Фундамент для розбудови нової України
Мій основний інсайт після першого року повномасштабної війни такий — ключовим активом України є її соціальний капітал
Це той актив, за який сьогодні борються провідні країни світу, це основа будь-якої потужної та успішної країни і, хоч ми до кінця не усвідомлюємо це, соціальний капітал повинен стати основою побудови нової України.
Саме сила соціального капіталу країни стала тим хребтом, завдяки якому країна вистояла перед навалою з РФ і завдяки якому тримається досі. Це фактор, який не врахували всі: і Путін, і західні партнери та союзники. Вони робили свої прогнози покладаючись на те, що українська держава слабка, її інституції майже не працюють, чиновники тотально корумповані. Тож Україні давали максимум тиждень. Але ми протрималися і тримаємося вже рік. Причиною тому є наші люди та зв’язки між ними — величезний соціальний капітал, який виник в Україні за останні роки.
Що це означало на практиці?
Фактично весь народ України з перших днів війни об'єднався в десятки тисяч горизонтальних команд, мереж і груп, які через принципи самоорганізації почали вирішувати тисячі складних задач по захисту країни, забезпеченню армії, евакуації людей, логістиці, фінансам, виробництву, кіберопераціям, PR-кампаніям, санкційному та дипломатичному тиску. Кожна група могла діяти сама по собі, а за потреби об'єднуватись з іншими для вирішення складніших задач та посилення впливу.
На таку команду перетворилася майже вся країна
Масштаб цього волонтерського руху просто неймовірний, і головне, що він сталий — він продовжує ефективно діяти вже рік. В основі такого волонтерського руху лежить швидка довіра, безкорисні мотиви, ефективна взаємодія, творча і креативна енергія, та найголовніше — розуміння, що лише разом ми можемо більше. На таку команду перетворилася майже вся країна.
Які висновки я роблю з цього феномену?
1. Масштаб, тривалість та системність волонтерського руху в Україні говорить про те, що держава в Україні або фактично відсутня, або ж працює дуже погано і не справляється. Я розумію, що в перші тижні війни або місяці всі були дезорганізовані, в тому числі і державний апарат, тому волонтери допомагали закривати потреби, але ми бачимо, що волонтерський рух активно допомагає і сьогодні, рік по тому як почалось повномасштабне вторгнення. Це все свідчить про слабкість держави.
2. Складність та кількість задач, які вирішували і вирішують волонтери, не була би можлива без того рівня підприємливості і креативу який є в наших людей. Це свідчить про колосальний, космічний простір підприємницької енергії в країні. І саме тому, єдиною можливою економічною моделлю для побудови нової країни є надання максимальної свободи цій творчій енергії і таланту українського народу. Максимально спростити всі процедури, скасувати обмеження і дати свободу. І через деякий час ця підприємницька енергія перетворить Україну на одну із найдинамічніших у своєму розвитку країн світу. Історія України показує, що держава у нас завжди була традиційно слабкою, а самоорганізація людей на дуже високому рівні. Це і є ключем до розуміння майбутньої економічної моделі країни — мінімальна держава і максимальна свобода підприємництва.

3. Дослідження показують, що якість соціального капіталу країни впливає на ключові основи країни: її економічний успіх, політичну стабільність, добробут тощо. Довіра, співпраця, взаємодія і кількість об'єднань в країні напряму впливають на успішність самої країни. Тут є пряма кореляція і залежність. Рівень того соціального капіталу, який сьогодні є в Україні, якраз свідчить про те, що у нас вже є соціальний потенціал для того, щоб стати однієї з найпрогресивніших країн світу. На жаль, сучасна політична еліта України значно слабкіша і не встигає за розвитком активного суспільства. Тому нам потрібна нова еліта, яка б відображала рівень розвитку самого суспільства.
Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди NV