Запалити Старий Світ

6 коментувати
Потрібно продемонструвати, що правда варта того, щоб її захищати, і що ЄС приносить свободу, а не відбирає її

Потрібно продемонструвати, що правда варта того, щоб її захищати, і що ЄС приносить свободу, а не відбирає її

У той час як Путін і його приятелі вкладають у пропаганду мільйони, Європа мовчить. Хоча непогано було б відповісти на це своїми мільйонами

За останні три десятиліття обстановка в стабільній Європі докорінно змінилася. Розпад СРСР і війни в Югославії призвели до зникнення НДР. Виникли як мінімум 12 нових країн, частина з яких раніше ніколи не були незалежними державами. Навіть більше, з'явилися фальшивки — Придністров'я, ЛНР і ДНР — як результат підтримуваної Москвою військової агресії. Десять нових східноєвропейських та балканських країн приєдналися до ЄС у спробі посилити демократію. Низка інших готується до вступу в союз, якоюсь мірою заради того, щоб запобігти новому кровопролиттю в регіоні.

Поглянувши збоку, розумієш, що картина, яка вимальовується, куди складніша, ніж хтось міг передбачити. У Східній Європі політичний ідеалізм і реалізм переплітаються з поверненням авторитаризму. Поки держави Балтії досягали прогресу, стаючи повноцінними демократичними спільнотами, те, що відбувається в Центральній Європі вийшло за межі та починає викликати серйозне занепокоєння.

Угорщина перетворилася на пошарпану країну з авторитарним лідером-популістом, який легко відмовляється від базових принципів демократичного керування, незважаючи на протести з боку ЄС. Чеська Республіка і Польща зіткнулися з поверненням старої політики, коли правий консерватизм поєднується з посттоталітарними тенденціями. Зрозуміло, шлях від диктатури однієї партії до повністю функціональної парламентської держави тернистий, але це каламутне озерце, в якому путінське ФСБ любить і вміє ловити рибку. Звісно, велика частина східноєвропейських країн підтримує ЄС та його принципи, але первісний західний "вільний світ" від цього тепер далекий.

Оцінивши політичну обстановку в Західній Європі, мимоволі й зовсім відчуваєш тривогу. У Франції є всі шанси на президентство у лідера праворадикальної популістської партії з сильними антидемократичними тенденціями. На виборах у Нідерландах може перемогти ксенофобська Партія свободи (по суті, це рух, одноосібно очолюваний Гертом Вілдерсом — він виганяє кожного, хто насмілюється йому заперечити) і, відповідно, стати силою, до якої належатиме наступний прем'єр-міністр. У Данії ситуація трохи краща. Ризик виходу Британії з ЄС є цілком реальним. Континент заразився "втомою від Європи", і популісти користуються страхами і побоюваннями суспільства, щоб створити враження, ніби Євросоюз є джерелом усіх лих — як нинішніх, так і майбутніх.

А що ж робить ЄС? Та нічого. Його дії в публічній сфері або безнадійно застаріли, або взагалі відсутні. Найчастіше вони обмежуються створенням білбордів або вимогою, щоб одержувачі грантів клеїли стікери з символікою Євросоюзу на придбане обладнання.

Це каламутне озерце, в якому путінське ФСБ любить і вміє ловити рибку

Коли я їду Литвою, бачу, як країна стрімко змінюється і як важливо для цього процесу європейське фінансування. Без такої підтримки буде потрібно набагато більше часу на перетворення з задвірок СРСР на успішну європейську країну. Але що бачать люди з провінційних містечок на кшталт голландських Девентера або Алмело? Нічого. Вони нічого не бачать, нічого не розуміють, і, по суті, ніхто навіть не намагається їм пояснити, що вони заживуть краще, коли покращиться життя литовців.

Так, це питання солідарності, що стала сьогодні досить заяложеним словом, але це також і чиста економіка: щокраще житимуть литовці, тим більше, припустимо, у них буде часу і грошей на садівництво та садові центри, основна частина товарів для яких надходить з Нідерландів.

Звісно, не можна судити людей за вузьколобість і невігластво, але можна (і потрібно) спробувати виправити ситуацію. Спробувати розповісти, в чому полягає їхня вигода, як це позначиться на їхніх життях, а також нагадати, що солідарність — важлива штука, її слід берегти і плекати.

У той час як Путін і його приятелі вкладають у пропаганду мільйони, поширюючи брехню та дезінформацію, Європа мовчить. Хоча непогано було б відповісти на це своїми мільйонами, щоб не тільки показати, що Путін бреше, але і продемонструвати, що правда варта того, щоб її захищати, і що ЄС приносить свободу, а не відбирає її.

Колонку опубліковано в журналі "Новое Время" за 10 червня 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонене


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.