дня України та світу.

Підписатися

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Картки

Вчора, 13:21

thumb img
Я хочу проголосувати на виборах, але буду не в Україні. Мені слід поквапитись?
Політика

Вчора, 15:47

thumb img
Фото дня: як виглядає бюлетень-рекордсмен для голосування на виборах президента України
Люди

Вчора, 20:35

thumb img
Жаліти себе - дороге задоволення. НВ в гостях у знаменитого винороба Роберта Гулієва