Чому я постійно запізнююсь

0 коментувати
Про різницю між нормальними та поганими запізненнями, а також про те, як розпізнати того, хто хронічно спізнюється

Вранці я прокинувся через смс-ку друга. Він прислав лінк на статтю під назвою: «У оптимістів є одна спільна риса – вони завжди запізнюються». Інтригуюче. Що може бути краще заголовка «Причина, через яку люди [притаманна вам погана риса], насправді [гарна риса]».

Я сів читати. І, як виявилося, немає нікого краще за людей, які постійно спізнюються. Вони сповнені оптимізму і надій: «Насправді люди, які постійно спізнюються, просто більш оптимістичні. Вони вірять, що можуть за обмежений відрізок часу виконати більше завдань, ніж звичайні люди, і обожнюють, коли на них звалюється відразу багато завдань. Іншими словами, вони вірять у себе».

Вони мислять по-крупному: «Люди, які постійно спізнюються, не звертають уваги на дрібниці, вони концентруються на загальній картині і вважають, що майбутнє сповнене безкінечних можливостей».

Ті, хто спізнюються, просто шарять: «Люди з тенденцією до запізнень люблять зупинитися і понюхати троянди... життя не повинно бути розпланованим до найдрібніших деталей. Чітка прихильність до розкладу означає невміння насолоджуватися моментом».

Я ніколи так сильно не пишався своєю схильністю до запізнень, аніж після прочитання цієї статті.

Я довів своїми запізненнями чимало друзів

І все-таки, що за нісенітниця? Терпіти не можу тих, хто спізнюється. Саме цю рису в собі найбільше ненавиджу. І спізнююся не тому, що люблю нюхати троянди, бачу загальну картину або вважаю, що майбутнє сповнене нескінченних можливостей.

Я спізнююся, тому що я божевільний.

Я поміркував кілька хвилин і, здається, розібрався в тому, що відбувається. Справа в тому, що є два види запізнень:

1) Нормальні запізнення. Запізнення вважається нормальним, якщо людина своїм запізненням нікому не шкодить: наприклад, якщо мова йде про зустріч декількох друзів або вечірку. Навіть без її присутності усе починається вчасно і йде нормально.

2) Погані запізнення. А ось, коли людина спізнюється і це негативно впливає на інших, наприклад, не приходить вчасно на вечерю вдвох або на зустріч, яка без неї не почнеться, це вже погане запізнення.

Я сподіваюся, що в статті, яку я прочитав, йдеться все-таки про нормальні запізнення. Тоді без проблем, може, ці люди і справді круті – хтозна.

Але, почитавши коментарі, можна помітити, що людей розлютила подача запізнень у позитивному світлі – і з цього легко зробити висновок, що ось вони якраз подумали про погані запізнення.

Отже, в мене нібито не залишилося іншого виходу, крім як відірватися від написання величезного тексту про SpaceX і взятися за людей-адептів поганих запізнень.

Я ділю людей, схильних до поганих запізнень, на дві підгрупи:

Перша підгрупа. Люди, яких їхні запізнення абсолютно не турбують. Ці люди – сволота.

Друга підгрупа. Ті, хто страждає і мучиться через свої запізнення. У цих людей є проблеми.

Описати першу підгрупу досить просто. Вони просто вважають себе особливими. Обговорювати тут нічого.

Пунктуальні люди вважають, що всі схильні до поганих запізнень – це люди з першої підгрупи, оскільки думають, що всі, хто спізнюються – адекватні люди.

Коли адекватна людина вважає якусь поведінку нормальною, вона продовжує поводитися так само. Тому пунктуальна людина, яка завжди приходить вчасно, бо вважає запізнення неприпустимими, вірить, що, якщо інші запізнюються, то вони просто покидьки, які вважають це нормальним.

Але думаючи так, він обходить увагою другу підгрупу, яка, попри те, що постійно спізнюється, ненавидить змушувати людей чекати. Давайте назвемо людей, що входять в неї, БХС (Божевільні, що Хронічно Спізнюються).

Незважаючи на те, що обидві групи схильних спізнюватися людей постійно виводять з себе навколишніх, надійний спосіб визначити БХС – це його дивне прагнення перемагати самого себе: незмінно пропускати початок фільмів, витримувати психологічний стрес, ганяючись за поїздом, знищувати свою репутацію на роботі і так далі. Скільки б прикрощів такі люди не завдавали оточенню, вони дратують ще більше.

