Підпал ФСБ. Про що свідчить реакція росіян на акцію Павленського

8 коментувати
Павленський зробив героїчний вчинок. Це найбільш вражаючий перформанс і він увійде в історію

9 листопада соціальні мережі вразив знімок санкт-петербурзького художника Петра Павленського, який стоїть на фоні палаючих дверей головного управління ФСБ у Москві з каністрою бензину в руках.

Це унікальне фото з неймовірним символічним значенням. Горіли двері пережитку найпотужнішої структури Радянської держави, що захищала зі зброєю Комуністичну партію раніше, і яка перетворилася в окрему «партію» після його падіння. Павленский зробив те, про що мріяли мільйони росіян та іноземців: підпалив вхід в ненависне КДБ і змусив зрозуміти, що колись настане і їх кінець.

Що мене цікавить в даному випадку найбільше, так це реакція громадськості на акцію Павленського. Після публікації новини про нього у Фейсбуці мої російські «друзі» почали применшувати важливість події. Один почав міркувати про відстані, мовляв, у цьому районі багато дверей, і це був неголовний вхід в ФСБ; що насправді Павленський підпалив якісь другорядні двері. Ця людина, напевно, забула, що вся територія навколо Луб'янки – це, образно кажучи, КДБ; що вся Росія є КДБ. Яка різниця, які він підпалив двері, символізм цієї акції в мільйон разів важливіше, ніж локація.

Для росіян Павленський - ще один «уповільнений шизофренік»

Потім всі, як один, взялися міркувати про його душевний стан. Тут путінці і колишні жертви радянського терору знайшли спільну мову. Павленського назвали анархістом, який намагається привернути до себе увагу, невдалим художником, який компенсує свої провали в мистецтві шокуючими виступами, або просто псих, якому явно необхідна допомога. Я зрозумів, наскільки обидві сторони стали «дітьми Сталіна», жертвами, простими виконавцями і сторонніми спостерігачами.

Будь-яка людина, яка чимось відрізняється або веде себе по-іншому, «божевільна». Будь-яка людина, яка кидає виклик нинішній владі, «переоцінює своє значення». Будь-яка людина, яка робить це, «анархіст».

Всі згадані «симптоми» вписувалися в концепцію «вуповільненої шизофренії» радянської каральної психіатрії. Будь-яка людина, що посміла виступити проти неї або готова пожертвувати всім заради правди, обов'язково повинна бути психічно хворою. Для них Павленський - ще один «уповільнений шизофренік».

Цікаво, що ті ж люди, які применшують важливість акції у ФСБ, захоплюються Ван Гогом і відвідують Литву, щоб побачити музей відомого литовського художника і композитора Мікалоюса Чюрленіса. Вони досить освідчені в культурному плані і досить чутливі, щоб насолоджуватися і милуватися творами незвичайних особистостей минулого. Тим не менш, коли хтось діє подібним чином, вони починають засуджувати незвичайну поведінку, вважаючи його «божевільним».

Павленський зробив героїчний вчинок. Це найбільш вражаючий перформанс і він увійде в історію. Повірте, коли всі його критики давно будуть забуті, світ все ще буде пам'ятати Павленського, який стоїть з каністрою бензину перед дверима ФСБ. Сама по собі ця акція є чудовою і втілює мрії мільйонів тих, хто побував у застінках КДБ. Те, як він це зробив, теж було чудово – під покривом ночі, коли холодний листопадовий вітер несе повну свободу, на покинутій порожній Луб'янській площі, яка для мене назавжди просякнута смертю.

Єдине доступне зображення цього перформансу також було ідеальним, адже Павленський стоїть там майже так само, як і головний кат радянських спецслужб Фелікс Дзержинський на своєму п'єдесталі, перш ніж в 1991 році його не знесли пам'ятник з Луб'янки.

Якби я працював у рекламній фірмі, то спробував би найняти Павленського на роботу. Це людина, яка знає, як зробити подання, як залишити меседж. Забудьте про всі його попередні перформанси – це були лише сходинки на шляху до цього, генеральні репетиції, що дозволили йому зробити ідеальне уявлення, яке ми ніколи не забудемо. Під час допитів ФСБ зрозуміє те, що Павленського неможливо купити.

Він же анархіст і божевільний. Ох, і він все це робить для самопіару. З чого йому дозволяти наймати себе якійсь фірмі?

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Роберт ван Ворен
Роберт ван Ворен

Голландський радянознавець, правозахисник, генеральний секретар міжнародної організації Глобальна ініціатива в психіатрії, викладач університетів Грузії, Литви й України

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.