Нова історія жахів

12 коментувати
Ми рідко вчимося на помилках

Ми рідко вчимося на помилках

Путін все ще при владі, Євросоюз розвалюється. Катастрофа ще не відбулася, але багато хто живе у страху. Нереалістично? Але тривожно, чи не так?

Уявіть, що настав 2019-й. Трамп уже три роки як президент, завалений судовими позовами у зв'язку з тіньовими операціями (в тому числі з Саудівською Аравією і Росією), звинуваченнями в сексуальних домаганнях і банкрутством частини його компаній.

Найвпливовішим політичним лідером в Європі замість Ангели Меркель стала Марін Ле Пен. Її підтримують аналогічно мислячі політики на зразок Найджела Фараджа у Великобританії, Герта Вілдерса в Нідерландах і Віктора Орбана в Угорщині. ЄС розвалюється зсередини, країни не можуть знайти спільну мову, щоб боротися зі зростаючою фашизацією Європи.

Володимир Путін все ще при владі. Він позбувся старих друзів і більшості наближених, побудувавши параноїдальний диктаторський режим. Всі знають, що формально його правління закінчується в 2024 році, але ніхто не ризикує порушити питання про відставку.

Нереалістична картина? Тривожна — може бути, але нереалістичною назвати її не можна. Ми вже довгий час спостерігаємо за цією фундаментальною зміною європейської політики. Але більшість з нас так і не помітили або, точніше, не побажали зауважити, що саме розгортається перед очима.

Я пам'ятаю, як ще молодим вченим намагався уявити, як це — жити в 1930‑ті, коли вікна і двері в демократичне майбутнє потроху зачиняються, а диктатура стає неминучою. Справжня катастрофа ще не відбулася, Гітлер ще не почав війни і Endlösung — знищення євреїв по всьому європейському континенту. Мабуть, жахливе відчуття: страх, що сидить десь глибоко всередині, і відчуття, ніби пора бігти, але незрозуміло куди.

Небезпека реальна, і з нею потрібно розібратися. На кону — наша свобода

Нещодавно летів з Копенгагена в Вільнюс, і моя сусідка в літаку дізналася, що я радянолог. "Чи буде війна?" — було її перше щире запитання. Переді мною розумний, молодий професіонал, але перше питання — про війну. А потім пролунало друге, ще більш тривожне: "Куди бігти?" Ці побоювання явно пов'язані з тим, що США скоро буде керувати Трамп, а Західна Європа скочується до фашизму.

Страх став нашим постійним супутником. Особливо серед моїх друзів в Східній Європі — в регіоні, де ще пам'ятають, що може означати влада СРСР або його вплив. Їх турбує те, що відбувається у всіх на очах. У Литві, де я проводжу багато часу, майже кожна розмова в підсумку зводиться до одного: коли почнеться війна. Деякі заперечують цей апокаліптичний сценарій, але їх стає все менше.

Так, є шанс, що Марін Ле Пен не переможе на виборах у Франції, але один з її головних опонентів — Франсуа Фійон — людина, тісно пов'язана з Кремлем. У 2015‑му саме він відправив делегацію французьких депутатів у Крим, щоб прорекламувати французький бізнес.

Зв'язок між Кремлем і праворадикальними партіями в Європі — відмінний індикатор зміни політичного забарвлення в Кремлі. У 1960‑х і 1970‑х Москва підтримувала зв'язок з лівими і комуністичними партіями в Європі, допомагаючи їм фінансово і за допомогою маніпуляцій стимулюючи зростання антиамериканських пацифістських рухів у Західній Європі. Тепер же РФ надає перевагу націоналістам і правим радикалам.

Це безбожний союз, нова "вісь" в Європі, причому небезпечна. Вона заснована не на ідеології, як у часи СРСР, а на чистому прагматизмі: праворадикали Європи виступають проти істеблішменту, проти ЄС і абсолютно деструктивні. А саме це потрібно Путіну, адже мета його політики — знищення Європейського союзу раніше, ніж розвалиться РФ.

Поки Путін перемагає. Він перемагає, оскільки прагматичний, нещадний і має мислення гангстера. Його опоненти схильні до сумнівів і бояться, що їх обізвуть панікерами. Вони недооцінюють загрозу, вважаючи за краще висловлювати "глибоку заклопотаність" (хіба не це ми чули під час Майдану?), і таким чином сподіваються не розбудити лихо. Але лихо вже прокинулося. Потрібно бути сліпим, щоб не бачити: все, що відбувається, вийшло з‑під контролю.

У 1939-1940 роках прем'єр-міністром Нідерландів був Хенрік Колейн, старомодний, надійний "батько нації". Він регулярно виступав на радіо, примовляючи в кінці: "Не хвилюйтеся, все буде добре". Голландці побачили, наскільки все "добре", 10 травня 1940 року, коли німецькі десантники висадилися по всій країні, заскочивши армію Нідерландів зненацька. Через п'ять днів країну поставили на коліна.

Ми рідко вчимося на помилках. Повторюємо "ніколи знов", говорячи, наприклад, про Голокост, але подібне відбувається знову і знову. Пол Пот у Камбоджі, геноцид в Руанді, Сребрениця в колишній Югославії. Список можна продовжувати. Не пора навчитися хоча б не розслаблятися? Небезпека реальна, і з нею потрібно розібратися. На кону — наша свобода.

Колонка опублікована в журналі «Новое Время» від 9 грудня 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.