Біткойн у маси, або Як позбавитися продажних податківців

6 коментувати
Уявіть, що в наші дні в Україні існує, наприклад, проблема з встановленням телефонів, зростають черги, і український бюрократ бадьоро починає вирішувати цю проблему. Як він це зробить?

Одного разу президент Рейган розповів антирадянський анекдот. Як відомо, в СРСР потрібно було десятиліттями чекати черги, щоб купити автомобіль. І ось один чоловік приніс гроші за машину, а йому кажуть: «Приходьте через 10 років».

- Вранці чи ввечері? – уточнює покупець.

- Яка різниця? Це ж буде через 10 років!

- Вранці прийде сантехнік.

Таким диким способом у Радянському Союзі робилося буквально все. Наприклад, так само встановлювали в будинках стаціонарні телефони. Щоб прискорити цей процес, потрібно було довго оббивати пороги, збирати довідки або давати хабар.

З того часу багато чого змінилося. Щоб отримати мобільний телефон, в черзі стояти не треба: достатньо купити сам девайс, а кілька приватних комунікаційних компаній буквально ганяються за клієнтами і пропонують дуже дешеві SIM-карти. Іншими словами, у бюрократа немає монополії на послуги мобільного зв'язку. Їх продають конкуруючі один з одним приватні провайдери, а у клієнтів з'являється вибір.

Звичайно, 50% розчиниться у відкатах, але справа-то – добра

А тепер уявімо, що в наші дні в Україні все ще існує проблема з встановленням телефонів, зростають черги, і український бюрократ бадьоро починає вирішувати цю проблему. Як він це зробить?

Бюрократ почне з громадського обговорення проблеми, створюючи імітацію транспарентності. Дискусії будуть гарячими. І їх результатом стане написання багатосторінкової стратегії на 15 років уперед.

Потім бюрократ почне інвентаризацію майна оператора стаціонарного зв'язку з залученням аудиторів з числа «Великої четвірки». Після цього він напише великий том поправок до законів і підзаконних актів, які спричинять за собою не менш бурхливі обговорення на засіданнях комітетів парламенту, а також у соцмережах і на телешоу.

В якийсь момент бюрократ запропонує створити «Національне агентство електронних черг і документообігу». Під егідою Агентства буде сформовано електронний портал для запису на установку телефону. Але для початку все це повинні затвердити галузеві міністерства і відомства.

До того ж на портал і зарплати програмістів та менеджерів в бюджеті не знайдеться грошей. І тоді їх попросять у іноземних донорів. Звичайно, 50% розчиниться у відкатах, але справа ж – добра.

Почнуться зарубіжні поїздки на конференції, де всьому світу покажуть гарні презентації. Бюрократ буде робити селфі й писати самозакохані звіти про «плідні поїздки».

І коли портал запрацює (якщо запрацює), на ньому можна буде записатися в чергу на встановлення довгоочікуваного телефону.

Але от питання: чи вирішена проблема, яку висміяв Рейган? На жаль, ні. І саме таким способом зараз і робляться деякі українські реформи. Виявилося, що бюрократія лише автоматизувала існуючий хаос.

Це порочне коло розривається лише одним методом: необхідно повністю переглянути парадигму державного управління, при якому держава створює правила гри на ринку, але відходить у бік і не грає.

Давайте на прикладі податкової реформи подивимося, як може працювати нова парадигма в поєднанні з технологіями.

Нині існує вертикальна система з двома фігурантами: держава вгорі і платник податків унизу. За такою системою відносини між ними заховані від усіх, тому нечесний податківець може нарахувати будь-які податки.

А що коли цю систему розмістити горизонтально і в один ряд поставити податківця, платника, а також приватних провайдерів? Хто ці провайдери? Це незалежні від держави компанії, через які громадяни платять податки, дотримуються звітності і контролюють точність сум. Тобто мова йде про комерційних збирачів податків та аудиторів, які спрощують життя всім і прагнуть до того, щоб його клієнти сплатили податки державі, а йому – комісійні.

Для того, щоб ні у кого не виникало сумнівів у чесності такої системи і щоб ніхто не міг маніпулювати даними, вже зараз можна використовувати технологію блокчейн.

Блокчейн – це електронна база даних, що містить інформацію про всі транзакції учасників (використовується в системі криптовалюти Біткойн). Всі дані пов'язані між собою через математичний алгоритм, тому якщо в базу внести неточні дані, цифри не зійдуться одна з одною і це буде видно всім.

Така технологія може використовуватися і в державному управлінні. Наприклад, якщо податківець вносить в базу неточні цифри, то це побачить і платник, і провайдер, і аудитор. Це зведе маніпуляції до нуля.

Образно висловлюючись, така технологія усунула б черги за телефонами швидше, ніж усі українські бюрократи разом узяті. Її потрібно просто взяти і почати використовувати.

І ще один бонус – ця система є самоокупною, адже бюджетних грошей вона не вимагає, оскільки за її використання вноситься певна плата (як правило, невелика). Це і є майбутнє держуправління.

Але чи готовий український уряд до такої реформи? Можливо, вже скоро дізнаємося.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Георгій Вашадзе
Георгій Вашадзе

У минулому заступник міністра юстиції Грузії, один з координаторів проекту «Одеський Пакет Реформ», засновник Фонду інновацій та розвитку

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.