Китай стане частиною формули. Які гарантії безпеки має отримати Україна
Я альтернативи для України членству в НАТО ніякого не бачу. Яким буде НАТО? Безумовно, альянс змінюватиметься, адаптуватиметься до 21 століття. В НАТО розуміють нашу цінність (я свідомо говорю дещо цинічно, оскільки це важливо) як людей, які поділяють з ними не тільки цінності, але головне — ми готові за ці цінності боротися. Оскільки один з основних уроків цієї війни — добро має бути з зубами, якщо воно таким не є, то зло його обов’язково з'їсть. І це вже не тільки онтологічна дискусія, це абсолютно конкретна дискусія.
На шляху до членства в НАТО ми звичайно можемо розглядати різні варіанти. Зараз іде дуже активна дискусія на різних закритих і відкритих майданчиках. Я ж вважаю, що єдиним перехідним (хоча не ідеальним) варіантом є двосторонні чи багатосторонні гарантії ядерних країн. Таких як США, Великобританія, можливо Франція.
Зразок таких гарантій існує. Це гарантії, які США надали і які зараз діють стосовно Японії або Південної Кореї. Ми пам’ятаємо, як це називається — Доктрина Ніксона. Не буду морочити голову деталями, але тим не менше: це елемент ядерної парасольки. Саме таку ядерну парасольку отримали Фінляндія і Швеція від американців і британців на шляху до членства в НАТО на термін до моменту, коли вони формально стають членами НАТО.
Китай перебуває у своїй системі координат, він не є проукраїнським чи проросійським
Тому схема пророблена. Так, вона є політично непростою для багатьох країн, які побоюються Путіна. Як ви бачите, він тут вигадує все, що завгодно, щоб усіх залякати. Американців не особливо залякаєш, але європейців можна. Будемо відверті. Залякати своєю тактичною ядерною зброєю, своїми маневрами і багатьма іншими речами. Тому, як на мене, схема має бути дуже простою: до моменту членства в НАТО — гарантії Україні від ядерних країн, а потім формальне членство в НАТО.
От зараз президент Франції Макрон разом з головою Єврокомісії пані Урсулою поїде до Сі Цзіньпіна, поговорить. Макрону дуже хочеться почуватися в Пекіні представником Європи як такої і Євросоюзу. І ми, звичайно, за. Тільки хай він покаже своє лідерство і скаже — ми готові, для нас безпека України — це фундаментальний елемент перезавантаження світу, ми готові розмовляти з вами, шановний Сі, для того, щоб зрозуміти, які елементи гарантії тут можуть бути.
Ми ж прекрасно розуміємо, що питання ставлення до нашого членства в НАТО — це не тільки питання всередині НАТО (Туреччина, США, класична Європа), це не тільки питання на сьогодні путінської камарильї, але це питання Китаю. Бо Китай дивиться на це зі своєї вежі. Китай перебуває у своїй системі координат, він не є проукраїнським чи проросійським, але він хоче, щоб будь-яке питання безпеки вже без нього не вирішувалося. І китайські експерти на всіх майданчиках прямим текстом кажуть: ми хочемо брати участь у дискусіях щодо європейської безпеки, якщо ми беремо участь у питаннях близькосхідної безпеки, тоді природньо, щоб ми говорили і про європейську.

І тут дуже важливо сказати — без того, що ми отримуємо такі гарантії, таку парасольку від ядерних країн, будь-яка ситуація навколо України в майбутньому не буде сталою. Це не питання того, яким чином розвиватиметься ця війна, або за яких умов можливі чи не можливі переговори, ця ситуація в принципі не буде сталою без того, щоб було визначено, які ми отримаємо гарантії і яка стратегія ядерного та іншого стримування стосовно Росії. Чи це цієї Росії, з цим путінським режимом, чи іншої Росії(але я на особливо кращу Росію геть зовсім не сподіваюся).
Тому питання гарантій — це питання формули того, як може складатися безпека і навколо України, і навколо Європи. І я вважаю, що серед гарантів безпеки мають бути американці, брити, французи, і я за серйозну розмову з Китаєм. Чи буде Китай гарантом — тут у мене є великі сумніви, але те, що Китай має бути частиною цієї формули — однозначно. Це набагато збільшить сталість і надійність цієї формули.
Повне інтерв'ю з Павлом Клімкіним слухайте на Радіо NV: