МВФ, борг України та світовий порядок

3 коментувати
МВФ, борг України та світовий порядок
Якщо Фонд не вважає територіальну цілісність своїх країн-членів аксіомою, його навряд чи можна називати по-справжньому міжнародним

Нещодавно прийняті модифікації до політики МВФ до боржників офіційних кредитів будуть мати прямий вплив на борг України перед РФ. Вони, схоже, дозволять Україні за певних обставин продовжити отримувати міжнародну фінансову підтримку навіть без домовленості з Росією щодо $3-мільярдного боргу України Москві. Хоча МВФ можна привітати за це часткове рішення, політика Фонду була змінена занадто пізно і покищо в недостатній мірі.

Незважаючи на зміни, МВФ продовжує розглядати зобов'язання, які залишилися в України перед РФ як предмет м'якого тиску на Київ. Таким чином МВФ посилає змішані сигнали міжнародному співтовариству держав.

Позиція МВФ передбачає, що, навіть після того, як держава анексує територію сусідньої країни і почне проти неї гібридну війну, країна-агресор і окупант може розраховувати на підтримку МВФ в питанні повернення боргу у окупованого, змученого війною сусіда.

Більше того, країна-гарант Договору про нерозповсюдження може загрожувати використовувати свою ядерну зброю для утримання захоплених військовим шляхом територій, але, згідно з правилами МВФ, як і раніше буде користуватися допомогою Фонду у витребуванні боргу з країни, чию територію вона анексувала. Ні те, що боржник раніше відмовився від великого ядерного арсеналу в обмін на гарантії безпеки від кредитора, ні те, що кредитор не скористався цією наївністю для розширення своїх територій, не змінять принципово позицію МВФ.

Згідно з нинішньою позицією Москви, країни, яка два роки тому позичила у РФ $3 млрд, більше не існує

Також, згідно з правилами Фонду, те, що країна-боржник зазнала серйозного гуманітарного та економічного збитку від військових дій агресора, а також торгової та інформаційної війни, не веде до списання боргу цієї країни перед агресором.

Схематизм МВФ загрожує міжнародному порядку, невід'ємною частиною якого є сам Фонд. Зрештою, назва організації – Міжнародний Валютний Фонд. Під терміном «міжнародний» розуміється те, що є актори під назвою «народи», які проводять один з одним фінансові операції. Якщо ж МВФ не вважає територіальну цілісність і політичний суверенітет тих націй, чиї фінансові справи він нібито регулює, аксіомами, Фонд, схоже, перестає бути по-справжньому «міжнародним». В такому випадку правильно було б перейменувати МВФ якимось чином, щоб підкреслити його релятивістський підхід до територіальної цілісності країн-членів і поваги політичного суверенітету один одного. Його можна було б, приміром, назвати Міжурядовий Валютний Фонд, щоб підкреслити, що Фонд вважає своїми партнерами не народи та їх держави, а тільки уряди.

Нарешті, можна відзначити, що Росія офіційно відмовилася від своїх законних зобов'язань перед Україною, оскільки – як стверджує Кремль – Україна після зміни режиму в 2014 році стала іншою країною, ніж до лютого 2014. Саме тому Кремль вважає недійсним, наприклад, свій підпис під Будапештським меморандумом 1994 року про гарантії безпеки Україні. Анексією Криму і війною в Донбасі Москва порушила низку інших двосторонніх і багатосторонніх договорів, які стосуються РФ і України. Було б розумно вважати недійсними, з тих же причин, всі домовленості між Росією і Україною, укладені до 21 лютого 2014 року, поки повна територіальна цілісність України не буде відновлена, а Росія знову не визнає повний політичний суверенітет України та її історичну спадкоємність. Російська позиція таким чином звільняє Україну від необхідності виконувати домовленість про єврооблігації грудня 2013 року. Оскільки, згідно з нинішньою думкою Москви, країни, яка два роки тому позичила у Росії $3 млрд, більше не існує, було б логічним вважати борг новонародженої України РФ також на даний момент не існуючим.

Правила МВФ не були розраховані на таку ситуацію і досі не адаптовані до неї в повній мірі. Чиновники і держави-члени Фонду повинні простежити, щоб вищезгадані недоліки були усунені. Місія Фонду – стабілізувати міжнародний порядок, а не допомагати тим, хто дестабілізує його.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.