У РФ вже спалюють книги. Коли почнуть спалювати людей?

21 січня 2016, 13:29
1743
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Подаровані РФ Фондом Сороса книги спалили не через їх авторство та зміст, а тільки через те, хто виділив гроші на видання цих книг

На початку минулого тижня стало відомо, що в Республіці Комі (є впевненість, що не тільки там) знищено партію книг, виданих наприкінці 1990-х років Фондом Джорджа Сороса і безкоштовно переданих до бібліотеки Росії. Спосіб знищення виявився диким навіть для сучасного російського слуху, оглушеного багатьма людськими трагедіями: книги спалили. Не здали в макулатуру, не роздали на вулиці бідним. Спалили. «Сигнальний імпульс» надійшов з адміністрації президента у вигляді листа, ігнорути яке не посміли. Звичайно, в листі нічого не було сказано про спосіб ліквідації небажаних книг. Але чомусь обрали саме такий спосіб: багаття. Адже з давніх-давен, ще з часів Середньовіччя, відомо: книги, як і люди, горять.

30 листопада 2015 року Генпрокуратура РФ зробила черговий подвиг у боротьбі з «ворогами Росії»: визнала Фонд Сороса «небажаної організацією» на підставі її внесення в так званий «патріотичний стоп-лист», складений Радою Федерації 8 липня 2015 року і включає зараз 12 організацій, які нібито загрожують безпеці Росії. Це означає, що їм заборонено вести будь-яку діяльність на території Росії.

«Діяльність Фонду Відкритого суспільства (Open Society Foundations) та Інституту Відкрите Суспільство Фонд Сприяння (OSI Assistance Foundation) становить загрозу основам конституційного ладу Російської Федерації і безпеки держави», – повідомила представник Генпрокуратури.

Машина влади, зарипівши, почала обертатися. Ці жорна вийшли на поверхню в Республіці Комі виключно завдяки журналістам інтернет-журналу «7x7» і федеральним ЗМІ, що підключилися до теми федеральних.

У грудні 2015 року в інтернеті було поширено лист заступника вповновадженого представника президента в ПЗФО Андрія Травникова на ім'я заступника голови уряду Комі Тамари Ніколаєвої. У ньому йшла мова про те, що література, видана за підтримки Фонду Сороса, «формує в молодіжному середовищі спотворене сприйняття вітчизняної історії та популяризує чужі російській ідеології установки» та її необхідно вилучити.

Ще з часів Середньовіччя відомо: книги, як і люди, горять

В. о. міністра освіти республіки Світлана Мойсеєва-Архипова 4 грудня 2015 року особисто підписала циркуляр, який дослівно повторює лист з представництва: «На виконання доручення повноважного представника президента в Північно-Західному федеральному окрузі Міністерство освіти просить у термін до 14 грудня 2015 року подати інформацію про наявність у бібліотеці Вашої освітньої організації навчальної літератури, виданої в рамках проекту Фонду Сороса «Оновлення гуманітарної освіти в Росії».

У зв'язку з тим, що дана література формує в молодіжному середовищі спотворене сприйняття вітчизняної історії та популяризує чужі російської ідеології установки, просимо вжити заходів щодо виявлення та вилучення з бібліотечного фонду освітньої організації.»

Якби пані в. о. міністра знала Конституції Росії, то згадала б статтю 13: «У Російській Федерації визнається ідеологічне різноманіття. Ніяка ідеологія не може встановлюватися в якості державної чи обов'язкової».

Але Конституція Росії давно існує окремо від Росії.

«Ми направили інформаційний запит щодо книг до керівників вищих і професійних закладів освіти в регіоні, отримавши відповіді від двох коледжів Воркути (гірничо-економічний нарахував у себе 53 примірники навчальної літератури, політехнічний – 14), а також від Ухтинського гостехуніверситету (413 книг), – підтвердила «Комерсанту» пані Моїсеєва-Архипова. – Крім того, близько півсотні одиниць літератури за станом на кінець минулого року знаходиться в Національній бібліотеці Комі».

