Дивацтва кремлівського «референдуму» у Криму

6 коментувати
Питання, що виграло псевдореферендум в березні 2014 року, було побудоване на брехні

Один з найдивніших аспектів кремлівського «референдуму» у Криму в 2014 році – альтернатива «возз'єднання» півострова з Росією, тобто повернення до Кримської Конституції 1992 року, запропонована у другому питанні псевдо-плебісциту. Крім того, під час референдуму в березні 2014 року у кримчан не було можливості проголосувати за статус-кво, тобто за збереження Криму в Україні за чинної Конституції АРК від 1998 року.

Другий варіант уявного вибору на «референдумі» 2014 р. не вказував, про який з двох редакцій Конституції АРК від 1992 року власне йде мова: про травневий чи вересневий варіант? Порівняйте лише перші глави обох версій Конституції АРК 1992 року:

Редакція Конституції АРК від травня 1992 року:

«Стаття 1

1. Республіка Крим є правовою, демократичною державою. На своїй території Республіка володіє верховним правом відносно природних багатств, матеріальних, культурних і духовних цінностей, здійснює свої суверенні права і всю повноту влади на даній території.

2. Республіка в особі її державних органів і посадових осіб здійснює на своїй території всі повноваження за винятком тих, які вона добровільно делегує Україні.

3. Компетенція Республіки Крим встановлюється Конституційним Законом Республіки».

Редакція Конституції АРК від вересня 1992 року:

У певному сенсі до 1991 року ніякої «Росії» не існувало

«Стаття 1

1. Республіка Крим є правовою, демократичною, світською державою в складі України.

2. Республіка Крим в особі її державних органів і посадових осіб здійснює на своїй території всі повноваження, крім тих, які становлять виняткову компетенцію органів державної влади України.

3. Компетенція Республіки Крим встановлюється Конституцією Республіки Крим та Законом України «Про розмежування повноважень між органами державної влади України і Республіки Крим».

Тим не менш, у другому питанні «референдуму» 2014 року просто запитувалося: «Ви за відновлення дії Конституції Республіки Крим 1992 року і за статус Криму як частини України?» Але виборці не могли знати, і їм (можливо, навмисне) не роз'яснювалося, до якого з двох текстів 1992 року насправді це питання відноситься.

Таким чином, їх тодішнім «вибором» було проголосувати за (а) формально зрозуміле майбутнє, описане в першому питанні, тобто за включення Криму до складу Росії, або ж за (б) невизначений варіант розвитку, намічений у другому питанні, тобто за не точно вказаний старий текст Конституцій АРК.

Друга проблема цього уявного волевиявлення полягала в тому, що перше питання, яке офіційно «виграло» псевдореферендум, було побудоване на брехні: «Ви за возз'єднання Криму з Росією на правах суб'єкта Російської Федерації?» Однак Крим не міг бути «возз'єднаний» з «Росією», так як ніколи не був частиною якоїсь держави «Росія», в якій статус Криму по суті відрізнявся від статусу решти України (за винятком відносно маленької частини західної України). У певному сенсі до 1991 року ніякої «Росії» не існувало. Була тільки царська імперія, що включала в себе сучасну РФ, Фінляндію, Польщу і т. д., та Радянський Союз – держави, до яких колись належав і Крим, і велика частина материкової України.

Майже вся територія сучасної України – і не тільки Крим – були частиною тієї «Росії», до якої відносилось перше питання «референдуму» 2014 року. Після 1991 року Крим залишився об'єднаним з цією частиною колишньої «російської» держави, до якої він раніше належав, тобто з українською територією імперій Романових і більшовиків – земля, з якої Крим, більш того, геологічно пов'язаний. Оскільки таким чином ніколи не було «відділення» Криму від цієї південно-західної частини колишніх «російських» держав – не могло бути і «возз'єднання» з «Росією», як це обіцялося кримчанам в першому і «переможному» питанні кремлівського псевдо-референдуму 2014 року.

АРК – всупереч кримським результатам референдуму 1 грудня 1991 року і безлічі міжнародних договорів, підписаних РФ – силовим методом відокремлена від однієї частини колишньої царської та радянської імперій, тобто від України, і приєднана до іншої частини цих ранніх держав, тобто до РФ. Але Крим не міг бути «возз'єднаний» з якоюсь окремо від України існуючою, міфічною колишньою «Росією».


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.