Українські танці з бубном. Як ми ще не кидали інвесторів

29 вересня 2017, 12:49
4743
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Сергей Фурса: Повышение ставок очень хорошо отражается на курсах валют

Перші сигнали про те, що у нас не все так солодко, надходять з валютного ринку

Ринки продовжують тримати удар. Або перебувати в такому радісному позитивному настрої, що їм ніякий удар не страшний, навіть удар ядерною боєголовкою по безкрайніх просторах Тихого океану. Це і радує, і лякає одночасно, оскільки довго такі ринки залишатися не можуть. Ось і зараз, за короткий проміжок часу інвестори і спекулянти отримали нові порції геополітичних ризиків, переварили вибори в Німеччині (хоча німці настільки раціональні, що ніякого розладу шлунка і бути не могло), а також проковтнули зростання ставок у США після більш агресивних заяв голови ФРС . Все це йшло в пісок пустелі, як російські генерали в Сирії, а ринок продовжував оновлювати історичні максимуми. У п'ятницю зранку індекс S & P500 відкриє на рівні в 2510 пунктів. І це ще акції не враховують потенціал податкової реформи Трампа, яка, нарешті, стає більш ймовірною.

Зате підвищення ставок дуже добре відбивається на курсах валют, де долар зробив різкий спурт вгору, відвоювавши відразу кілька центів у євро, і пара торгується зараз поблизу 1,18. А на вихідних нас всіх чекає ряд цікавих історій, із загостренням сепаратизму після референдумів у Курдистані і Каталонії. І якщо ініціатива курдів з відповіддю турків вже встигла підняти ціни на нафту, то готелі Барселони ще вірять в адекватність європейців і не закидають туристів знижками. Ну й звичайно не можна забувати про Північну Корею, яка любить залишатися в центрі уваги і як маленька дитина починає верещати, якщо відчуває, що про неї забули. Тим більше, там у них є гідний спаринг-партнер, любитель загальної уваги. Трамп і північнокорейський Ин продовжують кричати один на одного. Що-що, а вже це робити північнокорейські лідери вміють. Змагатися з ними може тільки Олег Лужний в перерві матчу Динамо Київ.

Хвилі по воді від зростання ставок у США докочуються штормом до ринків, що розвиваються. Це ще не цунамі й не урагани, що зносять на своєму шляху цілі країни, але вже хвилюючий дзвіночок. І одночасно демонстрація того, як вчасно український Мінфін вийшов на ринок єврооблігацій. На цей момент новий випуск, 15-річна Україна, торгується нижче номіналу (тобто прибутковість вище за прибутковість розміщення), так само як нижче номіналу торгується і зовсім недавній сюрприз від Таджикистану. І це ще частина інвесторів продовжують вірити в швидкий прихід МВФ. Мовляв, варто проголосувати пенсійну реформу, і ми отримаємо новий транш. А може навіть і два, як обіцяли їм на роуд-шоу. Відразу. Важко розуміти українську реальність, живучи в Лондоні або Бостоні.

Поки що до пенсійної реформи український парламент не добрався, так і не придумавши, як боротися зі спамом. Але навіть проголосувавши пенсійну реформу ніхто не отримає гарантію, що МВФ дасть транш. Тому що більше нічого українська влада робити не збирається, отримавши доступ до зовнішніх ринків. Як люди на дієті, які дорвалися до солодкого. До чого це призводить всім добре відомо. Але призводить потім, не відразу. А поки що почуття ейфорії, іноді упереміж з алкогольним сп'янінням. Перші сигнали про те, що не все так солодко, надходять з валютного ринку. Нічого страшного там поки що не сталося, гривня все ще в коридорі своїх переміщень цього року, але падіння йде зі швидкістю по 10 копійок на день при опорі НБУ і без видимих причин. Ось такий нині хиткий український позитив, яким ділилися один з одним учасники фінансового форуму в Одесі. І це ще при шикарних зовнішніх ринках, високих руді й металі, а також відсутності зовнішнього фінансового тиску. Гасити поки нічого не потрібно. І на порозі не 2019 рік. Але люди з владних кабінетів уже готові кричати, що реформи МВФ нам не потрібні. Особливий шлях, всі справи. Лужного на них немає, в МВФ працюють інтелігенти.

Ще з однією умовою МВФ, в черговий раз нездійсненною для України, зіткнувся український фондовий ринок. Вірніше, він зіткнувся з явним небажанням ці умови виконувати. Центренерго, один із стовпів зубожілого українського ринку акцій, вирішило провести збори акціонерів, винісши туди питання про перетворення з відкритого акціонерного товариства на приватне. А акції таких компаній на біржі вже не торгуються. Що вже позбавило б український ринок акцій блакитної фішки, та й було б вкрай нерозумно, якщо ви дійсно плануєте приватизацію. У звичайній ситуації акції компанії були б відразу викуплені у мажоритарних інвесторів після такого рішення. І їм, зокрема великій кількості іноземних гравців, було б прикро, але не так боляче. Але мова йде про Центренерго, що залишається, незважаючи на сотні мільйонів прибутку, під процедурою банкрутства (це все вітчизняна школа менеджменту), а значить, і викуповувати ніхто не буде. І це вже фірмовий гоп-стоп. Поки гравці пишуть листи, але вони більше нагадують голос того, хто волає в пустелі. Але індекс при цьому зростає, що показує загадкову душу українського фондового ринку, а може, просто продаючи Центренерго люди купують інші папери. Так чи інакше, індекс УБ відкрився в п'ятницю на позначці в 1174 пунктів. Максимум за три роки, між іншим.

“Nobody’s life is ever all balanced. It’s a conscious decision to choose your priorities every day”

Elisabeth Hasselbeck

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє . Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Діловий тиждень з Сергієм Фурсою – щоп’ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Більше поглядів тут

Лекція НВ

ВЕЛИКІ ГРОШІ З ЄВГЕНОМ ЧЕРНЯКОМ

Три години практичних порад та відповідей на будь-які питання від голови наглядової ради Global Spirit та автора популярного YouTube-каналу про бізнес та фінанси — Big Money

Докладніше

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Вчора, 13:34

img
Що таке ПАРЄ та які права вона повернула Росії. Максимально стисло.
Політика

Вчора, 13:11

img
У Раду проходять п’ять партій — загальнонаціональне опитування
Фінанси

Вчора, 12:15

img
НБУ виведе з обігу монети 1, 2 і 5 копійок, введе купюру номіналом 1000 грн