Україна – не ваша дійна корова. І ми вирвемо її з ваших рук

24 грудня 2015, 15:03
2335
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
По-новому стали жити міністри, керівники та наближені до них особи, а народ став жити тільки гірше. І це потрібно змінити

Новое Время публікує повний текст виступу Міхеїла Саакашвілі на Антикорупційному форумі в Києві

Попросіть мене перерахувати три головні проблеми України і я, не замислюючись, скажу: корупція, корупція і ще раз корупція.

В чому причина того, що десятки мільйонів сімей в нашій країні не живуть, а виживають? - В корупції! Тобто в тому, що одиниці нагорі не перестають обдирати народ.

В чому причина того, що люди живуть з відчуттям безвиході через те, що для них не відкриваються нові можливості і не створюються нові робочі місця? - В корупції!

В чому причина того, що рівень життя знижується і знижується, і того, що Україна вже перетворилася в найбіднішу країну Європи? - В корупції!

У чому основна причина того, що економіка України, порівняно з 2013 роком, в 2015 році скоротилася на 95 мільярдів доларів і що прогнозоване зростання економіки в наступному році, про яке нам говорять, не перевищить двох жалюгідних відсотків? - В корупції!

За даними УкрГосСтату і Мінфіну, номінальний ВВП в доларах США в 2013 році становив трохи більше 182 млрд, а за 3 квартали цього року номінальний ВВП становив близько 63 млрд. Можна прогнозувати, що номінальний ВВП на кінець поточного року не перевищить 88 млрд.

Нам кажуть, що ВВП при зростанні 4% у рік, може досягти нинішнього рівня ВВП Швейцарії через 25 років, населення якої в 5 разів менше ніж в Україні.

 Я нещодавно повернувся з Польщі і пам'ятаю важкі часи, коли ця країна починала боротьбу з корупцією та реформи. Я пам'ятаю, як в 1990-му році їздив туди до своїх друзів. Я їм віз з України ковбасу, шпроти та праски, які вони просили їм привезти. Сьогодні, вона 23 економіка у світі та за кількістю населення майже порівнюється з Україною, її ВВП досягає майже 550 млрд дол. Вони досягли таких результатів шляхом безкомпромісної боротьби з корупцієюта стрімкого реформування. У минулому році, оцінюючи стан економіки України, мій друг Каха Бендукідзе сказав : «Польща та Україна були на одному рівні економічного розвитку всього лише 24 роки тому. Ось де Польща, і де ви. Ваша економіка несумісна з життям, існуванням держави».
В Україні еліта засиділася. Вони не тільки суспільству набридли - вони вже й один одному набридли
В чому причина того, що жоден серйозний інвестор досі не хоче вкладати гроші в Україну? – Ні в чому іншому, крім як в тотальній корупції! 
За даними Національного Банку України інвестиційна позиція країни за підсумками двох кварталів 2015 року погіршилась майже на 3 млрд дол США. У 2014 році від'ємне значення чистої інвестиційної позиції України знизилося на 22%, при цьому тільки в першому кварталі 2015 року на 13,5%. Активи України скорочуються, тоді як пасиви зростають.

Ми часто говоримо, що приватизація – це ефективний інструмент залучення прямих іноземних інвестицій. В Україні багато цікавих компаній, які могли б бути привабливими для міжнародного бізнесу. Але, маючи в країні більше 3000 державних підприємств, на жаль, маємо дуже сумну статистику. За офіційними даними, в 2013 році було приватизовано 203 об'єкти на загальну суму 1,5 млрд гривень, у 2014 – 100 об'єктів на 442 млн гривень, а за 11 місяців 2015 року – 102 об'єкта, на загальну суму 145 млн гривень (з них лише 8 об'єктів – середні, решта – малі приватизації, включаючи угоди, такі як продаж 5% пакетів). Закон, що скасовує правило продажу 5% державних підприємств при приватизації - ще не прийнятий.

У 2014-2015 роках не було приватизовано жодного великого об'єкта.
Досить постійно тільки й говорити про створення холдингових компаній та продажу державних пакетів! Уряду давно слід було проводити эффективний процес приватизації. Немає часу чекати. Це дуже дорого обходиться країні. За нереформування державних підприємств і штучне затягування процесу приватизації країна сплачує від 10 до 15 млн дол в день або від 3,5 до 5,5 млрд дол на рік. Це розрахувати елементарно: вартість чистих активів держпідприємств в гривнях приблизно становить 1,2 трлн., при середній рентабельності активів в 10% отримуємо 120 млрд гривень, що становить понад 5 млрд дол. Але ми бачимо протилежне: 100 найбільших держпідприємств України закінчили 2014 рік із сукупним збитком 116,6 млрд гривень, а в першому кварталі 2015 року цей показник становив 9.7 млрд гривень, що майже в 2 рази більше ніж за аналогічний період попереднього року. На ці 100 компаній припадає 80% доходів та 90% активів всього сектору державних підприємств країни.

