Гра на страху та невігластві

2 коментувати
Чому прихильники референдуму не розуміють цілей і жертв українців

Одним з організаторів референдуму в Нідерландах з питання Угоди про асоціацію України з Євросоюзом є людина на ім'я Тьєррі Боде. Відносно молодий (йому 33 роки), енергійний, красномовний і доволі привабливий, Боде вміє користуватися цими навичками для того, щоб просувати свою ідею. У чому полягає ця ідея до кінця незрозуміло, оскільки Боде відкрито заявляє, що він не тільки «учений» і «передовий інтелектуал Нідерландів» (як скромно), але також провокатор, який хоче порушити дискусію і підштовхнути людей мислити і виражати себе.

В результаті під час зустрічей на його «Форумі для демократії» висловлюються досить непривабливі точки зору, але це все нібито є частиною гри. За словами Боде, це і є нова демократія, демократія, в якій прошарок застарілих та зайвих політиків відкинуто, а люди отримують пряму можливість висловлювати свою думку. Ну, а коли ці думки стають відразливими, Боде вмиває руки і заявляє, що «лише надавав майданчик». Як зручно.

Боде – не унікум на новій політичній арені Європи. Він, радше, провісник того, що нас чекає. Насправді, підйом соцмереж і зникнення фільтра, що існував раніше між суспільством і мас-медіа, дозволивши таким людям, як Боде, дістатися до керівних посад. Він, як і інші, відчув безмежні можливості, що відкриваються і розумно ними скористався.

Людина, яка хоче перешкодити інтеграції України в ЄС, ніколи не була в Україні

Я хочу відразу підкреслити, що ця тенденція не є повністю негативною. Майдан своїм успіхом почасти зобов'язаний безмежним можливостям соцмереж. Без постійних постів у Facebook, без постійних трансляцій, які показують людям, що відбувається на Майдані в даний момент, без численних каналів комунікації, які з'явилися завдяки новим технологіям, Майдан не зміг би протистояти урядовим силам. Я ніколи не забуду, як в ніч з 19 на 20 лютого, за кілька годин до стрільби, в результаті якої загинули десятки майданівців, з Майдану можна було викладати в мережу фото і відео: там був безкоштовний wi-fi. Повне безумство; навколо вибухали гранати, ревіло полум'я, постійно чулася стрілянина, а на Майдані був безкоштовний інтернет.

Але небезпечним Боде і йому подібних робить той факт, що вони навмисно б'ють по підсвідомих відчуттях населення. Ці відчуття засновані, здебільшого, на одному інстинкті: страху. Не хотілося б думати, що людська природа від початку зла. Незважаючи на численні докази, намагаюся підтримувати в собі віру в краще. Проте, очевидно, що люди бояться. Зараз, в 2016 році, люди в Європі бояться глобалізації, вони бояться втратити свої робочі місця і налагоджене життя, вони бояться напливу іноземців, які змінять поняття безпеки і можуть вкрасти їхні робочі місця».

Така атмосфера – рай для популістів. Серед них є жорсткі, як знаменитий голландський популіст Герт Вілдерс або француженка Марін Ле Пен, але набагато небезпечніші за них - люди на кшталт Боде, які називають себе інтелектуалами і вдають, що розуміють, про що говорять, тоді як насправді це не так.

Візьмімо приклад України. Боде виступає проти Угоди про асоціацію України з ЄС і вважає, що вона відкриє двері корупції, а також мільйонам українців, які шукають заробітку. Також він вважає, що це рішення розсердить Путіна і призведе до непередбачуваних наслідків. Боде говорить про Україну так, немов щойно звідти повернувся і прекрасно знає ситуацію. Тоді як в реальності він ніколи в Україні не був. Цей чоловік, який бажає перешкодити інтеграції України у «спільний європейський дім», як колись назвав ЄС Михайло Горбачов, ніколи не був в Україні. Все, що він говорить, засноване на чутках. Він навіть ніколи не був у країні як оглядач від організацій на кшталт ОБСЄ, як деякі інші опоненти Угоди, які базують свою позицію на короткочасному спілкуванні з вкрай обмеженою групою людей.

Але це ще не все. Він і його оточення постійно підкреслюють, що багато українців не хочуть зв'язуватися з Європою і воліли б залишити все по-старому. Вони просувають цю позицію, ніби мова йде про стандартне суспільство, яке вони знають і в якому вони виросли самі. Але у них немає ані найменшого розуміння, що являє собою пост-тоталітарна ситуація, що люди в цьому суспільстві досі намагаються вилікуватися від 75-річної травми, і що будь-які зміни викликають у них занепокоєння, страх і бажання, щоб все залишилося, як раніше.

Це не означає, що ці люди не хочуть змін: хочуть, але водночас бояться, тому що зміни створюють ще більшу невпевненість у майбутньому. Таких людей можна знайти на всій території колишнього СРСР, у всіх 15 колишніх радянських республіках, і з цим нічого не вдієш. Ці люди досягли своєї «стелі змін», і, намагаючись примушувати або переконувати їх, ви нічого не доб'єтеся. Потрібно, щоб прийшли нові, десовєтизовані покоління. Це природний процес, який, на жаль, вимагає чимало часу. При цьому шлях тільки один – це шлях вперед, шлях з радянського кошмару, в який Путін примудрився знову затягнути росіян – з жахливими наслідками.

Кілька днів тому я опублікував у Facebook відео з окупованого росіянами Сімферополя, зняте минулого літа. На сцені одного з міських парків чоловік співає пісні Сталіну, масовому вбивці, відповідальному як мінімум за 20 мільйонів смертей. Городяни сидять, слухають, підспівують, аплодують. Хоча, ймовірно, у кожного з них був родич, репресований Сталіним. Дивно? Зовсім ні. Ці люди страждають від колективної травми, що змушує їх вихваляти свого мучителя, оскільки це може бути кращим способом вижити. Жахливо? Так, зрозуміло, адже, коли Крим повернеться в Україну, ці ж люди будуть співати український гімн і клястися у вірності українській державі.

Боде цього не розуміє. І я підозрюю, що він навіть не хоче розуміти. Це занадто складно, надто проблематично для його інтелектуальних ігор, які не мають нічого спільного з реальністю і живляться страхами суспільства.

Чому я вважаю Боде небезпечним? Саме тому. Під маскою «демократії» він грає з людьми, спекулює на їхніх страхах, пробуджує реакції, оскільки «хоче провокувати», але насправді його дії не мають нічого спільного з демократією; вони загрожують політичній стабільності в Європі. Боде абсолютно не поважає бажання і боротьбу українців і хоче тільки одного: зміцнити свій статус як «передового інтелектуала» Нідерландів.

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Роберт ван Ворен
Роберт ван Ворен

Голландський радянознавець, правозахисник, генеральний секретар міжнародної організації Глобальна ініціатива в психіатрії, викладач університетів Грузії, Литви й України

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.