За її словами, співробітники міністерства не з'ясовували тематику «соросівських» книг, повноваження та доручення на проведення експертизи даної літератури відсутні. «Це в будь-якому випадку нічого б не змінило, – вважає вона. – Є пряме доручення керівництва республіки, а у нього – від керівництва країни в особі інституту повноважного представника президента. Я як чиновник, як керівник профільного органу влади не маю права заперечувати і не виконувати надані мені доручення».

Далі було ось що: «Прибираються індикатори з каталогів, дістаються формуляри, книги зносяться вниз і в ящиках спалюються у дворі за коледжем. Цю процедуру ми робили неодноразово, тому що списували старий фонд. І в мішках. Ця технологія для всіх бібліотек [однакова]. Ми фонд списували старий. Виноситься і у визначеному місці спалюється», – розповіла журналістам завідувачка бібліотекою Воркутинського гірничо-економічного коледжу Олена Васильєва.

Якісь книги, видані за підтримки Фонду Сороса, в інших навчальних закладах Республіки Комі вирішили знищити за допомогою «шредера» – офісної машини, яка перетворює книги на паперову стружку.

Серед знищеної літератури виявилися підручники з основ логіки (підручник професорів Ст. А. Бочарова і В. І. Маркіна, який очолює кафедру логіки в МДУ), французького сюрреалізму та навчальний посібник з криміналістики, книги сучасних російських соціологів, філософів, політологів.

Бібліотекарі також повідомили, що отримали вказівку зібрати інформацію про те, скільки разів кожну з книг видавали на руки читачам. При цьому в самих книгах проставлено номери читацьких квитків, за якими можна визначити, хто саме читав нині заборонену літературу.

Направду, якби не Фонд Сороса, то у Воркуті або Сиктивкарі ніколи в житті не з'явилися б книги французького сюрреалізму.

«Фонд Сороса визнаний організацією підривного характеру. Вони користувалися попитом, коли впав комуністичний лад, йшли реформи у сфері освіти. В їх літературі були загальногуманітарні знання. В нинішніх умовах прозахідні речі нам більше не потрібні, і в сфері освіти ми зможемо обійтися своїми силами», – відрубала ректор Інституту розвитку освіти Комі Євгенія Шеболкіна. Можна здогадатися, яким чином така людина розвиває освіту.

У чому причина такої жорсткої реакції російської держави на Фонд Сороса, власне, на самого Джорджа Сороса? Причина проста: фінансист, засновник і голова благодійних фондів Сорос вітав революційні події в Україні, більш відомі як «майдан», і навіть начебто надав «майдану» фінансову підтримку. Все, більше ніяких «страшних злочинів» перед Росією Джордж Сорос не робив, тільки підтримав обурений політикою Віктора Януковича народ України. На що мав повне право.

Між тим заслуги (без лапок) філантропа Джорджа Сороса перед Росією значні, якщо не сказати великі.

У нашій країні фонд «Відкрите суспільство» був створений в 1995 році.

Двадцять років тому, при появі фонду в Росії, на нього було написано публічний донос, нібито діяльність фонду завдає шкоди Росії, підтримуючи «відтік мізків». Тоді ж Комітет Держдуми РФ з освіти провів перевірку діяльності фонду, за підсумками якої російський парламент офіційно виніс Джорджу Соросу подяку «за внесок у збереження і розвиток вітчизняної науки, освіти і культури». З 1997 року російське відділення «Відкритого суспільства» очолювала директор Російської бібліотеки іноземної літератури Катерина Геніїва.

З 1999 по 2003 роки в правління фонду входив історик архітектури та захисник культурної спадщини Олексій Комеч (він також керував роботою правління програми «Культура»), дуже багато зробив для порятунку культурної спадщини в Псковській області.

