Україна стара радянська чи Україна нова європейська?

24 травня 2017, 17:57
3322
Є багато позитивних змін, але в Україні далі присутня суміш авторитарної, патріархальної та совкової атмосфери

За цю поїздку я зібрала декілька цікавих спостережень, якими хочеться поділитися:

1. На українських керівних посадах і далі домінують люди старшого віку (55+), директори шкіл, рад, комісій, центрів, тощо, більшість із яких на цих посадах уже по n-десятків років. Я маю велику повагу до досвідчених старших людей, до їхній досягнень і ролі в суспільстві, та певна, що вони стараються виконувати свою роботу на відмінно. Однак, сьогодні, коли Україні, як ковток свіжого повітря потрібні радикальні зміни й реформи, є низка об’єктивних причин, чому така ситуація не є оптимальною. По-перше, наукові дослідження показують, що з віком люди починають бути менш відкритими до всього нового. Тут нічого не можна вдіяти, і ніхто з нас не буде тут винятком. А по-друге, молоде покоління, яке виросло вже у незалежній відкритій Україні має важливі компетенції, яких немає у радянського покоління. Не тому що вони розумніші, аніж старше покоління, а тому що просто зростали в зовсім інших умовах. Відтак, на мою думку, є критичним, щоб якомога швидше і якомога активніше, перевірене кадрове ядро почали активно підсилювати молодими освіченими, талановитими управлінцями.

На українських керівних посадах і далі домінують люди старшого віку (55+), директори шкіл, рад, комісій, центрів

2. Безперечно є багато позитивних змін у цьому напрямку, але в Україні далі присутня суміш авторитарної, патріархальної та совкової атмосфери. «Я начальник – ти дурак» і патріархальне ставлення до керівництва знаходить своє вираження у найнесподіваніших проявах. Мені здалося, що молодим людям дуже бракує свободи, і це виражається і в їхній поставі, і в їхньому погляді. Я щодня бачу дітей у простій школі у Швейцарії, і ось вперше за багато років побачила українських школярів у їхньому середовищі. Контраст у їхній «зашореності» був очевидний. Тому, на мою думку, майже на вагу золота сьогодні вчителі, наставники, директори, які мають глибинне розуміння важливості розвитку незалежного мислення у дітей, які можуть ставитися до молодих людей, як до рівних партнерів, а не тільки об’єктів вертикального керівництва. Відвідавши один модуль програми для викладачів Школа 3.0, яку проводить освітня організація Центр інноваційної освіти "Про.Світ" у Львові, я на власні очі пересвідчилася, що такі освітяни є! Просто потрібно, щоб їх ставало дедалі більше. Бо необхідно виховувати дітей, які зможуть побудувати і жити у функціонуючій демократії. Їхнє виховання, дух свободи та незалежності зароджується змалку, числі серед іншого й у школі.

3. Як і завжди, мене дуже надихають українські діти. Вони - розумні, працьовиті й ідеалістичні, але часто вразливі до недостатньої фінансової забезпеченості чи браку свободи самовираження. Мені здається, що важко знайти кращий символ і мотивацію для праці заради змін в Україні, аніж українські діти. Наша ціль має бути, щоб уже зі школи вони зростали ініціативними й освіченими людьми, з широким світоглядом.

4. В Україні далі процвітає розвиток громадянського суспільства, формуються агенти змін знизу в основному за рахунок молодого креативного середнього класу. Створення громадських інститутів займає багато часу та об’єднаних зусиль. Але, як чудово проілюстровано у книзі Дарона Аджемоґлу та Джеймс Робінсон “Чому нації занепадають”, саме сильні інституції та громадянське суспільство є одним із найважливіших чинників успіху країн.

Не менш важливим звісно є і оновлення всієї вертикалі офіційної влади. Я маю велику повагу до тих людей зі сталевими нервами, які кидають виклик системі і борються щодня зі спрутом бюрократії, інерції та агресивного спротиву нинішньої корупційної та неефективної владної системи в Україні. Нові високоосвічені й компетентні люди, які сьогодні працюють у владі - це мої найбільші герої.

Хоч не кожен може сьогодні бути цим героєм у владі чи агентом соціальних змін у неприбутковому секторі, кожен може підтримати цей процес - коштами, контактами, експертизою чи волонтерською працею. Якщо ви вірите у можливість вплинути на розвиток власного міста, підтримайте «Тепле Місто». Якщо ви вірите у важливість онлайн-освіти та високоякісних онлайн курсів для школярів та широкої аудиторії, підтримайте Prometheus та EdEra. Якщо хочете підтримати культурно-соціальні проекти зі всієї України, фондуйте «Спільнокоштом». Якщо ви вірите, що вчителі є ключиком до змін у школі, підтримайте Центр інноваційної освіти "Про.Світ". Якщо ви вважаєте, що ми всі, випускники українських навчальних закладів, можемо підтримати наші рідні школи, ліцеї та університети, талановитих учнів, активних вчителів, їхні ідеї, проекти та поширення в Україні найкращих світових освітніх практик, підтримайте «Фонд Випускників України».

Ви можете підтримати ці та багато інших організацій, де б ви не були і чим би ви не займалися, багатократно підсиливши тих людей, які на місцях в Україні борються за її майбутнє. І можливо саме ваша підтримка стане останньою каплею в цій історичній боротьбі України старої радянської з Україною новою європейською.

Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Сьогодні, 14:53

thumb img
Мільярди доларів. Як експерти оцінили збитки України та РФ через незаконну анексію Криму
LOL

Сьогодні, 11:19

thumb img
Чому не в формі Шахтаря? Юлія Тимошенко купила хот-дог на заправці і стала героїнею жартів соцмереж
Події

Сьогодні, 19:02

thumb img
Кримінал та заборона ЗМІ. Що відомо про законопроект щодо фейків у професійних медіа