7 способів примусити ненавидіти себе у Facebook

3 коментувати
Знаєте, чому нестерпна поведінка у Facebook така нестерпна? Тому що немає кнопок «Не подобається», «Набрид уже» та кнопки «Середній палець»

2013 рік, новорічні свята. Я відпочиваю, заходжу перевірити пошту і бачу лист від подруги. Вона переслала мені те, що сама назвала особливо огидним статусом у Facebook, який сплив у її новинній стрічці. Написаний він був якоюсь людиною, яку ми називатимемо Деніел. Ось що там було:

«2012 рік був важливим для мене. Я покинув прекрасну роботу на телеканалі NBC, щоб повернутися до Чикаго. Почав зустрічатися зі своїм янголом Джеймі Холланд. Почав займатися йогою (завдяки Джейку Фішеру та Джоні Перлстайн!). Написав альбом із Метью Йоханссоном. Записав іще один альбом, якими пишаюся. Зависав із Оуеном Вілсоном і працював над дивним проектом з Уіллом Феррелом. Поговорив з Девідом Грегорі про Барака Обаму. Танцював. Приєднався до команди з кікболу. Виграв кілька нагород. Допоміг своїй сестрі спланувати подорож улітку. Багато плавав. Трохи грав у гольф. Плакав більше, ніж ви могли б подумати. Прочитав «Світ за Гарпом» Джона Ірвінга. Подивився «Апокаліпсис сьогодні». З'їздив у Маямі на фінал НБА. Пив із Дейві Велчем найкращий апельсиновий сік з усіх, які мені колись доводилося куштувати. Твітив. Побував на прекраснім весіллі на півночі штату Нью-Йорк. Випив неймовірну кількість молока. Навчився робити скульптури з піску. Бачив грандіозне світлове шоу. Бачив Лос-Анджелес і Лейкерс. Закохався у фітнес-браслет Jawbone UP. Готував із Джеймі. Доглядав за садом із Джеймі. Дивився «Чужий серед своїх» із Джеймі. Боровся із Джеймі. Сміявся годинами із Джеймі. Закохався в сім'ю Джеймі. Працював над п'єсою. Грав у World of Warcraft. Багато грав на гітарі. Це був дійсно неймовірний і чудовий рік. Який прекрасний світ».

Поки я дочитував повідомлення, вільна від телефону рука міцно приклеїлася до мого обличчя. Я виглядав так, ніби мене змусили дивитися, як із людей живцем здирають шкіру.

Вечір був зіпсований. Замість того щоб дистанціюватися, я почав вникати. Перечитував цей статус, знову і знову дивуючись, наскільки агресивно неприємним може бути найпростіший текст. Тоді я й задумався над тим, чому якісь дії користувачів Facebook страшенно дратують, а інші – ні. Поміркувавши якийсь час, я дійшов простого висновку: статус у Facebook дратує, коли він націлений, першою чергою, на самого автора і не несе нічого позитивного для того, хто його читає.

Статуси, які не дратують, зазвичай, або цікаві/інформативні, або смішні/кумедні/розважальні. Чому це не дратує? Тому що вони роблять щось хороше мені, читачеві. Вони роблять мій день трохи кращим.

Тим часом дратівливі статуси люди зазвичай публікують з наступних мотивів:

 1. Формування іміджу. Автор хоче вплинути на те, як і що про нього думають інші.
 2. Нарцисизм. Роздуми, думки, життєва філософія автора дуже важливі. Автор і його життя цікаві автору.
 3. Притягання уваги. Автору бракує уваги.
 4. Викликання заздрощів. Автор хоче, щоб читачі позаздрили тому, як він/вона живе.
 5. Самотність. Автор відчуває себе самотнім і хоче, щоб Facebook полегшив його страждання. Це найменш дратівлива мотивація з п'яти названих раніше, проте дивитися на поведінку самотньої людини в Facebook - гнітюче видовище, від якого самому стає сумно. Таким чином, людина передає свій смуток іншим, і це погано. Саме тому ця мотивація увійшла до списку.

