Москві буде несолодко. Підсумки прес-конференції Порошенка

10 коментувати
Зовнішньополітичні сигнали дають привід вважати, що Росія "дозріла" до виконання Мінських домовленостей

Перечитав і передивився силу-силенну статей та репортажів і вражений, що за величезною кількістю подробиць та неважливих дискусій затерлося чи не основне: вперше президент точно заявив, коли Донбас повернеться в Україну. Протягом 2016 року. І така заява чітка та безкомпромісна.

Зрештою, він міг дипломатично сформулювати «сподіваюсь», або більш невизначено висловитись «наша мета», але президент заявив недвозначно: «В 2016 році має відбутися поновлення українського суверенітету над окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях».

На фоні зустрічі президента з керівниками Тристоронньої контактної групи Леонідом Кучмою, Борисом Гризловим та Мартіном Сайдіком напередодні це може свідчити, що Росія нарешті дозріла до виконання Мінських домовленостей. Домовленостей, що вже зупинили активну фазу війни навесні минулого року та зафіксували лінію розмежування в Донбасі, від якої була відведена важка артилерія. Домовленостей, невиконання яких вже стало підставою для запровадження дошкульних санкцій проти Росії. Домовленостей, завдяки яким вже витягнули з неволі кілька тисяч українських заручників.

Але не менше правдиво і те, що Росія порушує Мінські угоди.

Росія не припинила бойові дії, хоч у Москві роблять вигляд, що вони ні при чому. Росія не відвела важкі озброєння, і СММ ОБСЄ постійно фіксує як не Гради, то танки біля лінії розмежування. Спостерігачі ОБСЄ не мають вільного доступу у всі райони окупованих територій.

Росія не припинила бойові дії, хоч у Москві роблять вигляд, що вони ні при чому

Але важко не помітити, що з початком нового року щось таки дуже змінилося. Можливо, падіння цін на нафту переконує Москву більше, ніж економічні санкції, можливо, війна в Сирії забирає все більше ресурсів та сил. Але з’явилися передвісники, що Росія готова поступитися з окупованих територій в Донбасі.

Найперше, що кидається в очі, за півмісяця в Донбас не приходив жоден «гуманітарний конвой». Раніше вони надходили значно частіше: останній 48-ий конвой прийшов 24 грудня, а попередній 47-ий – 15 грудня. За словами голови МЧС РФ Володимира Пучкова, вони готують 49-ий конвой лише у другій половині січня.

Рекордне падіння нафти, що супроводжується не менш рекордним знецінюванням рубля, не може не спонукати Росію до скорочення бюджетних витрат. На цьому фоні продовження економічних санкцій ЄС до липня 2016 року значно обмежує маневри російського бізнесу за кордоном.

Ще однією важливою зміною, яку ми через традиційну політичну гризню не помічаємо зсередини, є загальне посилення України. За 2015 рік оборону профінансовано на рекордні 100 млрд грн. До війська надійшла важка бойова техніка, налагоджене матеріальне та речове забезпечення. Створюються сили спеціальних операцій. Надійшли контрбатарейні радари з США. Відновлено роботу українського ВПК.

Рік тому Україна об’єктивно була слабшою.

Всі ці фактори підводять Росію до думки, що час вирішувати проблему Донбасу в 2016 році, поки для них не стало ще гірше. Не заперечують цього й Україна та наші міжнародні партнери. Наразі зустрілися дві концепції такого вирішення. Позиція України та Європи викладена в Мінських угодах. Позиція Росії - у неперервному вилянні хвостом. 

Саме час пригадати протокол Мінських угод від 12 лютого 2015 року і пройтися по кожному з його пунктів. Узгоджена послідовність їх виконання є приблизно такою:

  1. Припинення вогню і запровадження режиму повної тиші;
  2. Відведення важких озброєнь, підтверджене ОБСЄ;
  3. Допуск СММ ОБСЄ у всі райони окупованих територій;
  4. Виведення іноземних військ;
  5. Скасування результатів незаконних виборів та відмова від проведення виборів, що призначено на березень в так званих ДНР та ЛНР.
  6. Проведення виборів за українським законодавством під міжнародним контролем з одночасним відновленням державного кордону України.

Цікаво, що після зустрічі з керівниками Тристоронньої контактної групи, де був присутній Борис Гризлов, Петро Порошенко мав тривалу розмову з Ангелою Меркель та Франсуа Оландом. Сигнали, які надходять з різних джерел, можна витлумачити таким чином, що тиск на Москву вже найближчим часом буде значно посилений.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.