Вето на бюджет. Як Угорщина і Польща шантажують ЄС

4 грудня 2020, 02:03

Ці дві країни роблять все можливе, щоб підірвати дуже багато з того, за що виступає ЄС

Європейський Союз опинився на роздоріжжі. Або його лідери воліють захищати цінності, які відстоює блок, або можуть відмовитися від них і відвернутися від всіх досягнень ще з 1945 року. На кону прихильність Європи до демократії.

Відео дня

Ці досягнення дісталися важкими зусиллями. Самою їх суттю було досягнення миру і стабільності в Європі, велика частина якої була зруйнована Другою світовою війною.

Метою було покласти край багаторічній ворожнечі між Францією і Німеччиною. А в особливому німецькому випадку важливим кроком стало усвідомлення знищення європейського єврейства під час Голокосту.

Більш пізнім досягненням стала політика розширення ЄС. За рішучої підтримки США воно було спрямовано на розширення демократії, ринкової економіки, верховенства закону, поділу влади і солідарності між європейськими країнами.

Приєднання Греції, Португалії та Іспанії до блоку в 1980-х роках дало цим країнам шанс побудувати демократію після багатьох років життя в умовах фашистської або військової диктатури. Великий вибух 2004 року, коли ЄС визнав більшість колишніх комуністичних країн Центральної та Східної Європи, означав, що Європа стала цілісною, вільною і єдиною. Які це були досягнення!

Але тепер ці єдність, свобода і демократія знаходяться в скрутному становищі, навіть під загрозою, оскільки дві країни, які приєдналися в 2004 році, — Угорщина і Польща, роблять все можливе, щоб підірвати дуже багато з того, за що виступає ЄС.

Угорщина і Польща твердо стоять на своєму

Лідери Угорщини і Польщі поки сповнені рішучості блокувати бюджетний пакет ЄС в розмірі 1,8 трлн євро, що складається з семирічного бюджету на 2021−2027 роки та одноразового інструменту «Наступне покоління ЄС», спрямованого на надання допомоги економікам блоку у відновленні після пандемії коронавірусу.

Після багатьох років ігнорування або м’якої критики Угорщини і Польщі за підрив верховенства права, з багатьох депутатів в Європейському парламенті і більшості країн-членів цього вже достатньо. Завдяки їм виділення коштів ЄС відбувається за умови дотримання договорів блоку. Стаття 2 Договору про Європейський Союз ясно говорить: союз заснований на цінностях поваги людської гідності, свободи і демократії. Не менш важливим є те, що в липні 2020 року Європейська рада погодилася з тим, що захист фінансових інтересів союзу за дотримання верховенства права важливий.

У випадку з Польщею було очевидно, що Ярослав Качинський, лідер правлячої партії Право і справедливість, руйнував незалежність польської судової системи. Цей напад на верховенство права ставить під загрозу демократію і відповідальність не тільки в Польщі, а й у інших країнах ЄС. Це підриває поділ влади, одну з основ демократичних інститутів і практик.

В Угорщині прем'єр-міністру Віктору Орбану зійшло з рук використання коштів ЄС для будівництва напівавторитарної системи, заснованої на непотизмі та все більш зосередженої на ньому самому. Ось чому в липні Рада Європи також наголосила на важливості захисту коштів ЄС від шахрайства та порушень.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Але Угорщина і Польща твердо стоять на своєму. Спільна заява їхніх прем'єр-міністрів 26 листопада в Будапешті було задумано як загроза для інших країн-членів. «Наша мета — запобігти створенню механізму, яка не зміцнить, а підірве верховенство права в Союзі, знизивши його в статусі до політичного інструменту». Вони навіть додали, що «запропонована умова суперечить Договору», і 30 листопада знову зустрілися в Варшаві для подальшого узгодження своїх позицій.

Більшість урядів інших країн ЄС втомилися від шантажу. Іспанія та Італія, які особливо сильно постраждали від пандемії, відчайдушно потребують бюджету і коштів на відновлення. Північні держави-члени, особливо Нідерланди, не налаштовані на компроміс. Верховенство права і бюджет стали неподільні. Спроби канцлера Німеччини Ангели Меркель вийти з глухого кута, пішовши на компроміс і пом’якшивши умови, досі не були прийняті Будапештом і Варшавою.

Але ЄС може обійти Польщу й Угорщину декількома способами.

Деякі аналітики пропонують розширене співробітництво, яке дозволить групі країн просуватися вперед з бюджетом, минаючи вимогу ЄС про одноголосне голосування з фінансових питань. Інші пропонують особливу схему роботи для країн єврозони з винятком для країн, що приєдналися, які не входять в єврозону. Ці варіанти технічно складні, але втілювані.

Але в кінцевому підсумку важлива тривала перспектива. ЄС пишається внутрішньою солідарністю і верховенством права. Блокуючи найважливіші фонди, лідери Угорщини і Польщі руйнують цю солідарність, щоб захистити свою владу, що в свою чергу підриває прихильність ЄС демократії в самому блоці і за кордоном.

Саме це зобов’язання зараз знаходиться під загрозою. Якщо цьому не запобігти найближчим часом, відхід Європи від демократії може спричинити за собою серйозні наслідки.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джуді Демпсі на Carnegie Europe. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Приєднуйтесь до нашому телеграм-каналу Мнения НВ

Показати ще новини
Радіо НВ
X