Туреччина слідує за Аргентиною

18 травня 2018, 13:03
539
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

На світових ринках найцікавіше знову припало на країни, що розвиваються. І якщо ситуація з Аргентиною трохи вирівнялася, хоч і далека від райдужної, то на цьому тижні виконувала соло Туреччина

Готелі Анталії стають з кожним днем все доступнішими й доступнішими, повертаючи нас у солодкий час початку 2000-х, коли Туреччина була ще дешевою країною з дешевим відпочинком. Продовжує сипатися турецька ліра, якій, як не дивно, активно допомагає Ердоган, лякаючи інвесторів своїм грізним риком. На минулому тижні він примудрився сказати в інтерв'ю Bloomberg, що немає зла в світі більшого, ніж процентні ставки, і що він точно вже візьме під контроль Центробанк і не дасть їм розбишакувати і ці самі ставки підвищувати. Загалом, озвучив блакитну мрію ряду українських діячів, яких поки що за допомогою МВФ вдається тримати подалі від управління НБУ. Дивно ще й те, що Ердоган адже повинен непогано розбиратися в економіці, принаймні, 15 років тому, коли він ще не був султаном, а тільки став прем'єр-міністром, саме кроки його уряду дозволили Туреччині почати своє стрімке економічне зростання. Тепер же він говорить те, що можна показувати лише турецькій ваті, активно обстоює султана, і дуже лякає інвесторів, розганяючи маховик девальвації і провокуючи продажі на ринку єврооблігацій. Чи то це хитрий план, чи то 15 років при владі дуже погано впливають на аналітичні здібності.

На торгових майданчиках США за останній тиждень, фактично, нічого не змінилося. Індекс S&P500 відкриється в п'ятницю з позначки в 2720 пунктів, що лише на три пункти відрізняється від попередньої п'ятниці. Триває зростання ставок і разом з ним йде сильний долар. Це не обіцяє нічого хорошого країнам, що розвиваються в майбутньому, до речі. Прибутковість десятирічних казначейських зобов'язань США перебуває на максимумі з 2014 року. Як не дивно на цьому тижні нічого не утнув Трамп, що дозволяє вважати його досить нудним і прозаїчним. І розважатися спекулянти всіх мастей будуть вже на вихідних, коли по всіх каналах будуть показувати королівське весілля, а з Лондона, судячи з усього, спробують втекти всі, хто зазвичай не любить брати участь в масовому божевіллі.

Як не дивно, Україна поки що тримається відносно добре, незважаючи на розпродажі на ринках, що розвиваються. Все-таки іноді нам в плюс грає ситуація, коли твої рейтинги такі ж, як у Пакистану, але от на вулицях все виглядає зовсім інакше. Це стосується не тільки гривні, яка завжди живе своїм життям, а й єврооблігацій. Правда, одного разу ілюзія «тихої гавані» вже зіграла з Україною злий жарт. Це було влітку 2008 року і здавалося, що все, що відбувається в світі, нас абсолютно не стосується. Але це тільки здавалося, що тоді яскраво продемонструвала осінь. А може вся справа в тому, що інвестори все ще сподіваються на позитивні новини з парламенту, де все ніяк не візьмуться до другого читання закону про антикорупційний суд. Але обіцяють встигнути до червня, що може ще дати шанс закрити питання з траншем МВФ до сезону серпневих відпусток.

Поки ж, як не дивно, з українського парламенту прийшов просто вал позитивних новин. На цьому тижні депутати, нарешті, ввели інститут номінального утримувача, а також проголосували в першому читанні вкрай корисний закон про валюту і не менш корисний закон про захист прав кредиторів. Що трапилося, чому парламент раптом став парламентом з людським обличчям, сказати важко. Але іноді можна просто радіти і не ставити запитань. І поки в парламенті лише готуються працювати з інвесторами, подекуди в Україні вже переймають найкращі американські практики роботи з цими самими інвесторами. Найкращі американські практики 20-х років минулого століття. І тепер індійські власники Криворіжсталі прекрасно зрозуміли, як працювала італійська мафія в зв'язці з профспілками, або, вірніше, профспілки під керівництвом італійської мафії, займаючись рекетом щодо промисловців. Як виявилося, український менталітет в цій сфері не суперечить західним віянням. Хіба що українські профспілки, найбільш пролетарські з усіх пролетарських, керовані не тільки мафією, а й депутатами. Втім, в «Хрещеному батьку» теж щось таке було.

Статистика на цьому тижні теж була позитивною, допомагаючи як гривні, так і, наприклад, котируванням українських варантів. ВВП за перший квартал перевищив очікування, і його зростання склало 3,1%. Мінфін на поточному тижні продовжив розміщувати помірні обсяги гривневих паперів, знову з креном на короткому кінці кривої і знову готуючи нас до веселої осені, в якій боротися з дефіцитом бюджету буде дуже складно, і тут дуже важливо мати підтримку МВФ. А індекс УБ, як і раніше позбавлений Мотор Січі, за яку тепер ще взялися й білоруські слідчі, відкривається в п'ятницю на позначці в 1830 пунктів. Тепер ринку допомагає приватизація. Ось що значить приватизація по-українськи. Зазвичай ці історії допомагають зростати акціям всього один раз. Але оскільки в Україні приватизацію тільки обіцяють, але постійно не проводять, акції тієї ж Центренерго ростуть вже вкотре. І не факт що в останній раз. Центренерго знову стоїть першим у черзі на продаж, але знову восени. У минулі рази, коли її приватизацію призначали на осінь, з'являлися на арені досвідчені господарники, які переконано доводили, що не можна проводити приватизацію в опалювальний сезон. Як відомо, варто провести приватизацію, і запустити на підприємство якихось американців чи французів, все тут же розвалюється, адже вони нічого не розуміють в ковбасних обрізках. Подивимося, наскільки сильним їх голос буде в цьому році.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні в світі з Іваном Яковиною – щодня

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Діловий тиждень з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

В огляді представлено думку автора, яка може відрізнятися від офіційної позиції компанії. Відповідно, представлена інформація не може трактуватися одержувачами розсилки і представниками ЗМІ як публічна і офіційна.

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Інновації

Вчора, 20:00

thumb img
Куди ви пхаєтесь. Білл Гейтс закликав забути про космос і розв'язати 10 глобальних проблем планети Земля
Країни

Вчора, 20:43

thumb img
Шахрайство на $1,77 млрд. У Лондоні затримали ювеліра, який входив до сотні найбагатших людей Індії
Наукпоп

Вчора, 23:41

thumb img
Коли в Україні переводять годинники на літній час в 2019 році