З 1996 по 2001 роки Фонд Сороса вклав у проект «Університетські центри Internet» близько 100 мільйонів доларів, в результаті чого з'явилося 33 інтернет-центри в провідних вузах Росії. В цілому Фонд Сороса вклав у свої проекти в Росії більше 1 млрд доларів. Гранти від фонду отримали 64 585 вчителів, професорів і студентів, у тому числі з Псковської області. Без будь-якого страху і, навпаки, з гордістю люди вимовляли: «соросівський вчитель», «соросівський професор».

Чи стали за ці роки видані за участю Фонду Сороса книги гірше, можливо, втратили своє значення? Анітрохи. Книги не стають гірше з роками. І демократичні переконання Джорджа Сороса, про які він публічно говорив, теж не змінилися.

Змінилася Росія. Точніше – російська влада. Тепер для неї абсолютно неприйнятний демократ, ліберал і філантроп Джордж Сорос. І тільки тому, що публічно підтримав демократичні зусилля народу іншої країни в той момент, коли президент Росії Володимир Путін публічно підтримував того, проти кого повстав народ України.

Ця «розбіжність політичних уподобань» і призвела до того, що в підсумку Фонд Сороса потрапив до списку «небажаних організацій» в Росії, а видані на його гроші книги – до вогнища нової російської інквізиції.

Неможливо не звернути увагу: книги спалили не через їх авторство та зміста, а тільки через те, хто виділив гроші на видання цих книг. Немов вирішили помститися, спаливши самі гроші, які було витрачено на ці книги. Такий собі паперово-символічний садизм.

Символи інквізиції прориваються в життя, варто тільки дати їй волю. Почали війну з ідеями – чекайте війни з книгами. Почали війну з книгами – чекайте багаття з книг.

Адже все це вже було – і так нещодавно, і так страшно. Неможливо не нагадати.

Німеччина. 1933 рік. Гітлер тільки-но прийшов до влади. Почалося організоване переслідування євреїв, марксистів і пацифістів.

З березня по жовтень 1933 року книги спалювали в 70 містах Німеччини. Організатором і виконавцем спалення було навіть не міністерство пропаганди, а Німецький студентський союз у співпраці з Гітлерюгендом.

Загальнонаціональна акція проти негерманського духу» стартувала 12 квітня публікацією «12 тез проти негерманского духу», а кульмінацією стало буквальне «очищення вогнем» о 18 годині 10 травня 1933 року.

26 квітня 1933 р. почався збір «підривної літератури». Кожен студент повинен був перш за все очистити власну бібліотеку та бібліотеки знайомих і членів сім'ї від «шкідливих» книг, потім обшукували бібліотеки університетів та інститутів. Публічні бібліотеки і книжкові магазини також позбавлялися від забороненої літератури. Члени Гітлерюгенду і Націонал-соціалістичного студентського союзу розповсюджували від імені Комітету боротьби проти негерманського духу вимоги до студентів вилучати зазначені в прикріпленому «чорному списку» книги, а потім передавати їх представникам комітету для подальшого публічного спалення.

10 травня 1933 року на площі Опернплац в Берліні, а також у 21 іншому місті Німеччини студенти спалили понад 25 тис. томів «чужих» книг. Сценарій акцій включав виступи високопоставлених функціонерів нацистської партії, ректорів і професорів університетів, студентських лідерів. В місцях проведення акції студенти кидали вилучені і небажані книги в багаття в ході радісної урочистої церемонії, під музику оркестрів, спів, «клятви на вогні» і речівки.

У Берліні близько 40 тисяч людей зібралося на Опернплац. Заздалегідь підготовлений лідерами Студентського союзу сценарій передбачав виголошення спеціальних «вогняних речівок». Ось ці «речівки»:

«1. Проти класової боротьби і матеріалізму! За народність і ідеалістичне світобачення. Я віддаю вогню писання Маркса та Каутського.

2. Геть декадентство і моральне розкладання! Впорядкованій державі — порядну родину! Я віддаю вогню твори Генріха Манна, Ернста Глезера та Еріха Кестнера.