Facebook буквально наводнений такими статусами. Є лише невелика кількість справді святих людей, решта - більшість людей, яких я знаю і, звісно, я сам – входять до першої групи та відповідають за всі ті нісенітниці, що з'являються то тут, то там. Це справжня епідемія.

Розгляньмо найпоширеніші типи злочинів.

 1. 1. Хвастощі. Це настільки поширена мотивація у Facebook, що її треба розділити на три підгрупи:

А. «У мене прекрасне життя»

Опис: З огляду на пост у Facebook, ваше життя здається чудовим або на макрорівні (отримав роботу мрії, отримав наукову ступінь, нова квартира), або на мікрорівні (вирушаю у чудову подорож, наближаються довгі вихідні, буде веселий вечір з друзями, просто був хороший день).

Приклади:

- Вгадайте, кого щойно взяли в TFA!!!

- Гаваї!

- Дорогою на гру Giants. Попереду вечір із Дейвом, Меттом, Полом та Енді. Люблю тебе, субото.

Справжня причина запощування: формування іміджу (я успішний, я щасливий, у мене прекрасне соціальна життя), прагнення викликати заздрість.

У кращому разі ви просто в захваті від вашого життя і відчуваєте необхідність розповісти про це всім. У гіршому - ви навмисно сподіваєтеся змусити людей заздрити вашому життю та почуватися від цього гірше. Глибоко в душі ви ретельно добиратимете слова, щоб люди думали про вас певним чином.

Припустімо, ви не така вже погана людина, просто ви настільки збуджені, що хочете з кимось поділитися своєю радістю. Навіть якщо це так, то єдині люди, які нормально сприймуть ваші хвастощі – близькі друзі, друга половина або члени сім'ї. Щоб поділитися добрими новинами з ними, існують електронна пошта, SMS, телефонні дзвінки та живе спілкування. Ваші сплески самовихваляння реально дратують тих, хто не підтримує з вами близьких стосунків, але саме вони складають більшу частину аудиторії, яка прочитає цей пост у Facebook.

В. Таємні хвастощі

Опис: Той самий випадок, що і попередні кричущі хвастощі, однак під прикриттям хиткого маскування. Сюди належать скромні хвастощі, непрямі хвастощі та хвастощі, замасковані під гучні слова.

Приклади:

- Здається, зараз ступінь доктора дають шахраям та п'яницям. Що за часи!

- Цього літа подорожуватиму. Може, комусь потрібно житло в Сохо на липень-серпень?

- Дорогою додому в мій бік двічі свистіли, двічі сигналили, через одну машину ледь не трапилася аварія (водій задивився на мене). Іноді я дійсно ненавиджу чоловіків.

Справжня причина запощування: формування іміджу, прагнення викликати заздрість.

З одного боку, ці люди, принаймні, усвідомлюють, що хвастощі потрібно якось приховувати, з іншого – їхні мотиви такі самі, як і у відкритих хвальків. Порівняно з ними перші можуть здатися навіть приємними.

С. «У мене класні взаємини»

Опис: Публічне висловлювання вкрай позитивних почуттів до коханого/ї чи опис смішних ситуацій, які доводять досконалість ваших взаємин.

Приклади:

- Несподівана поїздка до Вермонту на дві ночі. Все, що можу сказати: вау, оце бойфренд.

- Рейчел, дякую тобі за найкращий рік у моєму житті.

- Прекрасна дощова субота з піцою, іграми, фільмами та дружиною.

Головна причина запощування: формування іміджу (щоб ви знали, у мене є бойфренд, у мене є класні взаємини), прагнення викликати заздрощі.

