Хто вони, "агенти" Штазі

3 коментувати
Кілька років тому при написанні книги Холодна війна в психіатрії я досліджував архіви таємної поліції НДР, відомої як Штазі. Частина роботи полягала у вивченні маси персональних архівів людей

Днями мій хороший друг Семен Глузман розповів про своє нещодавнє інтерв'ю. З великим подивом він виявив, що в ході підготовки журналісти вивчили його стару справу в КДБ, і знайшли в ньому багато цікавих деталей.

Глузман, який відбував десять років таборів і заслань за протистояння каральнійпсихіатрії Радянського Союзу, був збитий з пантелику: як це можливо? Виявилося, він не подав заяви про те, що доступ до документів можна отримати лише з його дозволу. Таким чином, будь-хто може ознайомитися з інтимними подробицями справи, яку КДБ сфабрикувало проти нього 45 років тому.

Журналісти побачили те, чого сам Глузман бачити не хотів. В кінці 1990-х голландський режисер Олена ван дер Хорст зняла короткий документальний фільм за участю Глузмана і тодішнього заступника голови СБУ Володимира Пристайка. Останній хотів зробити Глузману подарунок і в ході кінострічки вручив йому його особисту «справу», красиво упаковану в папку на столі. Глузман відмовився її брати: він не хоче знати, хто стежив за ним, хто давав інформацію, яка згодом була використана для того, щоб посадити його за ґрати. І повернув папку назад.

Справа Глузмана показує, наскільки непростим є питання оприлюднення архівів КДБ. Кілька років тому при написанні книги Холодна війна в психіатрії я досліджував архіви таємної поліції НДР, відомої як Штазі. Частина роботи полягала у вивченні маси персональних архівів людей, які були «неформальними агентами» Штазі, людей, які погодилися надавати Штазі інформацію про своїх знайомих, у тому числі про друзів і рідних. Від прочитаного часом нудило, тому час від часу я зупиняв роботу і виходив на вулицю. Багатьох примусили працювати на органи за допомогою шантажу. Після вербування моральний стрижень людини поступово руйнувався. Людина поступово перетворювалась на коліщатко величезної репресивної машини.

Хто завгодно може ознайомитися з інтимними подробицями справи, яку КДБ сфабрикувало проти людини 45 років тому

Досліджуючи архіви Штазі, я виявив щось, що стосувалося особисто мене. Виявилося, що в організації, де я колись працював (вона спеціалізувалася на боротьбі з каральною психіатрією в СРСР), також був агент спецслужб – жінка-гінеколог. Поки я читав її справу, мене не покидало змішане почуття жалю і огиди.

Почалося все з того, що органи стежили за її любовними відносинами (купи любовних листів лежали в архіві), а закінчилося тим, що вона кожен день писала в Штазі звіти, відзначаючи, у яких з її пацієнтів були венеричні захворювання (відповідно, вони могли мати любовні стосунки на стороні). Сотні людей, яких ми викрили, ймовірно, змусили шпіонити. Зрештою «мій» агент бігла на Захід і покінчила з собою після возз'єднання Німеччини, побоюючись викриття.

У 1990-х роках група німецьких психоаналітиків вивчала, як і чому люди погоджувалися працювати на Штазі; як вони самі оцінювали свою співпрацю з таємною поліцією. Деякі погодилися стати агентами з особистих переконань, бажаючи захистити соціалістичну Східну Німеччину, але багато хто пішов на це під примусом: або через розкриті гріхи, або тому, що в іншому випадку їм довелося зіткнутися з проблемами на роботі чи в університеті. Для багатьох з них завдання здавалося простим і досить безневинним - звичайна розмову в кафе. Вони навіть не замислювалися, чому надана ними інформація настільки цікава Штазі.

Важливим моментом є той факт, що звіти часто писали не вони, а «куратори» (Führungsoffizier) з Штазі, проводили зустрічі в кафе. «Неформальний агент» ніколи не бачив ці звіти і не знав їх змісту (а часом і не знав про їх існування), але саме вони згодом використовувалися для того, щоб визначити, чи був «неформальний агент» пособником комуністичного режиму, що тягло за собою заборону займатися своєю професією і працювати на державу. Важливо відзначити, що у кожного Führungsoffizier був план, який потрібно було виконати – як і все в плановій економіці. Тому історії були або додумані, або, цілком ймовірно, повністю вигадані, адже якість зібраної інформації могла вплинути на кар'єру самого «куратора». Як в такому випадку можна було судити про те, наскільки правдивою була інформація в архівах таємної поліції після падіння режиму НДР?

Наріжним каменем громадянського суспільства є верховенство права, яке базується на презумпції невинуватості. Людину можна вважати винною тільки тоді, коли це доведено без тіні сумніву. Документи КДБ, як і документи Штазі та інших таємних агентств, сповнені зламаних життів, життів людей, які намагалися врятувати свою шкуру, надаючи трохи інформації, а часом і багато; людей, які опинилися в спіралі страху і шантажу, поступово втрачаючи свою людську честь. Документи розповідають лише частину правди, це однобокі свідки трагедій, які сталися. Нам, стороннім, важко судити про них, зокрема тому, що ми знаємо, наскільки брехливими були ці органи.

В процесі написання книги я подружився з одним «неформальним» агентом Штазі, професором психіатрії, який погодився співпрацювати за власним переконанням і писав докладні звіти, які тепер перебувають у моєму розпорядженні. Разом з тим, він відмовився шпигувати за людьми, розповідати, хто зраджував, був алкоголіком або прихованим гомосексуалістом. У Штазі йому не довіряли, як можна погодитися шпигувати і одночасно зберігати свої моральні стандарти? Протягом двох років він сам перебував під наглядом Штазі і незадовго до падіння Берлінської стіни йому планували заборонити поїздки за кордон - і, відповідно, заборонити працювати на Штазі. На думку Штазі, він став занадто антирадянським і проамериканським. В результаті чоловік втратив і роботу, і дружину. Через співпрацю зі Штазі професору заборонили займатися своєю професією, і наступні вісім років він провів з думками про самогубство. Як не парадоксально, але він виявився одним з найбільш моральних героїв моєї книги. Якби він виконував ту ж роботу для ЦРУ, МІ-5 або Моссаду, він вважався б героєм, а не зрадником.

Я не кажу, що всі шпигуни і інформатори були хорошими людьми, що їх співпрацю з репресивними секретними органами не потрібно аналізувати. Однак це потрібно робити дуже ретельно, враховуючи всі обставини. Так, КДБ, Штазі і подібні секретні відомства призвели до загибелі багатьох людей. Але вони також знищили безліч життів тих, кого змусили працювати на них. Відкриваючи архіви секретних органів, ми вже точно не повинні знищити ще більше життів.

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Роберт ван Ворен
Роберт ван Ворен

Голландський радянознавець, правозахисник, генеральний секретар міжнародної організації Глобальна ініціатива в психіатрії, викладач університетів Грузії, Литви й України

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.