Увага Москви. Санкції проти Росії посилюються

22 лютого, 18:20
3449
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У відповідь на новини про новий законопроект Конгресу російський фондовий ринок вже впав на 3%

13 лютого двопартійна група сенаторів США на чолі з республіканцем Ліндсі Гремом і демократом Робертом Менендесом представила законопроект, спрямований на те, щоб притягти Росію до відповідальності за її поведінку. Акт щодо захисту американської безпеки від агресії Кремля, або DASKAA, є переглянутою версією законопроекту з аналогічною назвою, який внесли два сенатори в серпні 2018 року, але який Конгрес так і не прийняв.

Першу спробу зробили на тлі обурення після зустрічі президента США Дональда Трампа з його російським колегою Володимиром Путіним в Гельсінкі в липні минулого року, коли Трамп, очевидно, рішуче став на бік Путіна і проти власних спецслужб в питанні втручання Кремля в президентські вибори 2016 року в США. Конгрес має право знову відновити обговорення питання про санкції.

DASKAA 2.0 – результат останніх подій. Російську алюмінієву компанію Русал недавно звільнили від санкцій США, що викликало радість на Московському фондовому ринку. США не вводили ніяких нових санкцій відтоді, як в англійському Солсбері нервово-паралітичним газом був отруєний колишній російський шпигун і його дочка, або у відповідь на агресію Росії проти українських кораблів у Керченській протоці. В цілому, адміністрація Трампа значною мірою проігнорувала багато положень Закону про протидію супротивникам Америки через санкції (CAATSA), який Трамп особисто підписав у серпні 2017 року.

DASKAA 2.0 – результат останніх подій

DASKAA 2.0 набагато серйозніший і деталізованіший, ніж попередні, спішно розроблені законопроекти Конгресу проти Росії. Проект розглядає кілька важливих питань, включно з поширенням хімічної зброї, запобіганням міжнародній кіберзлочинності і боротьбою з втручанням у вибори, в той час як спектр санкцій ширший і потенційно ефективніший, ніж раніше. Особливо виділяють п'ять аспектів: інцидент в Керченській протоці, російський борг, нафта і газ, багатство Путіна і його оточення, а також питання безпеки.

У листопаді минулого року в США вибухнули бурхливі дебати після того, як російська берегова охорона незаконно захопила три невеликих українських судна з 24 моряками в міжнародних водах біля Керченської протоки, що з'єднує Чорне море з Азовським. Судна йшли з одного українського порту в інший, і 24 моряки досі залишаються в московській в'язниці Лефортово, якою колись управляв КДБ.

Однією із запропонованих відповідей США було блокування чорноморських портів Росії. Але порт Новоросійськ експортує практично всю казахстанську нафту, і мета полягала не в тому, щоб покарати цю країну. Іншою ідеєю було заборонити російські кораблі, але більшість з них ходить під «зручними прапорами». Третьою пропозицією були страхові санкції, але страхування організовано у великі блоки, які ускладнюють ідентифікацію окремих суден або портів. Розумним чином DASKAA 2.0 замість цього всього пропонує санкції проти 24 агентів ФСБ, які були замішані в атаці в Керченській протоці, а також – санкції проти російського суднобудування, якщо країна продовжить порушувати свободу судноплавства в у цих водах.

DASKAA 2.0 також розширює спроби свого попередника санкціонувати новий суверенний борг Росії. Хоча державний борг Росії у цей час складає всього лише близько 15% ВВП, обмеження її можливості позичати на світових ринках має сенс, оскільки це змусило б Росію затягнути пояс і відповідно менше інвестувати, що також призвело б до зниження економічного зростання. І, починаючи з нового державного боргу, санкції США можуть бути розширені, щоб охопити вторинний державний борг і позики з боку державних компаній. Це як серйозна, так і зручна міра, що не сполучена з ризиками і витратами для Заходу. DASKAA 2.0 також погрожує санкціями проти російських фінансових інститутів.

Санкціонування російського експорту нафти і газу – на долю якого припадало дві третини російського експорту, коли світові ціни досягли свого максимуму в період між 2011 і 2013 роками – з метою перешкодити російській військовій агресії, лише підвищило б світові ціни на користь Кремля. Розсудливо, що США і ЄС досі обмежували своїми санкціями певні нафтові технології.

Запропоновані раніше санкції проти спільних російсько-американських нафтогазових підприємств могли б завдати удару по американським компаніям, і тому були обмежені DASKAA 2.0, що відіб'ється тільки на великих нових інвестиціях за межами Росії. Значно більш жорстка ідея США полягала в тому, щоб санкціонувати російський трубопровід Північний потік-2 з Санкт-Петербурга до Німеччини. Але це виявилося технічно складним, і європейці наполегливо виступили проти санкцій щодо експорту російського газу по трубопроводах. Замість цього DASKAA 2.0 пропонує санкції проти російського скрапленого природного газу, що викличе менше заперечень з боку західних союзників.

Закон CAATSA від 2017 року поклав початок переслідування російських олігархів з оточення Путіна і особистого багатства Путіна. DASKAA 2.0 в цьому напрямі пішов далі. Вимога США про повну прозорість всіх активів стане найсильнішим ударом по путінській клептократії.

І все ж найжорсткіші положення DASKAA 2.0 містяться в останньому новому розділі, згідно з яким РФ можуть визнати країною – спонсором тероризму, що дуже серйозно. Законопроект також пропонує ідеї для боротьби з неправомірним використанням Росією червоних повідомлень Інтерполу для переслідування своїх політичних ворогів за кордоном. Мабуть, найяскравішою новинкою є вимога надати звіт щодо вбивства лідера російської опозиції Бориса Нємцова в 2015 році. Це буде дуже цікаво – особливо з урахуванням того, що видатний історик Інституту Гувера Джон Данлоп недавно опублікував книгу, в якій недвозначно звинувачує у вбивстві Путіна.

У відповідь на новини про новий законопроект Конгресу російський фондовий ринок впав на 3%. Очевидно, що DASKAA 2.0 привернув до себе увагу Москви. Головне питання зараз полягає в тому, як на атаку на свого найважливішого іноземного прихильника відреагує Трамп.

Переклад НВ

Новое Bремя володіє ексклюзивним правом на публікацію колонок Project Syndicate. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Copyright: Project Syndicate, 2018.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Саме там

Сьогодні, 12:05

thumb img
Це просто чарівно. Як живуть сучасні українські відьми і травниці - репортаж НВ
Політика

Сьогодні, 13:05

thumb img
Катерина Кіт-Садова у великому інтерв'ю – про чоловіка, "сміттєвий" скандал, Гриценка і свої активи
Компанії/Ринки

Сьогодні, 09:00

thumb img
Відчиняйте, їжа! Скільки заробляють кур'єри Uber Eats і Glovo і хто найчастіше користується послугами доставки