Мотиви цього типу хвальків зрозумілі всім. Єдине, що може пом'якшити їхню провину, - ті випадки, коли вони намагаються покращити стосунки з коханим/ною, показуючи свої почуття більш значущим чином, ніж під час особистого спілкування. Але невже ти збираєшся втягнути нас усіх, 800 своїх друзів на Facebook, у це лайно лише тому, що не можеш знайти креативніший спосіб показати свої почуття?

Кумедно, коли ці пости з'являються через те, що хлопець десь напартачив – або ж бойфренд подруги його дівчини написав у Facebook якусь дурницю в такому сенсі, і тепер вже його дівчина злиться, що для неї такого не роблять. Зрештою, він наважується і постить.

Насправді, вибачити такі дії неможливо. Якщо потрібно якось налагодити стосунки за допомогою Facebook, є безліч соціально прийнятних способів зробити це: божеволійте від спільних фотографій на сторінці, насолоджуйтеся лайками та коментарями, змінюючи статус на «у відносинах», «заручений/а», «одружений/а».

2. Таємниче завершення

Опис: Пост, з якого зрозуміло, що у вашому житті відбувається щось хороше або погане, але незрозуміло, що саме.

Приклади:

- Це кінець. Більше НЕ зустрічаюся.

- Сьогодні може бути важливий день...

- У такі моменти розумієш, що всі страждання та зусилля були не марними.

- Уфффффф.

Головна причина запощування: привертання уваги.

Найсмішніше в цьому – дивитися, як люди невідворотно починають коментувати подібні статуси і як автор на це відповідає, якщо, звичайно, взагалі відповідає.

 • Знаменитість. Автор мовчить, ніби коментарі до його/її посту – це дії надокучливих фанатів.
 • Велике цабе. Автор оновлює статуси в Facebook, бо хоче обговорити це з громадськістю. Проте він не хоче просто розповісти про це, він хоче, щоб його/її запитали.
 • Стражденний герой. Автор відповідає на коментарі, але зберігає інтригу – він нещасний, але не хоче про це говорити.
 • Для всіх вона особлива принцеса. Автор відповідає, але зберігає інтригу – сталося щось хороше, але «поки він не може сказати, що саме, проте скоро ви про все дізнаєтеся!». Що ж, тепер ви, затамувавши подих, чекаєте новин! Це особливий випадок, адже тут присутній і нарцисизм, і виклик заздрощам, і формування іміджу. Що за дивовижна особистість у вашому житті!

3. Оновлення статусу з будь-якого приводу

Опис: Фактичний переказ щоденної рутини на своїй сторінці у Facebook.

Приклади:

- Вийшов у тренажерку, після цього на курси з читання.

- Пельмені!

- Нарешті дописав роботу.

Справжні причини запощування: самотність, нарцисизм; автор вважає, що у Facebook треба робити актуальне оновлення статусу на поточний момент.

Дозвольте, покажу це за допомогою картинки.

«Нарешті дописав роботу»? Добре. Що далі? Чекаєш нещирих привітань від купки людей, яким плювати на твої зусилля?

«Вийшов у тренажерку, після цього на курси з читання». Кому ти про це розповідаєш? У якийсь момент між роботою і тренажерним залом тобі захотілося взяти телефон і написати ось цей пост? Відклади його і скажи мені, навіщо це було? Це та частина нашого життя, яка на малюнку позначена синім. Отже, навіть твоїй мамі нецікаво про це слухати.

Інформація про щоденну рутину людини не формує їй якийсь імідж і не викликає заздрощів у решти. Отже, головна мотивація для публікації подібних повідомлень – залучення уваги та самотність. Мені здається, добре, що завдяки Facebook самотня людина може комусь розповісти про минулий день, але тільки якщо її пости при цьому не нагадують решті, що їхнє життя безглузде і рано чи пізно вони помруть.

4. Особисте повідомлення, яке з незрозумілих причин стало публічним

Опис: Особисте повідомлення, призначене для однієї людини. Навіщо його бачити всім іншим, незрозуміло.

