Україна переходить до активної оборони

17 травня 2018, 06:03
516
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Україна переглядає свій підхід до врегулювання конфлікту, що триває з Росією. Починаючи з минулого місяця, військові уповноважені вести наземні операції

Операція Об'єднаних сил (ООС) змінила антитерористичну операцію (ATO), що тривала чотири роки, на Донбасі: Україна переходить до більш активної оборони. Президент Петро Порошенко вважає, що ця військова операція допоможе узгодити діяльність органів оборони та безпеки, і в кінцевому підсумку відновити територіальну цілісність України. Цей крок також демонструє, що адміністрація Порошенка не відмовилася від Донбасу і серйозно ставиться до його повернення.

ООС – це сукупність військових і юридичних заходів для протидії російській агресії на території Донецької та Луганської областей до Азовського узбережжя. За словами командира Об'єднаних сил, генерал-лейтенанта Сергія Наєва, первинне завдання операції: стабілізувати ситуацію і припинити безкарні атаки і втрати. Завдання-максимум – звільнити окуповані території.

ООС встановлена законом, який переглядає політику національної безпеки України щодо Донбасу. Конфлікт на сході перейменований в «збройну агресію Росії», а неконтрольовані території в «тимчасово окуповані». Офіційно закон не визнає війну. Але згідно з документом, Україна воює з російськими регулярними військами і проросійськими найманцями, а не з місцевими сепаратистами.

Спрямованість нової операції викликає подив: вона оборонна чи наступальна? Протидія російській агресії як мета більш точно відображає реальність, ніж та, що була у АТО. АТО ввели в квітні 2014 року, щоб уникнути воєнного стану, на який у тимчасового уряду в той час не було повноважень, і щоб провести вибори, завдяки яким новий уряд було визнано світом. При незамінній допомозі волонтерів, в рамках АТО вдалося поліпшити убоге постачання і мобілізувати непідготовлені сили України на першу вимогу, стримати подальшу агресію і звільнити близько двох третин окупованої території. Але цього стало недостатньо, коли втрутилися російські регулярні війська, що мали первагу за досвідом участі в боях і чисельності.

Військова присутність Росії в Україні, постійні обстріли, використання забороненої зброї і консолідація російських сил на кордоні вимагають оперативного реагування українських військових. АТО, якою керувала Служба безпеки України (СБУ), стала заважати цьому. Номінально, активно задіяні військові сили підпорядковувалися СБУ. І це було непрактично: плутанина в структурі командування дуже уповільнює процес прийняття рішень. Необхідно було централізоване командування.

Передача контролю від СБУ Об'єднаному оперативному штабу (ООШ) Збройних Сил під стратегічним керівництвом Генштабу вирішила проблему. Тепер всі військові і правоохоронні сили, які беруть участь в операції, підкоряються ООШ, очолюваному Наєвим.

За словами Миколи Сунгуровського, директора військових програм Центру Разумкова, завдяки новій структурі контроль над збройними силами буде здійснюватися більш оперативно: «Реакція займе набагато менше часу». ООШ вже повідомляє про поліпшення: на пошуки, перевірку і відповідь тепер необхідно не три дні, а кілька хвилин.

Колишній президент Леонід Кучма каже, що ця зміна має принести «більше порядку» на фронті.

Критики, однак, побоюються, що розширення повноважень військових (наприклад, право шукати, затримувати, використовувати приватну власність, обмежувати пересування в деяких областях і, за необхідності, навіть використовувати зброю) суперечать конституції України і можуть призвести до зловживання.

Спрямованість нової операції також викликає подив: вона оборонна чи наступальна? Сепаратисти сприймають її як підготовку України до наступу. Міністр оборони України Степан Полторак виключає широкомасштабний наступ як спосіб повернути окуповані території: Україна буде використовувати своє суверенне право на самооборону.

Генерал-лейтенант Наєв запевняє, що мета операції – встановлення миру і усунення фіктивних ліній розділу: не для того, щоб розпалити конфлікт, а щоб швидше його завершити. За його словами, це також означає, що Україна «більше не терпітиме обстрілів українських позицій... і буде негайно і жорстко відповідати на провокації». Нова ієрархія управління і координації дій, а також постачання протитанкових ракет Javelin були важливим кроком.

З огляду на очевидну невідповідність сил України і Росії, українська влада зосередилася на дипломатії, щоб змусити підтримувані Росією сили дотримуватися Мінських угод: щоб реалізувати всі заходи безпеки. Але ключова умова – тривале припинення вогню і виведення важкого озброєння – схоже, постійно порушуються.

Чи стане новий підхід грунтом для введення миротворців ООН і, нарешті, чи посприяє він виходу з глухого кута мінського процесу? Чи, навпаки, це призведе до ескалації і поставить під загрозу дипломатичні переговори щодо введення миротворчої місії ООН?

Яким би не був довгостроковий результат, завершення АТО, на жаль, не означає кінець війни в найближчій перспективі – ситуація залишається напруженою. Кожен день є постраждалі і вбиті. Військовослужбовці, волонтери та місцеві жителі песимістично налаштовані: новий формат навряд чи принесе зміни. Для них війна триває за її власними законами.

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Віри Циммерман. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал опубліковано на Atlantic Council

Більше поглядів тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Футбол

Вчора, 20:09

thumb img
Шевченко і Зінченко зіграли у футбол з безногим хлопчиком - відео
Food&Drink

Сьогодні, 07:52

thumb img
Ягідними місцями. П'ять нових ресторанів Києва, які варто відвідати
Країни

Сьогодні, 13:25

thumb img
Так може піти Путін. Світові ЗМІ - про відставку Назарбаєва та про Казахстан без нього