3. Піднесімо голос проти ухильників і політичних зрадників, віддамо всі сили народу і державі! Я віддаю вогню твори Фрідріха Вільгельма Ферстера.

4. Немає розкладаючої душу статевої розбещеності! Хай живе благородство людської душі! Я віддаю вогню твори Зигмунда Фрейда.

5. Ні фальсифікації вітчизняної історії та паплюженню великих імен, будемо шанувати наше минуле! Я віддаю вогню твори Еміля Людвіга та Вернера Хегемана.

6. Ні антинародній журналістиці демократично-єврейського штибу в роки національного відновлення! Я віддаю вогню твори Теодора Вольфа та Георга Бернгарда.

7. Ні писакам, що зраджують героїв світової війни. Хай живе виховання молоді в дусі справжнього історизму! Я віддаю вогню твори Еріха Марії Ремарка.

8. Немає засмічення і спотворення рідної німецької мови. Плекайте мову — славний скарб нашого народу. Жери, вогонь, твори Альфреда Керра.

9. Немає нахабства і самовпевненості. Так — повазі й шанобливості до німецького народного духу. Нехай полум'я поглине твори Тухольського та Осецкого».

З 15 згаданих у «вогняних речівках» письменників тільки Еріх Кестнер став свідком спалення власних книг. Він написав: «Я стояв біля університету, затиснутий з усіх сторін студентами, цвітом нації, одягненими у форму штурмових загонів, дивився, як вогонь лиже обкладинки наших книг, і слухав сальні тиради цього брехуна. Похоронний вітер віяв над містом».

Саме цей «похоронний вітер» роздув з вогнищ книг пожежу Другої світової війни.

А в той момент німецький народ жартував і веселився.

Німецький літературний критик Марсель Райх-Раніцький згадував, те що відбувалося не сприймалося суспільством серйозно: «Це виглядало дивно. Як несерйозна подія. Ніхто не сприймав те, що відбувалося всерйоз, у тому числі і ті, хто це робив. Мені здавалося це божевіллям, що книги кращих німецьких письменників просто так спалюються. Тоді було ще незрозуміло, що все це лише передмова, увертюра».

До початку найстрашнішої війни ХХ століття залишалося 6 років.

До розгрому фашистської Німеччини – 12.

Вже з 1947 року 10 травня відзначається в Німеччині як День книги. Площу Опернплац перейменували на Бебельплац, стерши з карти міста ганебний топонім.

У 1995 році на цій площі встановлено пам'ятник спаленим книгам роботи ізраїльського архітектора та скульптора Міхи Ульманна. Пам'ятник називається «Потонула бібліотека» і являє собою порожні книжкові полиці, встановлені нижче рівня бруківки й закриті зверху склом.

Я вперше побачив цей пам'ятник восени 1996 року. Здалеку було дивно бачити, як люди нерухомо стоять в центрі великої площі і, опустивши голови, дивляться собі під ноги.

Плита на бруківці поруч з пам'ятником говорить: «На цій площі 10 травня 1933 р. студенти-нацисти палили книги», – там само наведена цитата з трагедії Генріха Гейне «Альмансор»: «Це була лише прелюдія; там, де спалюють книги, згодом спалюють і людей».

Система концентраційних таборів почала створюватися в Німеччині в тому ж 1933 році. Від багать з книгами до печей з людьми не минуло й року.

Запах спалених книг – це перший запах фашизму.

Його неможливо переплутати ні з яким іншим.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 13:13

thumb img
Комік, Рейган, Квартал. Чи законна трансляція програм з Володимиром Зеленським у "день тиші"
LOL

Вчора, 20:32

thumb img
"Подобрать терпець". Зеленський дав журналісту НВ дивну пораду
Travel

Вчора, 21:20

thumb img
І цілого світу замало. П'ять топ-менеджерів розповідають про свої найкращі поїздки