Приклади:

- Сумую за тобою! Коли виберемося кудись разом?

- До чого класні вихідні в компанії з Джулі Епштейн і Емілі Ротшильд. Люблю своїх дівчаток!

– Усі жарти, які розумієте тільки ви.

Справжня причина запощування: формування іміджу, виклик заздрощів, нарцисизм. Або вам за 80 і ви не розумієте, які з ваших повідомлень публічні, а які - особисті.

Мою бабусю відразу не чіпатимемо. Хороших виправдань для подібних повідомлень немає, зате є маса дратівливих. Перерахуємо їх:

 • Здаватися крутим, створювати враження, що у вас соціально активне та веселе життя.
 • Показати всім, який ви хороший друг і які у вас гарні друзі.
 • Змусити людей заздрити вам або думати, що їхнє життя гірше.
 • Ви поводитеся як старшокласник, популярний серед інших учнів школи.

Подібні пости розчулюють мене тільки тоді, коли людина намагається змусити заздрити свого колишнього/колишню або когось, кого вона ненавидить. Таким чином, вона оновлює статус для однієї-єдиної людини. Злість людини зайшла настільки далеко, що стала навіть кумедною.

5. Раптова промова, гідна церемонії вручення Оскара

Опис: Вилив любові без якоїсь видимої причини, та ще й незрозуміло кому призначений.

Приклад: Я просто хочу подякувати всім, хто якось торкнувся мого життя. Ваша підтримка для мене – все. Я ніколи б не змогла пройти крізь усі випробування минулого року без вас.

Справжня причина запощування: залучення уваги.

Я відмовляюся вірити, що ви непідробно прагнете вилити любов 800 друзям на Facebook. Якщо ви раптом відчули несподіваний приплив любові до кращих друзів або своєї сім'ї, хіба ви висловлюєте це за допомогою публічного статусу в соцмережі? Чи не скористаєтеся ви електронною поштою або приватними повідомленнями, щоб зв'язатися з кількома близькими людьми?

Але ні. Тут все зводиться приблизно до такого: «Привіт усім! Я тут! Обійміть мене!». Неминучою відповіддю на один із таких статусів - ким би ви не були - будуть десятки лайків замість обіймочок і коменти замість рукостискань.

6. Неймовірно очевидні міркування

Опис: Якщо нагадування від Facebook надходять у тисячу разів частіше, це означає, сталося щось важливе, і ваші друзі у соцмережі заходилися висловлювати свою думку з цього приводу.

Приклади:

- Я всім серцем із громадянами Єгипту, які виборюють своє право на свободу. У всіх є право на свободу, і я молюся, щоб вони здобули перемогу.

- Мої думки і молитви з сім'ями Ньютауна, які переживають цю жахливу трагедію. Немає слів, щоб описати своє співчуття тим, хто втратив дитину.

- Я розчарований деякими діями Обами під час першого терміну президентства, проте щасливий, що його переобрали. З надією дивлюся на те, що нам принесе другий термін.

Справжня причина запощування: нарцисизм, формування іміджу (я з людей, що мають власну думку; я розумний/на і можу говорити дорослі речі).

Це дратує, бо: а) ви не кажете нічого, що навіть віддалено претендує на оригінальність; коментуєте події, про які постійно пишуть ЗМІ, описуючи все до останньої дрібниці; б) ви втручаєтеся у серйозну, часто трагічну подія, хоча безпосередньо вас вона не стосується. Смуток, який ви відчуваєте з приводу трагедії, не пояснює справжньої причини публікації таких статусів. Немає необхідності описувати нам те, якими ці події здаються з вашої точки зору, – якщо мені в момент моєї трагедії захочеться гарніру з нарцисизму, я почитаю те, що з цього приводу пишуть у Twitter знаменитості.

7. Крок назустріч просвітлінню

Опис: Автор - непрохане джерело мудрості.