В чому причина того, що все заплутано і складно для бізнесу і для громадянина? - В корупції!

Тому що в заплутаній і непрозорій системі чиновникам легше красти і саме через це спрощувати систему ніхто не хоче. 
Згідно звіту World bank Group Doing Business 2015, Україна по простоті ведення бізнесу в цьому році знаходиться на 96 місці, поруч з Філіппінами і Брунеєм. 
На думку Організації економічного співробітництва і розвитку (OECD) саме корупція є «серйозною перешкодою для ведення бізнесу в Україні». 
За результатами дослідження, проведеного міжнародною аудиторською та консалтинговою компанією Ernst & Young, настрої щодо корупції в бізнес-середовищі України істотно погіршилися. Результати опитування 100 співробітників великих компаній у порівнянні з минулим роком виявили збільшення з 60% до 80% кількості респондентів, які зазначили, що хабарництво і корупція є широко поширеними явищами в українському бізнесі. На думку того ж Ernst & Young, такий показник можна розглядати як «жовту картку» ефективності і швидкості реформ, спрямованих на боротьбу з корупцією в Україні. 
Стратегічний дослідницький інститут США - Фонд «Спадщина» (The Heritage Foundation), у своєму щорічному аналітичному звіті «Індекс економічної свободи», опублікованому цього року, встановив Україну на 162 місце з 186 країн світу, між М'янмою та Болівією.
Згідно щорічного звіту авторитетної міжнародної організації Transparency International, за індексом сприйняття корупції, Україна знаходиться на 142 місці з 175 країн світу, поряд з Угандою та Коморськими островами.
В чому причина того, що, незважаючи на гучно висловлену волю народу на Майдані, в уряді України все ще не знайшлася воля проводити справжні, швидкі реформи, які потрібні для розвитку цієї країни як повітря? Причина - в корупції!

Я поки не зустрічав жодного підприємця, жодного громадянина, а я щодня зустрічаюся з багатьма, хто б сказав, що після втечі Януковича корупції стало менше. Навпаки, багато з них каже, що ставки зросли.

Я поки що не зустрічав жодного представника середнього та малого бізнесу, який би не повторював одне й те ж, що так погано, як зараз, не було ніколи.

Я про це кажу із жалем та з болем у душі. Допустити чергове розчарування Українського народу зараз, прирівнюється до зради Батьківщині. Це те, про що мріють в Кремлі - на цьому й будуються всі путінські плани та заготовки.

Путін тільки і хоче довести всьому світові, що українці не вміють самостійно розвиватися, що незалежна Україна - це беззаконня, злидні, постійний хаос та корупція.

Вже чверть століття триває безбожне розкрадання народного багатства України. Чверть століття минуло після отримання незалежності, а Україна так і не може сформуватися як сучасна європейська держава - з відкритою економікою та сприятливим середовищем для розвитку людини і бізнесу.

Вже чверть століття правителі і чиновники, олігархи та судді, митники і податківці, прокурори та СБУ-шники (цей список можна продовжувати довго) поводяться з українською економікою як з дійною коровою. Адже корова то вже померла... Але все одно не залишають її в спокої. Це перейшло вже в розряд мародерства.

Народ України обрав цю владу і поставив їй одне завдання - в найкоротші терміни знищити олігархічну систему, викорінити та випалити корупцію, як усталену норму життя і перевести країну на рейки розвитку. Ціною життя українські патріоти відстояли фундаментальні європейські цінності та майбутнє своєї країни!

А що робить уряд?!

Уряд все ще продовжує сидіти на тих же схемах, які працювали до них, прикривати тих же олігархів, які десятиліттями заносили хабарі валізами в різні кабінети різним чиновникам за рахунок зубожіння народу.

Уряд все ще підтримує стару систему важкої і заплутаної бюрократії, яка не дозволяє розвиватися бізнесу та залучати інвестиції.

