Пекло на землі

2 коментувати
Ми побачили людей, повністю втрачених в нелюдській системі

Майже 15 років тому відомий український психіатр і колишній політичний в'язень Семен Глузман відвідав житомирську психіатричну лікарню. Головний лікар там був просунутим психіатром і управлінцем, який запустив чимало нововведень і активностей, небачених раніше в Україні. Наприклад, голландському артистові дозволили організувати літній табір для пацієнтів, які під його наглядом прикрашали стіни малюнками. У нього також було спеціальне відділення для пацієнтів, направлених до лікарні судом, там не було охорони, сторожових веж і загороджувальних стін. Жоден пацієнт не втік. Навіщо ж вводити заходи безпеки, які «з'їдають» бюджет лікарні?

Під час візиту Глузман поспілкувався з одним із пацієнтів судово-медичного відділу, переведеного туди з горезвісної спеціальної психіатричної лікарні суворого режиму Дніпра. Цей факт викликав особливий інтерес у Глузмана, оскільки в 1970-ті роки його друг і політичний в'язень Леонід Плющ провів в ув'язненні цієї лікарні чотири роки. І не раз піддавався тортурам. На початку 1990-х років Глузман особисто відвідав лікарню і впевнився, що вона залишається все тим же кублом, де застосовуються моторошні методи радянської психіатрії. Але, за словами пацієнта житомирської лікарні, з того часу в Дніпрі багато чого змінилося: там непогано годують, а від найгірших практик, які порушують права людини, відмовилися.

Глузман тоді вирішив написати позитивну статтю про директора дніпровської лікарні Анатолія Кушніра – на радощах, що пекло, в якому його друг Леонід Плющ був змушений жити, закінчилось; і в надії, що Кушнір продовжить реформи і перетворить дніпровську лікарню на більш гуманне та цивілізоване місце.

Але надії виявилися марними. Близько року тому я очолював міжнародну групу експертів, які відвідали, серед інших, дніпровську психіатричну лікарню суворого режиму. Головним лікарем все ще залишався Кушнір. Те, що ми побачили, виявилося не тільки докорінно негуманним, але й мало мало спільного із сучасною судово-психіатричною медициною.

Пацієнти, які насмілились поговорити з нами, пізніше були покарані подвійними дозами аміназину

Пацієнтів дійсно нормально годували, а будівля лікарні було доглянута. Отже, глава установи – непоганий менеджер. У той же час ми практично не помітили, щоб пацієнтів лікували. Близько семисот чоловік знаходяться в суворих умовах тюремного утримання, яких щодня накачують нейролептиками. Занять і програм лікування, які б підтримували людей на шляху до відновлення і готували їх до повернення в суспільство, не було. Порожнеча день за днем.

Термін перебування в лікарні, власне, визначався не хворобою, а серйозністю злочину. Наприклад, людина, яка скоїла вбивство в стані гострого психозу і відновилась через кілька місяців, все одно повинна пробути в лікарні сім-вісім років, протягом яких її будуть накачувати ліками. Чому? Тому що це мінімальний термін, який їй довелося б відсидіти у в'язниці в разі відсутності психічного захворювання. Той факт, що людина одужала від психічного захворювання, не має ніякого значення.

Ми також встановили, що судові рішення щодо подолання лікування приймаються «з молотка», без присутності пацієнта. Суд автоматично виконував рекомендації психіатрів. Жоден з пацієнтів не був присутній на засіданні суду, оскільки їх переконали підписати відмову. Крім того, вони чудово розуміють, що все заздалегідь визначено. Протистояти добре налагодженій системі утримування людей у психлікарні без будь-якої медичної доцільності немає ніякого сенсу.

Іншими словами, ми побачили неймовірну кількість тих, хто повністю втрачений у нелюдській системі. На жаль, ми також виявили, що в Дніпрі повернулися до старих методів роботи. Пацієнти, які насмілились поговорити з нами, пізніше були покарані подвійними дозами аміназину. Це не лікування, це чисте покарання.

Наш висновок був таким: дніпровську лікарню потрібно закрити і замінити її сучасною децентралізованою системою менш великих установ з високим ступенем безпеки. Міністерство охорони здоров'я підтримало наші висновки, була підписана угода з тодішнім в.о. міністра охорони здоров'я Віктором Шафранським. Почалася підготовка до реалізації плану, були зроблені перші пробні кроки, але, на наш власний жаль і жаль пацієнтів дніпровської лікарні, в. о. міністра замінили.

Його наступник дав нам нову надію. Уляна Супрун, широко шановний активіст Майдану, як і ми, рішуче збиралася покласти край корупції в Міністерстві охорони здоров'я. У нас були великі надії. Нарешті, з'явився шанс закрити установу, яка стала пеклом на землі для Леоніда Плюща.

Але, на жаль, з того часу ніяких просувань не було. Всі спроби зв'язатися з Міністерством, скоординувати план дій, обговорити, як повинна виглядати судова психіатрія в новій Україні, залишилися без відповіді. Повне мовчання. Пацієнти, тим часом, продовжують страждати, а доктор Кушнір продовжує правити своїм маленьким королівством за височенними тюремними стінами дніпровської психіатричної лікарні. Його позиції знову здаються нездоланними.

Але люди на цій посаді знають, що небезпека поруч. Несподівано до нього прибула з візитом міністр Супрун. І хоча вона не є експертом в психіатрії, не кажучи вже про судову психіатрію, Кушнір зрозумів, що небезпека знову біля воріт. Так чому б не підняти з архівів статтю Глузмана більш ніж десятирічної давності, і, приховавши дату публікації, відправити її всім, хто може йому допомогти? При цьому Кушнір наголосив, що його повністю підтримує Асоціація психіатрів України.

Але брехня, як правило, недовговічна. Президентом Асоціації психіатрів на даний момент є Глузман, а похвальну статтю про Кушніра він писав тоді, коли доктор подавав великі надії. Так, принаймні, здавалося Глузману, людині, що присвятила своє життя створенню гуманної і сучасної психіатрії в Україні.

На місці Кушніра мені було б соромно за себе. А на місці міністра я б, нарешті, зробив праве діло і закрив місце, де страждали і вмирали дуже багато українців.

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.