Україна повертається в совок

2 коментувати
Я не розумію, як можна реформувати систему охорони здоров'я без участі професіоналів за прикладом практики західних країн

На початку цього століття колишній міністр охорони здоров'я Великобританії подорожував країнами Східної Європи з важливою інформацією. Джон Бовіс, якого багато хто вважав одним з кращих британських міністрів за всю історію, дав колегам-міністрам охорони здоров'я дуже просту пораду: якщо ви хочете довести щось до кінця, слухайте професіоналів і не працюйте в поодинці. Бовіс визнавав, що він не експерт в медицині, і ніколи не став би експертом у всіх сферах охорони здоров'я. Він запросив до себе працювати професіоналів, вислуховував їхні поради і разом з ними виробив політику, яку підтримували фахівці в області.

Для багатьох співрозмовників Бовіса в Литві, Сербії та Україні це було незвично. Вони будували кар'єру в країнах, де міністри вважали себе експертами. На зразок того: коли директором психіатричної клініки ставав психіатр. Хоча, якщо ти хороший психіатр, це не означає, що ти будеш хорошим директором. Деякі міністри слухали поради Бовіса, і в принципі його подорож себе виправдала.

Крім того, в більшості цивілізованих країн членські асоціації представляють фахівців певної області і мають широкі повноваження в питаннях її регуляції. У Великій Британії, наприклад, головний партнер міністерства в сфері психіатрії - Королівський коледж психіатрів, орган, який не тільки представляє інтереси практично всіх британських психіатрів, а й видає їм ліцензії, стверджує етичні професійні стандарти, і може відібрати ліцензію в разі порушень. Психіатр, у якого були сексуальні відносини з пацієнтом, наприклад, втратить ліцензію і більше ніколи не зможе працювати.

Як на мене, це не "нове дихання", а повернення до радянської політики і практично азіатської форми управління

У той же час, Королівський коледж проводить навчання своїх членів, щоб підтримувати високі стандарти знань, відповідає за освітні програми серед звичайних людей, які захищають пацієнтів і борються зі стигматизацією. І він же є головним партнером міністерства, коли мова йде про зміну політики.

В Україні національну психіатричну асоціацію створили на початку 1991 року, до того, як країна стала незалежною. Це було не перше "незалежне" психіатричне об'єднання, створене владою. Перше з'явилося в 1989 році в Москві, але будучи "дисидентською" психіатричною асоціацією, об'єднання було дуже маленьким і так і не стало справжнім представником професійного співтовариства. Засновник Асоціації психіатрів України, колишній політв'язень Семен Глузман, відмовився від цього шляху, розуміючи, що нічого не вийде, поки його не підтримає більшість психіатрів країни. Так, він дуже добре знав, що це були радянські психіатри, з радянським менталітетом і радянським же поданням про психіатрію, яке дуже відрізнялося від загальносвітового. Але в країні не було інших психіатрів, тому потрібно було працювати з ними. Поступово союз став однією з найбільших і найактивніших психіатричних асоціацій колишнього Радянського Союзу, об'єднавши 3700 професіоналів.

Нам всім відомо, що в Україні є корумповані психіатри, що не дивно для країни, де корупція - це епідемія, яку практично неможливо погасити. Деякі з них, не всі, але все ж - є членами національної психіатричної асоціації. Я впевнений, більшість її членів - професіонали, які намагаються робити якомога більше, щоб допомогти своїм пацієнтам. Вони заслуговують на нашу повагу, тому що умови їх роботи часто дуже неприємні, зарплати непристойно низькі, а підтримка від держави - мінімальна або взагалі відсутня. Я знаю кількох з них і іноді дивуюся тому, що вони продовжують працювати, незважаючи на всі перепони.

Асоціація психіатрів України захищає їхні інтереси, часто - всупереч усьому. Організація плідно співпрацює з омбудсменом Верховної ради з прав людини в боротьбі з порушенням прав людини і практичних помилок в психіатричних лікарнях і центрах соцдопомоги. Але при цьому з працею контактує з міністром охорони здоров'я, а якщо і зустрічаються - то питання обговорюються поверхнево і напружено. Навіть зараз, коли виконуючий обов'язки міністра Уляна Супрун оголошує про проведення фундаментальних реформ в системі охорони здоров'я, і яку регулярно хвалять за "нове дихання" в міністерстві, комунікації майже немає. Вона зустрілася з президентом асоціації психіатрів України один раз, на початку роботи, і більше від неї нічого не чути.

Я не розумію, як можна реформувати систему охорони здоров'я без участі професіоналів. Як на мене, це не "нове дихання", а повернення до радянської політики і практично азіатської форми управління, яка не підходить країні, що хоче стати частиною Європи. Це більше схоже на лідера Азербайджану Ільхама Алієва, який "демократично" обрав свою дружину на пост віце-президента, ніж на роботу, яку провів у Великій Британії Джон Бовіс. Звичайно, українська психіатрія все ще в глибокій кризі і поки не позбулася радянського минулого. Але винні в першу чергу не психіатри, а український уряд, який ставить на пост міністрів людей, які нічого не роблять для того, щоб побороти корупцію і реформувати систему охорони психічного здоров'я.

Ігнорування українських психіатрів та їх представників створює враження, що міністр перекладає на них відповідальність за поточний стан справ. Ще це показує, що міністр не розуміє, звідки вийшла українська психіатрія і якими були фахівці в цій галузі, коли країна здобула незалежність. Наприклад, довгі роки директором Інституту психіатрії була людина, яка вважала, що може лікувати пацієнтів за допомогою кольорових окулярів. Пацієнти в центрах соціальної допомоги і психіатричних клініках голодували, носили лахміття, спали на смердючих матрацах серед антисанітарії.

Відтоді в Україну приїжджають західні психіатри, в основному безкоштовно, щоб читати лекції, створювати проекти і вчити персонал працювати з людьми з психічними розладами, повільно, але впевнено витягуючи українську психіатрію з дна. За фінансової підтримки від різних західних фондів на російську та українську були переведені майже 150 книг і посібників для поліпшення знань професіоналів в цій сфері. Але зараз складається, що всі ці знання, досвід і компетенція не потрібні.

Стан речей далекий від ідеалу, я перший готовий це визнати, але за останні 26 років було зроблено чимало, незважаючи на корумповане і неефективне міністерство, яке забуло про тих, про кого має дбати. Звичайно, більшість українських психіатрів заслуговують на повагу, а їх представники - на увагу міністра.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.