Одним словом, уряд не живе по-новому, а живе по-старому!
Найголовніше, що уряд продовжує слухати тільки себе і знову забуває почути народ!
А народ вкрай не задоволений! Він розчаровується!
Про мене часто кажуть, що у мене кавказький темперамент, що я емоційний, що я часто обурююся. Це повна нісенітниця... Справа не в моєму характері. Подивіться на звичайного українця - звичайного тракториста, електрика або вчителя, який у відчаї від безвиході і не знає, чим прогодувати сім'ю. Ось хто обурюється.
Подивіться на звичайного підприємця, якому навіть при такому рівні економіки не дають вільніше дихати, якому доводиться пробиратися через джунглі бюрократії, і, як раніше так і зараз, платити хабарі та давати відкати. При цьому з дуже високими тарифами, податками і з законами, які ніби спеціально приймалися, щоб всіляко перешкодити розвитку цього підприємця. Подивіться на нього – ось хто обурений.
Або погляньте на молодь, яка шукає можливості розвиватися, але не знаходить її. Рівень освіти, також через тотальну корупцію, практично не забезпечує конкурентоспроможність на ринку праці, та й сам ринок теж в кризі. Не створюються нові стабільні робочі місця. Враховуючи курс гривні, існуючі робочі місця стали такими низькооплачуваними, що багато хто навіть не бачать сенсу працювати на таку зарплату... Зверніть увагу на цю молодь. Ось вони обурені.
Лікарі та медичні працівники говорять: "нам вже немає на що жити". Ось вони обурені.
А в уряді думають, що проблема в роздратованості Саакашвілі. Для них звичайні українці і їх невдоволення, мабуть, не актуальні. Але я з цієї трибуни хочу їм сказати - проблема не в тому, що Саакашвілі обурений, проблема в тому, що обурюється звичайний українець, обурюється від вашої бездіяльності!!
Я часто спілкуюся з людьми і вважаю своїм обов'язком озвучити їх позицію з кожної трибуни і в кожен мікрофон, які доступні мені.
Про мене часто кажуть, що я нападаю на всіх. Це може так і виглядає, тому що, насправді, я борюся з системою. Борюся з існуючою парадигмою державного управління нашою економікою, якою керують лише кілька людей у владі. Я борюся з ними, для того щоб викрити і показати їхнє справжнє обличчя.
Кілька днів тому один з олігархів у своєму інтерв'ю пообіцяв набити мені морду. Другий хотів розібратися по-чоловічому, просто виявилося, що «статус не дозволяє». Вони не розуміють одного, що ніхто не боїться ні Сєні, ні Бєні, ні їх підручного міністра. Також як і не розуміють того, що вже якщо і боятися, то потрібно боятися гніву українського народу!
Кожен уряд має вибір лише з двох: або боротися з корупцією або стати її частиною. На мій жаль, нинішній уряд обрав не ту боротьбу! Він вступив в активний наступ проти тих, хто вимагає боротьби з корупцією. А методи цієї боротьби такі ж, як і ті, на яких завжди трималася брудна еліта. Це метод очорнення всіх за допомогою дезінформації, теле-пропаганди, наклепу і саботажу. Закидати опонента брудом, для того, щоб потім сказати народу - ось ми брудні, але всі навколо такі ж. Вибирати нема з кого, немає альтернативи. Залиште нас, ми будемо продовжувати вас грабувати. Знайомий чорт краще незнайомого.
І коли мені кажуть, зокрема, мій друг Сергій Лещенко, що депутата вигнали за корупцію, що це радість - але система щось не помінялася! Та ж наглядова рада, ті ж схеми. Що ми народу повинні сказати? Що пішла одна людина, яка грабувала, і прийшла інша? Народу не це потрібно. Народу потрібно, щоб його не грабували.
Таким чином, продовжує правити та ж еліта в тому ж брудному болоті. Це болото ще вигідно й тим, що там можна топити всіх молодих ентузіастів з антикорупційними ідеями. Системі такі не потрібні, і якщо вони все ж таки з'являються, система знає, як їх нейтралізувати.

У кінцевому підсумку система хоче, щоб в суспільстві діяли парадигми безнадії і безвиході і потім цими парадигмами сама і харчується, забезпечуючи собі владу. Тобто чим більш песимістичний настрій у народу, чим менше віри в те, що хтось чи щось зможе вивести країну з кризи, відповідно, тим легше система клептократії утримується за свої крісла.

Я зустрічав багатьох освічених українців, які після стількох років розчарувань вже переконані, що, можливо, українці дійсно приречені жити з такою корупцією.

Я хочу сказати, що те ж саме говорили про Грузію. Що грузини вміють тільки танцювати, співати і красти. І це виявилося повною нісенітницею.