Я не перший БХС у моїй родині. Я провів приблизно 15% свого дитинства, стоячи на вулиці і злісно копаючи камені, тому що знову всіх дітей забрали по домівках, а я все ще чекав маму. Коли вона, нарешті, приїжджала, нормальної розмови у нас не виходило. Вона завжди почувалася винуватою через запізнення. У неї серйозна проблема з часом.

Моя сестра одного разу прогавила ранковий рейс, і їй дали квиток на наступний ранок. Цей рейс вона теж пропустила. Їй дали квиток на літак, який відлітав через п'ять годин, але вона заговорилася по телефону і – здогадайтеся – знову пропустила рейс. У неї серйозна проблема з часом.

Я був БХС усе своє життя. Я довів цим чимало друзів, я не раз і не два зганьбився на роботі, я справжні марафони бігав в аеропортах. Найчастіше мої запізнення виглядають таким чином:

Я домовився зустрітися, скажімо, з колегою в кав'ярні о 15:00. Коли я складаю розклад на день, мій план здається ідеальним. Я вийду раніше, буду на місці заздалегідь, близько 14:45. Тому я не нервую. Обожнюю, коли нервувати не доводиться. Все буде чудово – я піду прогулянковим кроком, увімкну плеєр і зайду в метро. Вийшовши з метро, оскільки у мене є запас часу, я прихоплю собі лимонад і понасолоджуюся Нью-Йорком. Це буде так чудово – милуватися архітектурою, слухати шум міста, спостерігати за потоком людей. Яке ж усе-таки прекрасне місто!

Все, що мені потрібно – це вийти з метро о 14:45. Це означає, що мені потрібно бути в метро о 14:25, для надійності – о 14:15. Отже, з дому потрібно вийти о 14:07 або трохи раніше. План готовий. А ось як це вийде у реальності.

БХС – дивні люди. Я впевнений, що кожен БХС по-своєму чокнутий, і, щоб зрозуміти таких людей, потрібно розібратися в їхній темній внутрішній психології. В моєму випадку має місце суміш трьох дивних звичок:

1. Я спізнююся, тому що у мене викривлене уявлення про час. Здатність БХСів недооцінювати, скільки часу знадобиться на ту чи іншу справу, корениться в невичерпному оптимізмі, побудованому на самообмані. Зазвичай це відбувається так: БХС запам'ятовує той випадок, коли він встиг зробити справу швидше всього. І саме цей час вони тримають у пам'яті. Ніщо не змусить мене повірити, що для зборів у тижневу подорож потрібно 20 хвилин: мій мозок переконаний, що п'яти з лишком вистачить. Дістаєш сумку, жбурляєш туди одяг, умивальні причандали, застібаєш сумку, готово. Дурниця, що насправді для поїздки може знадобитися щось ще. П'ять хвилин. Я в це вірю.

2. Я спізнююся, тому що володію дивною нетерпимістю до зміни занять. Не впевнений, як краще пояснити це, але я ненавиджу переключатися на щось інше. Коли я працюю вдома, я терпіти не можу, якщо мені потрібно вийти у двір і зробити щось там. Не тому, що саме заняття мені не подобається, ні, я б навіть був радий це зробити, але сама необхідність зміни викликає в мені ірраціональний внутрішній спротив. Плюс у тому, що, коли я нарешті доволочу свою дупу кудись, я і йду звідти останнім.

3. І нарешті, я спізнююся, тому що злюся на себе. Зв'язок тут прямий – чим більше я горюю про свою продуктивність у цей день, тим більше ймовірність, що я спізнюся. Чим більше я задоволений прожитим днем, тим легше раціональній частині мене взяти гору. Я відчуваю себе дорослим і відповідальним, а тому мені простіше поводити себе, як дорослому. Але в ті дні, коли я спізнююся, я повірити не можу, що встиг так мало. Тому мій мозок відмовляється визнати реальність, і влаштовує сеанс самобичування. «Ні. Не може бути. Ні. Ти не зробив нічого з того, що збирався, отже, сядь і зроби хоч що-небудь, навіть якщо ти запізнишся».

Так ось чому я спізнююся – тому що я божевільний. Я не кажу, що БХСів потрібно прощати: запізнення ненормальні, і з цим потрібно щось робити. Але вони спізнюються не через неповагу до вас. У цих людей просто серйозні проблеми.

Оригінал публікації на сайті Wait But Why

Wait But Why час від часу пише щось новеньке. Ми посилаємо кожен пост по email більш 230,000 осіб – вкажіть свою адресу тут, і ми додамо вас до списку (ви будете отримувати лише кілька листів на місяць). Ви також можете слідкувати за Wait But Why в Facebook і Twitter.

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Wait But Why. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше думок тут:


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.