Російський старший брат

2 коментувати
Стеження держави за поведінкою громадян у соціальних мережах є логічним і виправданим кроком. Просто не всі в цьому зізнаються

З 22 червня Агентство стратегічних ініціатив, яке функціонує в рамках Державної програми РФ «Національна технологічна ініціатива», працює над освоєнням технології телепортації. Дата прориву – приблизно 2035 рік. Насправді, ніхто не збирається «квантово» перекинути який-небудь гнилий ВАЗ-2101 з російського подвір’я в Хабаровську на галявину перед Білим домом. Йдеться лише про розробку «особливо надійної лінії зв’язку». До 2035 року ще далеко, а новітніх технологій хочеться вже, особливо в царині надійного спілкування.

Сім регіональних управлінь МВС Росії вже закупили, а окремі ще закуповують програмне забезпечення для здійснення стеження за користувачами соціальних мереж на території країни. Йдеться про програмно-аналітичний модуль Зеус для однієї з уже існуючих інформаційних систем МВС. Успішні випробування і початок роботи модуля відбулись у Новосибірській, Самарській, Липецькій і Тюменській областях, Ханти-Мансійському автономному окрузі, Республіці Алтай, хоча інформація не оприлюднювалась (ймовірно, відповідний тендер відбувався за закритою процедурою). Єдиним регіоном, в якому документацію державної закупівлі можна прочитати, є Свердловська область.

Згідно з оприлюдненим технічним завданням, обладнання необхідне для отримання доступу до листування користувачів, їхніх контактів, інформації, якою вони обмінюються з іншими, відеозаписів та графічних матеріалів, даних геолокації та всіх інших персональних даних користувача. Аналітичні можливості модуля дозволять систематизувати соціальне оточення користувача: його можливий зв’язок з іншими користувачами та їх групами, друзями, родичами, сторонніми особами, місця проживання, повідомлення та реакції на них. Звичайно, частина інформації про користувачів і так відкрита ними ж, але реалізація інших завдань (наприклад, моніторинг особистого листування) вимагає надання права доступу вже операторами соціальних мереж. Після такого кроку їхня репутація може серйозно постраждати.

50 років тому інтернет задумувався не як розвага

Головним призначенням Зеуса є боротьба з тероризмом. Тому, за словами правоохоронців, «сумлінним і законослухняним громадянам» не варто непокоїтись. Крім того, анонсовано, що доступ до конкретної персональної сторінки буде надаватися тільки за рішенням суду. Можна й повірити, але окремі управління МВС вже похвалилися, що робота модуля в тестовому режимі дозволила знайти «латентних» учасників екстремістських груп, що здійснювали якісь протестні заходи. Деталей нема, судового рішення, судячи з усього, теж не було. Як робот відрізняє латентного екстреміста від явного – загадка іще більшого масштабу. Українська аудиторія соцмереж Вконтакте і Одноклассники теж може поміркувати.

Зеус разом із «законом Ярової» утворюють єдину систему тотального контролю над громадянами. Окрім анонсованої боротьби з терористичною загрозою, експлуатація системи дозволить виявляти прояви опозиційних настроїв, підготовку демонстрацій чи будь-яких інших актів невдоволення громадськості діями влади. Суттєві можливості оперативної і організованої мобілізації широких мас за допомогою соціальних мереж були підтверджені проявами «арабської весни» в Тунісі чи Єгипті, пізніше - під час Революції гідності в Україні. В ході останнього невдалого перевороту в Туреччині головним засобом комунікації між його учасниками був мобільний додаток WhatsApp.

В Росії Зеус подається як благо – головний засіб запобіганню тероризму і екстремізму та запорука спокою громадян. В Україні новина ще не набула особливого розголосу, але трактується вже негативно: Росія закручує гайки. Об’єктивно ж ситуація нагадує підкорення вогню: можна грітися, можна згоріти - все залежить від рук, які експлуатують, та їх кваліфікації.

Ми забуваємо, що 50 років тому інтернет задумувався не як розвага. Закономірно, що держава зовсім не проти «посидіти» в ньому: оприлюднити результати виборів, провести електронні торги та й за громадянами поспостерігати. Тим більше, що користувачі добровільно надають багато цікавої інформації для вмілого і прихованого читача. Більш добровільною є лише сповідь і остання мода на гонитву за покемонами. Стеження держави за поведінкою громадян у соціальних мережах є логічним і виправданим кроком, просто не всі в цьому зізнаються. Росія ж зізналася, але не тому, вона така демократична. Просто створення «старшого брата» має відбуватись гласно, інакше в нього не віритимуть.

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.