Українці – найбільш працьовитий, найбільш законослухняний, найпорядніший, найбільш талановитий народ, який я коли-небудь зустрічав. І тому нас не зможуть звести зі шляху. Ми повинні максимально відмовитися від урядової функції. Держава, яка правильно розвивається – не менеджер економіки. Вона, навпаки, звільняє людей, дає їм можливість розвиватися і дихати вільно.

Тому нам потрібен цілий ряд реформ. Саме це буде справжньою перемогою Революції Гідності. Революція у нас була, але справжня революція – це не те, що одні пішли, інші прийшли в ті ж кабінети. Одні сиділи на схемах, а потім на ці ж схеми сіли інші.

Революція - це тоді, коли все змінюється. Революція – це тоді, коли людина щодня відчуває, за що її співвітчизники загинули: для неї життя стало вільніше, у її дочки або сина не збирають гроші в школі. Справжня революція – це, коли людині, яка вирішила побудувати будинок, не потрібно носити хабарі. Революція – це коли людина, якій виповнилося 16, не повинна місяць чекати паспорта або носити хабарі, щоб отримати його швидше. Ось це була б революція.

А так революція була тільки для тих, хто сів на схеми. Революція була для тих, хто відзначив свій перший мільярд у перший же рік свого правління.

Якщо революція закінчується після зміни влади – отже, це обман і люди приречені на розчарування. Щоб забезпечити розвиток країни, необхідні десять негайних кроків щодо революційних перетворень.

1. Податкова революція:

- Різке зниження податкових ставок

- Значне скорочення кількості податків

- Максимальне спрощення системи адміністрування податків

2. Адміністративна революція

- Радикальне скорочення бюрократії, кількості контролюючих органів та їх контролюючих функцій за принципом: "Немає контролера - немає корупції"

- Масове залучення молодих кадрів на основі прозорих конкурсів

- Значне збільшення заробітних плат за рахунок скорочення бюрократичного апарату

- Негайне впровадження електронного урядування (e-governance)

3. Всебічне спрощення надання державних сервісів для громадян за принципом: "Всі документи за один день і в одному просторі". Щоб не бігали люди за цими документами. І з посмішкою, з посмішкою. Державна служба повинна бути з посмішкою.

4. Митна революція

- Перегляд митних ставок

- Створення «зони митного оформлення». Митне оформлення 24/7 без брокерів і посередників від 15 до 60 хвилин. Ми, до речі, намагаємося таке зробити в Одесі

- Обмеження перебування правоохоронних органів у зоні митного контролю

5. Тотальна приватизація держмайна і держпідприємств

- Досягнення максимальної ринкової вартості державних активів

- Проведення міжнародних відкритих конкурсів та електронних аукціонів на основі прозорості та високої конкуренції

- Скорочення переліку об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації, мінімум на 80%

6. Революційне спрощення бізнес-процедур

- Значне скорочення кількості ліцензій та дозвільних документів

- Недопущення з боку правоохоронних органів перевірок компаній і недопущення порушення проти них кримінальних справ, передача цієї функції органам фіскального контролю

7. Революційне перетворення правоохоронних органів

- Фундаментальне оновлення кадрів

- Створення сильних, незалежних внутрішніх інспекцій

- Забезпечення фінансової мотивації співробітників

8. Широкий фронт боротьби проти корупції

- Масові притягнення корупціонерів до відповідальності

- Посилення закону про необґрунтованість наявності майна у держ чиновників

- Вступ в силу механізму "процесуальної угоди" для повернення вкрадених з державного бюджету коштів

- Обмеження у корупційних справах автоматичного використання інституту застави та розширення застосування механізму арешту

9. Революція судової системи

- Повне оновлення суддівського корпусу

- Проведення іспитів для суддів та залучення нових кадрів

- Впровадження Інституту судів присяжних

- Оптимізація структури судової системи.

10. Прискорене перетворення системи оборони відповідно до стандартів НАТО

Ось те, про що ми повинні говорити. Реально це потрібно робити разом з усім суспільством, з новими кадрами. В Україні еліта засиділася. Одні й ті ж люди останні 25 років, одні й ті ж куми. Вони не тільки суспільству набридли – я впевнений, вони й один одному теж набридли. Тому вони весь час сваряться, тому вони і гризуться, але не можуть один від одного відстати: у них спільні частки, спільні бізнеси, спільні рахунки в швейцарських і офшорних банках, спільні надходження грошей кожен місяць у валізах.

