Винести Яценюка. Що показав скандал у Раді

14 грудня 2015, 15:03
2193
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Винести Яценюка. Що показав скандал у Раді - фото
Будь-які перевибори змусять БПП сідати за стіл переговорів з людьми рівня Тимошенко і Ляшко

Проблема українських депутатів у тому, що вони дуже хочуть сподобатися своєму виборцю. За це вони готові поховати країну, - пише Павло Казарін для Крым.Реалии.

Уявіть собі країну, яка воює з потужним супротивником. В цій країні до того ж парламентська коаліція балансує на межі розколу. При цьому саме наявність коаліції є обов'язковою умовою для отримання західних кредитів. Тих самих, які залишаються запорукою хиткої, але стабільності в державі. І уявіть, що в такій країні, коли прем'єр-міністр (політична партія якого знаходиться в коаліції) звітує перед парламентом, до трибуни виходить депутат від пропрезидентської фракції (яка теж перебуває в коаліції) і намагається в буквальному сенсі винести чиновника від мікрофона.

Уявили? Цирк? Ні, реалії українського парламенту.

Олег Барна – той самий злощасний депутат, який намагався відтягнути Арсенія Яценюка від трибуни – напевно, навіть не розуміє, що зробив. Він запевняє, що рано чи пізно прем'єр-міністра винесе сам народ. Що він – Барна – продемонстрував політичну рішучість. Що політик, рейтинг якого впав до нуля, має йти. І що всі повинні терміново поставити підписи за відставку прем'єра.

Він Дон Кіхот? Напевно, йому хотілося б так думати. Хоча, за гамбурзьким рахунком, він скоріше схожий на ідіота.

Не можна намагатися одночасно бути всередині влади і вести себе як опозиціонер

І справа не в тому, що рейтинг Арсенія Яценюка справді впав до непристойних розмірів. І навіть не в тому, що фотографії, на яких Барна намагається відтягнути Яценюка від трибуни, розлетілися по всьому світу як доказ недоговороздатності української влади. Справа в тому, що Олег Барна – це ілюстрація класичного прикладу безвідповідальності, короткозорості та елементарної малоосвіченості.

У мене немає жодних ілюзій щодо прем'єр-міністра. Арсеній Яценюк – це приклад людини, здатної красиво говорити про реформи, але онтологічно нездатної їх втілювати в життя. І претензії до голови Кабміну настільки очевидні, що повторювати їх просто безглуздо. Однак є одне «але».

Олег Барна – депутат від коаліції. Тієї самої, яка домовилася працювати у зв'язці – мірою сил і можливостей. Якщо йому не подобається коаліція, частиною якої є прем'єрська фракція «Народний фронт», він завжди може її покинути і отримати право на критику. До цього він такого права не має. Тому що коаліційна угода покладає відповідальність на кожного її учасника.

Не можна намагатися одночасно бути всередині влади і поводитись як опозиціонер, заробляючи персональні бали на критиці цієї самої влади. Втім, Олег Барна – класичний представник парламенту. Як і його колеги, він зосереджений не на долі країни, а на своїй власній. І навіть його щирість не вибачає його дурості. Тому що дурість – один з семи смертних гріхів для еліти країни в час війни.

Давайте пофантазуємо, що завтра Олег Барна набере однодумців, щоб відправити прем'єр-міністра у відставку. Чи означає це, що пропрезидентська фракція зможе запропонувати парламенту якусь ефективну і одночасно компромісну фігуру на посаду прем'єра? Вона може спробувати, але без голосів пропрем'єрського «Народного фронту» ця людина не буде затверджена на посаді.

Можна, звичайно, пофантазувати, що дострокові парламентські вибори приберуть депутатів від «Народного фронту» з Верховної Ради і позбавлять пропрезидентську фракцію від необхідності з нею домовлятися. Але місце пропрем'єрської фракції, як показують соцопитування, займуть хлопці з «Радикальної партії» і «Батьківщини». І тоді Порошенко буде змушений домовлятися з Ляшком і Тимошенко. Ви можете уявити собі масштаб їх популістських запитів в той момент, коли вони усвідомлюють своє значення? Є обґрунтована підозра, що на цьому тлі фракція «Народного фронту» буде здаватися втіленням конструктиву і реформаторства.

Ви скажете, що це глухий кут, і я погоджуся. Так, нинішня коаліція погана, і рівень її ККД вкрай низький. Але в рамках нинішнього парламенту від послуг «Народного фронту» відмовитися не вийде. А будь-які перевибори змусять БПП сідати за стіл переговорів з людьми рівня Тимошенко і Ляшко. І це буде справжньою катастрофою.

Якщо б у депутата Барни були хоч зародки здібностей мислити на перспективу – він би це зрозумів. Напевно, він також зміг би зрозуміти, за що саме його виключили з фракції. Але він волів сам стати посміховиськом і зробити те ж з країни.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Культура

Вчора, 14:04

thumb img
Французька весна 2019: Оголошено кінопрограму фестивалю
Краса та мода

Вчора, 20:30

thumb img
10 трендів весни. Як підготувати свій гардероб до дощу, сонця і грози
Події

Сьогодні, 10:31

thumb img
Розпочнуть із площі. Влітку в Києві стартує реконструкція Центрального вокзалу