Джерело зарази. Путінізм стає вірусним явищем

30 коментувати
Новий стиль політичного лідерства – путінізм – перетворюється на глобальний феномен

Що б не сталося далі, 2016 рік залишиться в історії як переломний. Вторгнення російських військ в Україну xb обрання Дональда Трампа президентом США — все це лише погіршить тривожну картину.

А картина така: з'явився новий стиль політичного лідерства. І все вказує на те, що він залишиться з нами надовго. Власне, символ цієї тенденції — колишній італійський прем'єр Сільвіо Берлусконі та його болісно довге перебування у влади. Нахабний і відкрито аморальний політик гнув демократичні правила, як йому забажається, використовуючи багатство і зв'язки в бізнесі, щоб залишатися на вершині. Багато хто глузував з його підтяжок обличя та вечірок з молодими дівчатами, через що непросто було сприймати Берлусконі серйозно. Але поки світ дивувався йому, політики інших країн бачили в ньому приклад того, хто робить все, що заманеться.

Серед них був і Володимир Путін, який з роками почав все сильніше компенсувати свій невисокий зріст підкресленою мачистською поведінкою в стилі Берлусконі. Багатьом західним спостерігачам важко було повірити, що Путін ознаменував народження нового типу політичного лідера, обійшовши Берлусконі на всіх фронтах. Лідера, чиє політичне сходження ґрунтувалося не тільки на повному презирстві до принципів демократичного правління, але і абсолютно злочинній поведінці, яка завершила процес злиття політичного та кримінального життя в Росії в єдину гангстерську державу. Джордж Буш-молодший подивився Путіну в очі і побачив "людину, з якою можна мати справу"; інші захоплювалися тим, як він нібито поклав край повсюдній корупції, яка порядкувала в пострадянській Росії. Тоді мало хто розумів, що кадебешна мафія зупинила корупцію серед своїх супротивників лише для того, щоб поступово перетворити країну на власне феодальне володіння.

У Москви раптово з'явилося багато друзів серед екстремістських партій Західної Європи

Цей вперто сталий позитивний образ Путіна змінився тільки після початку російсько-української війни, яку багато хто навіть зараз продовжує сприймати як внутрішній конфлікт. Мовляв, кризу створив не Путін: це Захід втручався у внутрішні українські справи і змусив Кремль постати на захист "природних" інтересів Росії та росіян.

Аргументи ідентичні тим, що використовувалися в 1970-1980‑ті, коли Радянський Союз у занепаді активно підтримував і тішив західних експертів, які повторювали тези СРСР про те, що його оточують вороги і ми повинні зрозуміти, чому Союз потребує більш ніж десяток країн як буфер між собою і НАТО, а також іншими "розпалювачами конфліктів".

Однак путіністська політика стала дуже популярною і за межами Росії. Час покаже, якою мірою російські спецслужби підготували ґрунт для цього в ті роки, поки Захід мирно спав, але факт у тому, що у Москви раптово з'явилося багато друзів серед екстремістських партій Західної Європи — переважно праворадикальних і євроскептичних.

Популізм у Європі став мейнстрімом, і майже в усіх країнах тепер є праворадикальні рухи, налаштовані проти ЄС та ісламу. Перемоги на референдумах у Нідерландах і Великій Британії здобуті за рахунок брехні та страху громадян перед стрімкими змінами у світі. У багатьох країнах націоналізм тепер міцно стоїть на ногах, а на європейський континент повернулася тінь фашизму.

Але путіністська політика пішла далі. У Туреччині авторитарний лідер використовував невдалу спробу перевороту, щоб позбутися усіх, кого можна було запідозрити у незгоді з режимом, і миттю перетворив демократичне правління на фарс. І це потішило Путіна. За кілька тижнів країна, яку рік тому називали першим ворогом Росії, раптово перетворилася на її "друга" і соратника у боротьбі з американським імперіалізмом.

У самій же Америці неможливе стало можливим, і людина, вся кар'єра якої була побудована на брехні і провальних угодах, здирництві та шантажі конкурентів, висунута дуже консервативними виборцями в кандидати на пост президента США. Якщо вона ним стане, у Путіна з'явиться не просто "друг" у Вашингтоні, але і колега, що поділяє його політичну культуру, любить прибрехати і готовий робити образливі заяви на адресу кожного, хто наважується стати на шляху.

Більшість досі вірять, що Трамп не стане президентом, але це скоріше спроба заховати голову в пісок. У березні 2014‑го ми також не могли повірити, що росіяни й українці стрілятимуть один в одного.

Час прийняти той факт, що путінізм став вірусним явищем і перетворюється на глобальний феномен. Думка лякає, але досить реалістична. Найімовірніше, наступним поколінням будуть розповідати, що 2016 рік назавжди змінив політичну картину світу.

Колонка опублікована в журналі Новое Время від 02 вересня 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонено

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Роберт ван Ворен
Роберт ван Ворен

Голландський радянознавець, правозахисник, генеральний секретар міжнародної організації Глобальна ініціатива в психіатрії, викладач університетів Грузії, Литви й України

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.