Так що, як нам зробити так, щоб в Україні все змінилося? Розірвати міжсобойчики, договірняк і не дозволити ще раз домовитися за спиною народу і знову все зіпсувати та загадити, як вони вже зробили в 2004 і в 2014 році, після двох Майданів.

Я багато років свого життя прожив в Україні. Я був активним учасником і першого, і другого Майдану. Я дуже переживав за українські реформи. Але коли я почав говорити про схеми, почали викидати фейкові відео (щодо яких самі ж і визнали, що вони фейкові), і кожен раз я чую: «Відчепися, котися до себе на батьківщину».

Так от, я скажу так: Україна – не ваша дійна корова. Ми всі разом вирвемо з ваших рук чудову країну. Ми повернемо країну тим, кому країна по праву належить, хто відродить її – українському народу.

І тому нам потрібні радикальні зміни системи влади. Не тільки уряду, але і системи прокуратури. Нам потрібні зміни в регіональних системах влади, бо ми всі обіцяли в 2014 році, що будемо жити по-новому. По-новому стали жити міністри, керівники та наближені до них особи, але народ став жити гірше. І це не називається «по-новому».

Потім перед жовтневими виборами – я в тому числі – обіцяли радикальні реформи після виборів. Вже кінець грудня! Позавчора один мій друг в парламенті, який теж обіцяв реформи, сказав: «Почекайте, зміни, напевно, будуть у квітні». Прийде квітень – скажуть «почекайте до грудня».

А лічильник крутиться кожен день, і капають, капають гроші на їх рахунки за рахунок зубожіння народу. Так, може, їм сказати: «Не в квітні. Реформи повинні були зроблені тоді, коли ви нам їх обіцяли. Ви впустили шанс провести реформи – відійдіть, народ буде робити реформи!»

Мені нікуди відступати. У мене немає ні перед ким такої відповідальності, як перед вами. Це стосується нас усіх. Є дуже багато хороших людей і в політичному секторі, і у громадських організаціях, але набагато більше – поза ними. Серед ваших знайомих, у ваших містах. Стільки світлих, добрих, відкритих осіб. Це і є справжні обличчя України. Не різні Іванчуки і Мартиненко, не генеральний прокурор Шокін. Ось нові обличчя України. Ось люди, які все зроблять.

Ми разом повинні очистити країну. Ми повинні разом організувати широкий фронт і рух за очищення України. За очищення всіх каламутних вод, які крутяться у вирі і не дають Україні розвиватися.

Україна – одна з найбагатших країн у Європі, в першу чергу, по людському ресурсу. Ми повинні сказати людям, які довели нас до такого ганебного курйозу, до стану найбіднішої країни в Європі, а самі розбагатіли.

Так от, у нас будуть нормальні чиновники і багата країна. У нас буде багата економіка, у нас буде майбутнє.

Ми повинні разом поїхати по країні. Ми підемо у великі міста – Харків, Львів, Дніпро, Одесу, маленькі міста, кожне село – і скрізь скажемо: «Ми змусимо всіх грати за новими правилами. Старі правила закінчилися, старе мракобісся пішло, ми будемо всі разом йти вперед».

З 21 на 22 грудня був найкоротший день у році. З учорашнього дня темрява почала відступати, і світло все додається. Перший промінь світла виник саме тут.

Я маю успішний досвід проведення реформ в Грузії. Ми всі звідти виїхали або пішли з влади, але країна продовжує розвиватися, інститути функціонують так, як я хотів би, щоб вони функціонували в Україні. Функціонують навіть при поганому уряді. Що це означає?

Україна має все, щоб перестати бути найбіднішою країною в Європі і стати такою, яка найбільш швидко розвивається. І я в цьому абсолютно впевнений. Україна може стати виробничим центром Європи. Україна вже є сільськогосподарським центром Європи, але українці повинні отримувати від цього вигоду. Україна може стати світовим лідером реформ і прогресу, прикладом для наслідування для всього світу.

Наша мета – все змінити, все переробити, все відкрити і піти вперед. Дати шанс кожному громадянину.

І це світло запанує в країні і стане прикладом для всього світу. Я в цьому абсолютно впевнений.

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Вчора, 15:10

thumb img
На закритих зустрічах у Кремлі прес-секретар Путіна прогнозує перемогу Порошенка - джерело
Інновації

Вчора, 20:00

thumb img
Куди ви пхаєтесь. Білл Гейтс закликав забути про космос і розв'язати 10 глобальних проблем планети Земля
Політика

Сьогодні, 00:15

thumb img
Зеленський - ляпас, Коломойський - найяскравіший, Порошенко помилився: головне з інтерв'ю Авакова