Приклади:

- «Мир виходить зсередини. Не шукай його зовні», - Будда.

- «Сподівайся на Господа всім серцем твоїм і не покладайся на розум твій. На всіх шляхах пізнавай Його, і Він твої стежки вирівняє», - Притчі, 3: 5-6.

- Не бачу нічого особливого в першому дні нового року. Не розумію людей, які присягаються, що з нового року стануть іншими. Якщо хочете стати кращими, не важливо, з якого дня в році це почати... Особисто я планую завтра бути такою ж людиною, як і сьогодні.

Справжня причина запощування: формування іміджу, нарцисизм.

Ох, з чого ж почати.

По-перше, про смирення в цьому разі навіть не йдеться. Насправді, людина думає приблизно таке: «О, привіт, друзі на Facebook. Я та сама людина, якій відомі секрети буття. Дозвольте мені розповісти вам те, що я знаю, і колись ви також зможете знайти свій шлях до просвітлення».

По-друге, ви взагалі знаєте, що надихає людей? Людей надихає, коли ви реально досягаєте чогось неймовірного, і це стає прикладом для інших. Щоб лише ваші слова надихали, ви маєте бути обдарованим оратором, письменником, якому справді є що сказати – і ми обидва знаємо, що це не про вас. Якщо ви вважаєте, що ви надихаєте людей тим, що публікуєте банальні цитати, що ж, ви обурливо самозакохані.

По-третє, давайте розглянемо справжню причину публікації таких статусів – формування іміджу. Ви хочете, щоб люди бачили, наскільки ви просвітлена людина, та захоплювалися духовною подорожжю, яку ви здійснюєте.

***

Пост нашого друга Деніела - справжній подвиг. В одному-єдиному параграфі він примудрився задіяти всі згадані вище подразливі формулювання і мотивації. Найцікавіше, що, прокрутивши вниз цей статус, ви побачили б під ним лише лайки і кілька дружніх коментарів.

Знаєте, чому нестерпна поведінка на Facebook така нестерпна? Бо у Facebook немає кнопки «Не подобається», кнопки «Набрид уже» та кнопки «Середній палець», а бути мудаком у коментарях теж негарно. Тому дратівливі статуси мають лише позитивні відгуки, і їх стає ще більше. Людям здається, що вони несуть щось хороше подібними постами.

Дратівливі статуси відбивають абсолютно нормальні людські якості – всім хочеться похвалитися, у всіх бувають періоди слабкості, коли їм необхідна увага або вони почуваються самотніми; зрештою, у всіх є певні бридкі якості, які час від часу вилазять то тут, то там.

І для цього у вас є люди, які вас люблять.

Чого не засвоїли Деніел і більшість інших людей, так це того, що з 800 друзів у Facebook тільки 10-15 з них дійсно люблять вас. У особливо приємних людей ця кількість може сягати 30. Тобто, 1-4% від загальної кількості друзів. Це означає, що близько 96-99% ваших Facebook-друзів вас не люблять.

Їм, загалом, плювати на вас і на те, як минув ваш день, як там ваше життя, вони не дуже вболівають за вас, і їм точно не хочеться мати справу з вашими негативними сторонами. Тому, коли ви робите щось чисто в егоїстичному пориві, воно не повинне з'являтися на екрані їхніх ПК. Просто не повинне.

Ну, мені час йти. Спочатку в зал, потім обід, потім додому й у ліжко.

Переклад НВ

Оригінал публікації на сайті Wait But Why

Wait But Why час від часу пише щось новеньке. Ми надсилаємо кожен пост на email більш ніж 230,000 осіб – введіть свою адресу тут, і ми додамо вас до списку (ви отримуватимете лише кілька листів на місяць). Ви також можете слідкувати за Wait But Why у Facebook і Twitter.

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Wait But Why. Републікування повної версії тексту заборонене

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.