Навіщо я одягнув буркіні

7 коментувати
Екстремізм у Європі не просто на підйомі – він загрожує вийти з-під контролю

Ти ніби пірнаєш у рукавичку. Набагато приємніше, ніж я чекав. Додати до цього поряд кепку, і я був би зовсім схожий на східноєвропейського робітника, який прогулюється суботнім днем у спортивному костюмі. Іншими словами, мені було цілком зручно в своєму новому вбранні.

Ряд муніципалітетів французьких міст, розташованих на Лазурному березі, заборонив жінкам з'являтися на пляжі в мусульманському купальному костюмі - буркіні. Його носіння нібито «порушує французькі цінності». Це стало однією з головних тем новинних заголовків, розгорілася неабияка дискусія. На мій великий подив, багато хто засудив буркіні, назвавши його «символом гноблення» і «проявом мусульманського радикалізму». Але в цілому більшість людей мають розмите уявлення про те, як виглядає цей купальний костюм, і ще менше бачили своїми очима. Тому я вирішив купити буркіні і на собі відчути, про що ж розгорілася дискусія. І знаєте, був приємно здивований.

Буркіні, на мій погляд, - символ не рабства, а свободи і толерантності. Мусульманські жінки, які відмовляються оголювати своє тіло і показуватися на людях у вигляді, який суперечить їх переконанням, тепер мають цілком стильний спосіб зробити те, що любить більшість з нас - піти на пляж і насолоджуватися морем. Навряд чи буркіні має хоч якесь відношення до пригнічення жінок. Навряд чи пригноблена жінка хоч раз у житті була на пляжі, не кажучи вже про те, щоб носити на людях такий спірний наряд, як буркіні. Виступаючи проти буркіні, ви відбираєте можливість самостійно мислячих мусульманських жінок робити те, що любите робити самі.

Ортодоксальні єврейки надягають на себе не менше, але ми не вимагаємо від них зняти з себе на пляжі весь одяг. Жінки-аміші зі Сполучених Штатів ходять в одязі XVIII століття: спідниця в підлогу і застебнуті до підборіддя коміри. Нідерландські жінки, які дотримуються строгих протестантських поглядів, носять одяг XIX століття, досить схожий на одяг амішів з Пенсільванії. Але ми називаємо це релігійною свободою, як максимум – знаходимо дивним і незвичайним. Те, що є свободою вибору для одних, іншим заборонено. І все тому, що ми хочемо "захистити наші християнські цінності і норми".

Ісламські терористичні групи мають так само мало спільного з ісламом, як і інквізиція - з християнством

Психологічний клімат в Європі і раніше був непростим, але останнім часом ситуація стає все гірше. Популістські політики опускаються все нижче, борючись за першість в ницості. Кожен наступний популіст виявляється нахабніше попереднього. У північно-східній Німеччині, яка колись була частиною НДР, праворадикальна партія Альтернатива для Німеччини завоювала 21% голосів виборців. Це шокуючий результат як для партії, яку легко можна назвати неофашистською. В Угорщині нещодавно вручили одну з найбільш шанованих нагород, Лицарський хрест Ордена Заслуг, антисемітському і расистському журналісту Жолту Байєру. Десятки людей, удостоєні цієї почесної нагороди раніше, відмовитися від неї. Тим часом, лідер нідерландської Партії свободи Герт Вілдерс представив політичну програму, довжиною рівно в одну сторінку, яку голландський прем'єр-міністр відкрито називає "загрозою для верховенства права". У цій програмі містяться жорсткі антиісламські постулати: закрити мечеті, повністю покінчити з імміграцією мусульман. Прошу вибачення, але я не бачу, чим це відрізняється від антисемітської кампанії ненависті Адольфа Гітлера в довоєнній Німеччині.

Екстремізм у Європі не просто на підйомі – він загрожує вийти з-під контролю. Поки на наших телевізійних екранах безкарно вимовляються ксенофобські та расистські коментарі, більшість толерантних європейців стоять осторонь – деколи в шоці, інколи з деяким зацікавленням. Своєю бездіяльністю вони дозволяють примарі фашизму повернутися на європейську землю. На виборах і референдумах прихильники жорсткої лінії йдуть на виборчі дільниці, в той час як толерантна частина суспільства часто нехтує своїм виборчим правом і голосом. Результат на лице: нідерландський референдум щодо Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, британський Brexit і - не дай бог – перспектива майбутнього президентства Дональда Трампа.

Що ж робити? Для початку ми можемо виступати проти расизму і ксенофобії, а також припинити осуджувати чи судити про речі, про які нам мало що відомо. Буркіні – це не "гнітючий одяг", а, швидше, модний спосіб для жінок з певними релігійними цінностями брати участь у суспільному житті. До речі, багато жінок, які не є мусульманками, купують собі буркіні, тому що мають проблеми зі шкірою або не хочуть ризикувати захворіти на рак шкіри, загоряючи голяка.

Ісламські терористичні групи мають так само мало спільного з ісламом, як і інквізиція - з християнством. Не тільки палестинці бомблять тих, кого вважають гнобителями – 70 років тому єврейські поселенці робили те ж саме проти англійців, і один з цих "терористів" став прем'єр-міністром Ізраїлю - Менахем Бегін. І, нарешті, не лише арабські, африканські і азіатські військові вбивають, грабують і гвалтують – ми, колоніальні європейці, робили те ж саме протягом багатьох століть, захоплюючи і експлуатуючи колонії. В якомусь сенсі ми встановлюємо норму і отримуємо зворотний ефект.

Може, настав час відмовитися від поблажливого і досить нарцисичного ставлення до себе, з нашими високими цінностями і нормами. Час визнати, що світ змінився. Біле, зарозуміле західне колоніальне суспільство – це справа минулого. Глобалізація принесла не тільки полуницю в грудні, але й інші релігії та культури. Може, настав час прислухатися до однієї з фундаментальних християнських цінностей, написаних у Біблії: вийняти колоду з власного ока, щоб бачити ясно, перш ніж виймати заскалку з ока брата. Може, потрібно повернутися до атмосфери толерантності, усвідомлюючи, що в іншому випадку ми втратимо набагато більше – свободу і демократію.

Потрібно прокинутися, поки не стало надто пізно.

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Роберт ван Ворен
Роберт ван Ворен

Голландський радянознавець, правозахисник, генеральний секретар міжнародної організації Глобальна ініціатива в психіатрії, викладач університетів Грузії, Литви й України

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.