Путінюгенд і "держава" Гіркіна

5 коментувати
28 травня в Підмосков’ї відбувся перший всеросійський зліт військово-патріотичного молодіжного руху «Юнармія»

У 2000-них роках президент РФ активно створював різноманітні громадські рухи. Їхня задача – демонстрація абсолютної довіри і покори владі з боку громадян. Цільова аудиторія – молодь, основа соціального капіталу будь-якої країни. Всілякі «наши», «идущие вместе», «гвардии» та багато інших почали символічно називатись «Путінюгендом». Частина обурювалися, решта – навпаки, але разом вони активно спрацювали на партію влади. Одна з останніх ініціатив Путіна модифікувалася в іще масштабнішу форму – цього разу президент створив громадську організацію вже не для себе, а для «батьківщини».

28 травня в Підмосков’ї відбувся перший всеросійський зліт військово-патріотичного молодіжного руху «Юнармія», учасниками якого стали понад 500 підлітків з усіх регіонів Російської Федерації. Формальним ініціатором створення руху є міністр оборони Росії Сергій Шойгу, але навряд чи це відбулось без відповідної вказівки Путіна. Головне завдання новоствореного руху – патріотичне виховання молоді та її підготовка до служби у війську. З цією метою він об’єднає всі організації, що займаються допризовною підготовкою громадян. Вступити в Юнармію зможуть діти старші семи років, а також будь-яка військово-патріотична організація, клуб чи пошуковий загін.

Передбачається створення пілотних осередків руху в окремих регіонах. Першим з них стало місто Ярославль, де 22 травня в Юнармію вступили 104 школярі. Структура руху з прив’язкою до місць дислокації російських військових частин, військових навчальних закладів, інфраструктури і тренувально-навчальних об’єктів ДОСААФ і Центрального спортивного клубу армії не залишає сумнівів – молоді «допризовники» збираються явно не авіамодельки клеїти.

На Російську Федерацію ще ніхто не нападав, але воює вона майже регулярно

І все це не просто санкціоновано державою на найвищому рівні, але й має відповідне нормативне підґрунтя і закріплення. 30 грудня 2015 року затверджено Державну програму патріотичного виховання громадян Російської Федерації на 2016-2020 роки, спрямовану на створення умов для підвищення рівня консолідації суспільства при вирішенні завдань сталого розвитку Росії і забезпечення національної безпеки. Створення руху «Юнармія» безпосередньо відповідає виконанню програмної задачі «розвиток військово-патріотичного виховання громадян, зміцнення престижу служби в Збройних Силах Російської Федерації». Сказано – зроблено.

Щоб створення Юнармії супроводжувалось необхідним рівнем ентузіазму всередині держави (і остраху - за її межами), реалізуються заході по «інформаційному забезпеченню патріотичного виховання на федеральному, регіональному і муніципальному рівнях». Широка кампанія інформаційної підтримки стартувала задовго до появи анонсів щодо проведення першого зльоту. Для поширення ідей руху заздалегідь розроблено низку хеш-тегів в соціальних мережах: #юнармия, #всегдавпереди тощо. До 9 травня студія «Ералаш Самара» оприлюднила відеоролик соціальної реклами, покликаної пропагувати ідеї служіння «Родине», за необхідності - і самопожертви. У квітні на засіданні організаційного комітету «Победа» президент РФ Путін заявив, що «патріотичне виховання повинне бути не тільки стрункою державною системою, але й органічною частиною життя самого суспільства». Складається враження, що влада готова таке виховання насадити силоміць і так само вмонтувати його в «життя самого суспільства».

29 травня один з колишніх лідерів самопроголошеної ДНР Ігор Стрєлков-Гіркін оголосив про створення в Росії так званого «Загальноруського національного руху», покликаного боротися за права, свободи та інтереси росіян, які проживають в інших державах і «страждають від дискримінації». Метою організації є відродження російської національної держави, що служитиме інтересам російської нації, набуття російською нацією контролю над політичною системою, національним капіталом та інформаційними ресурсами Росії.

Політична декларація руху, оприлюднена на веб-сайті «Движение «Новороссия» Игоря Стрелкова», передбачає об’єднання РФ, України, Білорусії, а також інших «русских» земель в «едином общерусском государстве» і перетворення всієї території колишнього СРСР в «русскую» зону впливу. Поєднання опозиційності та імперських ідей з ліберальною програмою (недопущення узурпації влади, захист незалежних ЗМІ, звільнення політичних в'язнів, захист і гарантування прав громадян, відміна ПДВ тощо) породжує таку суміш бульдога-носорога, що може свідчити виключно про намір привернути увагу якомога ширшої аудиторії. Реалізація декларованих планів вимагає значних фінансових та організаційних ресурсів, окремої і чіткої політичної платформи. Всім цим рух не володіє, що одразу наштовхує на думку про його «кишеньковий» характер.

Маємо два приклади каналізації протестного потенціалу. Ідеї «русского мира» і вторгнення в Донбас дозволили Путіну створити біореактор для утилізації чи нейтралізації «гопоти», «бабаїв», потенційно незгодних з владою громадян, пустивши їхню енергію на боротьбу з «фашизмом». Рух Стрєлкова, всі його попередні і майбутні креативи спрямовані вже на використання з подальшим втихомиренням тих, хто не хоче здавати Донбас і хоче здати Путіна. Ну а Юнармія з відновленим у 2009 році ДТСААФ дозволить взагалі тримати під ковпаком, контролем і в боєготовності тисячі гарячих молодих голів.

Патріотизм – абсолютно домашній феномен. Він спрямований на любов до власної землі, а не на ненависть до інших. Якщо з усіх трибун російську молодь закликають бути готовими до відсічі ворогу, віддати життя за батьківщину і не допустити громадянську війну «як в Україні», то влада обов’язково знайде способи спрямувати цей ентузіазм у потрібне русло. Останній раз СРСР воював після нападу Китаю на острів Даманський і озеро Жаланашколь у 1969 році. На Російську Федерацію ще ніхто не нападав, але воює вона майже регулярно. Це до «русский народ миролюбив, в России войну не терпят».

Більше поглядів тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.